Evropské výdaje na cloud letos dosáhnou 148 miliard dolarů

22. 2. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Výdaje na veřejné cloudové služby v Evropě budou letos podle IDC činit 148 miliard USD. A to navzdory ekonomickému tlaku způsobenému situací na Ukrajině i rostoucí inflací. Do roku 2026 by pak měly tyto výdaje vzrůst až na 258 miliard USD. V období mezi lety 2021-2026 by tak šlo o růst tempem 22 % (CAGR).

Model Software-as-a-Service (SaaS), který je nákladově efektivní náhradou za tradiční nasazení IT, bude i nadále „táhnout“ většinu výdajů na veřejné cloudy v Evropě, zejména v těchto náročných časech, kdy podniky kontrolují své rozpočty a hledají cesty, kde by se dalo ušetřit. Zároveň firmy hledají nástroje, které jim umožní zkrátit uvádění produktů a služeb na trh. To samé platí i o vývoji a distribuci aplikací. Proto do budoucna rychle poroste také obliba metody Platform-as-a-Services (PaaS), která se v budoucnu stane nejrychleji rostoucím cloudovým segmentem.

Poskytovatelé profesionálních služeb, bankovnictví a diskrétní výroba jsou odvětvími s nejvyššími výdaji ve veřejných cloudových službách. Celkem se na nich budou letos podílet z 36 %. Situace v Evropě však zůstává i nadále napjatá.

Na jedné straně jsou tu vysoká inflace, rostoucí náklady a ceny energií i geopolitické napětí, které budou měnit okolnosti a ovlivňovat plánování IT. Na investice do cloudových technologií však budou na druhou stranu tlačit jevy jako snaha o snižování nákladů na IT, hybridní práce nebo zrychlení digitální transformace. A tyto tlaky budou nadále sílit.

„Přímé dopady pandemie covidu sice odeznívají, ale místo nich se objevily nové výzvy včetně nedostatku kvalifikovaných pracovních sil, rostoucí inflace, a dokonce i potenciální ekonomické recese, které výrazně ovlivňují výši investic. Zájem o cloud však nebude polevovat – evropský průmysl bude častěji sahat po cloudových technologiích, které vyžadují nižší kapitálové výdaje než tradiční IT řešení,“ řekla Andrea Minonne, manažerka výzkumu v IDC.

Další příčinou podporující cloudové výdaje je datová exploze, které čelí mnoho průmyslových odvětví. S rostoucím množstvím dat se těsně pojí také nutnost jejich zabezpečení a dodržování předpisů, což donutí firmy investovat i do této oblasti, a to i s ohledem na zákony na ochranu osobních údajů a další rychle s vyvíjející požadavky digitální legislativy. To nutí více společností utrácet i za tzv. suverénní cloud, což jim umožňuje být v lepší pozici, pokud jde o řešení požadavků a regulací.

Podobné články

Prodej tabletů ve třetím čtvrtletí 2024 výrazně vzrostl

5. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Informace společnost IDC odhalily výrazný meziroční nárůst prodeje tabletů a rostoucí optimismus na tomto trhu. Podle nejnovějších údajů se prodej tabletů ve třetím kvartále 2024 meziročně zvýšil o více než 20 % a dosáhl téměř 40 milionů kusů. Čtěte více

Celosvětový prodej osobních počítačů ve 3. čtvrtletí mírně klesl

16. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Přestože globální ekonomika vykazuje známky oživení, celosvětové dodávky osobních počítačů se podle společnosti IDC během třetího čtvrtletí roku 2024 meziročně snížily o 2,4 % na 68,8 milionu kusů. Čtěte více

Trh s herními počítači a monitory se ve 2. čtvrtletí 2024 zotavil

9. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Prodej herních počítačů zaznamenal podle IDC ve druhém čtvrtletí 2024 mírné meziroční oživení o 2,4 %. Dodalo se přibližně 10,6 milionu kusů zařízení. Robustní růst si ve sledovaném období udržel také segment herních monitorů dodávky dosáhly téměř 6,5 milionu kusů a meziročně vzrostly o 35 %. Čtěte více

Prodej PC a tabletů v blízké budoucnosti podpoří poptávka v rozvojových regionech

25. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Nová prognóza společnosti IDC ukazuje, že dodávky osobních počítačů a tabletů v roce 2024 meziročně vzrostou o 2,6 % na 398,9 milionu kusů. Zatímco prodej PC zůstane meziročně na stejné úrovni (s 261 miliony kusů), trh s tablety meziročně vzroste o 7,2 %. Čtěte více