Debetní karty v bezhotovostních platbách vedou
Střední Evropa, Střední východ, Afrika (CEMEA) a rozvíjející se země v Asii jsou oblastmi s největším růstem objemu transakcí o více než 20 %, Latinská Amerika zaznamenala růst o 14,4 %. Růst právě v těchto rozvíjejících se ekonomikách je rychlejší než na vyspělých trzích v Severní Americe, Evropě a vyspělých asijských zemích, které vykazovaly jednociferné tempo růstu, ačkoli vyspělé trhy stále představují více než dvě třetiny celosvětových objemů bezhotovostních transakcí s 76,9% podílem. Předpovědi nicméně ukazují, že bude trvat nejméně ještě dalších 10 let, než rozvíjející se ekonomiky v Asii a Latinské Americe předstihnou v objemu transakcí vyspělé trhy.
„Neustálý růst bezhotovostních plateb symbolizuje naše životy v propojeném světě. Odhadovaný 8,5% růst bezhotovostních platebních transakcí v roce 2011 znamená téměř 47 transakcí za rok na každého muže, ženu a dítě na této planetě. Na rozvíjejících se trzích poskytují mobilní platby většímu množství lidí přístup k finančním transakcím, zatímco inovace zaměřené na zákazníky pomohly v růstu předplaceným kartám a virtuální měně na rozvinutějších trzích,“ řekl Kevin Brown, Managing Director, Global Head of Transaction Services, RBS International Banking.
Debetní a kreditní karty jsou stále nejoblíbenější bezhotovostní platební metodou a drží si náskok před elektronickými a mobilními platbami. Celosvětový objem plateb debetními kartami vzrostl o 15,8 % (na 124 miliard transakcí) během roku 2011 a u plateb kreditními kartami došlo k nárůstu o 12,3 % (na 57 miliard transakcí). Podle předpovědí poroste do roku 2014 objem on-line plateb o 18,1 % a objem mobilních plateb o 58,5 %. Elektronické platby dosáhnou podle odhadů celkem 34,8 miliard transakcí v roce 2014 a mobilní platby se vyšplhají na 28,9 miliard transakcí.