Data v mobilech a tabletech bezpečnostním problémem
Navíc polovina uživatelů si do telefonu zapisuje PINy a přístupová hesla k bankovním účtům, což ukazuje rozsáhlý výzkum společností McAfee, AutoCont a Commservis.com.
„V letošním roce se očekává připojení jedné miliardy mobilních zařízení k internetu. Pomocí mobilních telefonů uživatelé platí účty, vyřizují firemní i osobní korespondenci, stahují data a surfují po internetu. V mobilu mají uložená hesla a přístupové kódy,“ popsal současnou situaci Milan Chromý ze společnosti AutoCont.
Ztráta telefonu tak představuje obrovské bezpečnostní riziko. Odborníci zároveň upozorňují, že většina telefonů nevyužívá žádného zabezpečení a připojením k internetu tak často dochází k odhalení citlivých osobních dat.
„Čtyři z deseti organizací zaznamenaly ztrátu nebo krádež mobilního zařízení. Polovina z nich obsahovala kritická firemní data. Tyto ztráty způsobily firmám finanční ztráty, a to nejen v ceně ztraceného zařízení,“ dodal Chromý.
Lidé se sice naučili nezapisovat si přístupová hesla a PIN kódy k platebním kartám na papíry, které mají v peněžence, ale tyto údaje si zaznamenávají do mobilních telefonů. Riziko je zde podle specialistů na IT bezpečnost stejně vysoké.
„Nejčastější chybou je nepoužívání hesel pro vstup do mobilního zařízení. Kdokoliv se tak může do vašeho telefonu ve chvíli vaší nepozornosti, či při ztrátě zařízení, dostat a zneužít jej. Další velkou chybou jsou nezabezpečená data na paměťových kartách v těchto zařízeních a také nezabezpečené vstupy do firemních systémů skrze mobilní zařízení. Lidé také podceňují nezabezpečené využívání technologií Bluetooth a Wi-Fi,“ sdělil hlavní chyby v používání mobilních zařízení Chromý.
„Špatným nebo žádným zabezpečením lidé riskují opravdu hodně. Může dojít k odcizení identity, takže někdo jiný bude provolávat vaše peníze nebo může zneužít přístupové informace např. k elektronickému bankovnictví a i to, že máte ověřování platby např. pomocí SMS, vám v tomto případě nepomůže,“ vyjmenoval hlavní rizika Milan Chromý.