Evropa bojuje s nedostatkem mladých IT odborníků
Tento riskantní přístup stojí za aktuálním negativním trendem, který opomíjí talentované mladé lidi, čímž prohlubuje celoevropskou krizi týkající se nedostatku bezpečnostních odborníků.
Průzkum byl proveden na vzorku 12 000 zákazníků a IT profesionálů z USA a Evropy. Ukázalo se, že třetina (30 %) z nich se domnívá, že prokazatelné zkušenosti z oboru jsou nejcennější vlastností, kterou by měl uchazeč o práci v IT bezpečnosti doložit. Na druhém místě (24 %) uváděli znalost IT systémů. Studie nicméně prokázala, že čerství absolventi nedostatek kyberbezpečnostních zkušeností dohánějí osobními předpoklady, které jsou ideální pro kariéru v této oblasti.
IT odborníci uvedli, že nejpodstatnějšími charakteristickými rysy kyberbezpečnostních pracovníků by měly být neotřelý pohled na věc (44 %), schopnost pracovat v neobvyklém prostředí (39 %) a v neoficiálních strukturách (38 %). Třetina (35 %) za důležitý atribut také označila přirozený zájem o to, dozvědět se, jak věci fungují.
Paradoxem je, že se většina profesionálů domnívá, že mladí absolventi těmto charakteristikám odpovídají. Tři čtvrtiny (76 %) věří, že mladí mají novátorský pohled na věc, 72 % také věří, že jsou schopni pracovat v neobvyklém prostředí a 80 %, že nemají problém pracovat v neoficiálních strukturách. S tím, že mladá generace jeví přirozený zájem o to, jak věci fungují, souhlasí 81 % dotázaných.
„Přehlížením mladých lidí přichází celé odvětví o cenný kapitál a potencionální možnosti. Pokud tuto generaci nedokážeme nadchnout pro práci v oboru, mohlo by to mít dalekosáhlé následky. K dispozici totiž máme pouze omezený počet stávajících bezpečnostních odborníků, kteří přechází od konkurence ke konkurenci. Přitom by dávalo větší smysl vychovat si vlastní talenty. Pro překonání této krize je totiž zapotřebí kombinace jak mládí, tak i zkušeností. Příkladem může být náš tým Global research and analysis (GReAT), kde lidé z různých prostředí a různých věkových kategorií odvádějí skvělou práci v boji s kybernetickými hrozbami,“ řekl Petr Kuboš, regionální obchodní manažer pro východní Evropu v Kaspersky Lab.
Ačkoliv mají absolventi požadované vlastnosti pro boj s kyberzločinností, jejich nedostatečné zapojení do bezpečnostního průmyslu se odráží v promarněných příležitostech.
O příležitostech, které pro absolventy tato oblast nabízí, neví 71 % z nich. Kariéru u kyberbezpečnostních firem dokonce ani nikdy nezvažovalo 73 % absolventů. Téměř polovina dotázaných absolventů (47 %) má minimální nebo dokonce žádnou představu o tom, co je náplní práce kyberbezpečnostního experta.