D-Link: Jsou vaši zákazníci připraveni na IPv6?
Většina internetových registrátorů, kteří přidělují IP adresy, očekává, že k vyčerpání adresového prostoru IPv4 dojde v roce 2011. Problém řeší IPv6, který poskytuje mnohonásobně větší adresový prostor. Na rozdíl od IPv4, který vytváří IP adresy pomocí 32 bitů, IPv6 využívá 128 bitů, čímž se počet dostupných IP adres zvyšuje přibližně na hodnotu 3,4 x 1 038 (2 128), což je nesrovnatelně více než „pouhých“ 4,3 x 109 (232) adres u IPv4.
Postupný a nevyhnutelný přechod
I když bude přechod na IPv6 pro většinu uživatelů nepostřehnutelný, firmy by se o něj měly zajímat. U sítí se zařízeními, která postrádají podporu IPv6, se mohou při komunikaci s uživateli provozujícími IPv6 zařízení projevovat potíže. Proto musí síťoví administrátoři co nejdříve zajistit, aby jejich stávající sítě dokázaly pracovat s IPv6.
Naštěstí k přechodu na IPv6 nedojde přes noc. Tento postupný proces bude často vyžadovat, aby sítě podporovaly oba protokoly současně. IPv6 a IPv4 procházejí přes sítě s různou topologií a vyžadují při přenosu dat nějaké mechanizmy pro souběžné fungování. Dvě obecné metody pro jejich koexistenci jsou „dual stack“ (dvojí zásobník) a „tunneling“ (tunelování).
Dual stack poskytuje kompletní implementaci obou verzí internetového protokolu (IPv4 i IPv6) a tunneling poskytuje prostředky pro přenos IPv6 paketů přes nemodifikované IPv4 směrovací infrastruktury.
Přímá cesta k IPv6 při zachování kompatibility s čistě IPv4 sítěmi znamená zajistit kompletní implementaci IPv4 pomocí metody dual stack. Ta umožňuje, aby systémy používaly souběžně IPv4 a IPv6 a měly současný přístup k IPv4 i IPv6 obsahu. Tato metoda nevyžaduje žádné tunelovací mechanizmy v interních sítích. IPv4 a IPv6 mohou být provozovány nezávisle na sobě až do doby, když už IPv4 nebude dále zapotřebí.
Tunneling je metoda vkládání IPv6 paketů do IPv4 paketů tak, aby mohly být přenášeny přes IPv4 směrovací infrastruktury. Jednoduše řečeno, tunelování je směrování IPv6 dat přes IPv4 topologie.
Výhody IPv6
Novým sítím i zařízením budou standardně přidělovány IPv6 adresy a tím vznikne větší „propast“ mezi IPv4 a IPv6. To vyvolá potřebu přechodu na IPv6 a vlna zájmu o přijetí nového protokolu může být podpořena také finančními pobídkami a výhodami od poskytovatelů služeb. IPv6 může firmám, které začnou upřednostňovat IPv6, ušetřit peníze, nelze však přehlížet ani další výhody tohoto upgradu. Mezi nejvýznamnější vylepšení patří:
Automatická konfigurace - IPv6 umožňuje automatickou konfiguraci uzlů, což znamená, že k síti je možné připojit libovolné IPv6 zařízení, zapnout je, a to si úspěšně samo vygeneruje IPv6 adresu, aniž by o ni muselo žádat DHCP server. Když je zařízení připojeno k IPv6 směrovači, může vygenerovat lokální adresu a globálně směrovatelnou adresu, umožňující okamžitý přístup na Internet.
Vestavěné zabezpečení - dalším významným krokem vpřed je vestavěné zabezpečení a interní šifrování obsahu. Na rozdíl od IPv4 poskytují IPv6 pakety záruku, že na cestě mezi koncovými body nedojde k přečtení a pozměnění obsahu třetí stranou, protože data nelze snadno dekódovat.
Vylepšená podpora QoS (Quality of Service) - nasazení IPv6 přináší i významné vylepšení kvality služeb (QoS). Aplikace, které vyžadují co nejnižší míru zpoždění, například VoIP nebo streamování multimédií, mohou označit svoje síťové pakety příslušným stupněm priority pro zajištění přednostního přenosu přes WAN (Wide Area Network).
Vylepšené směrování - internetové směrovací tabulky se ve svojí dosavadní podobě staly nesmírně složitými. Strukturované schéma adresování použité pro IPv6 pomáhá snížit nynější zátěž WAN infrastruktury. IPv6 má navíc lepší systém pro podporu multicastového (skupinového) směrování, které se využívá například pro multimediální přenosy.
Zjednodušená hlavička paketu - směrování usnadňuje také nová zjednodušená a standardizovaná hlavička IPv6 paketu. IPv6 používá hlavičku s pevnou délkou 40 bytů. Všeobecné informace zabírají jen 8 bytů hlavičky. Toto uspořádání umožňuje mnohem rychlejší směrování paketů. Kvůli větší efektivitě odstraňuje IPv6 z hlavičky také fragmentační pole. Je možné používat i rozšiřující hlavičky, ale jen když je to zapotřebí.
Lepší mobilita - IPv6 zajišťuje lepší mobilitu uživatelům, kteří se přemisťují mezi podsítěmi. Mobilní síťové připojení bude udržováno transparentně, jelikož je každé zařízení, například smartphone nebo tablet, identifikováno svojí domácí adresou. Pokud je zařízení připojeno přes cizí síť, bude informace o jeho poloze předávána domácímu agentovi (obvykle směrovači v domácí síti). Domácí agent zachycuje pakety určené pro zařízení a pak je tuneluje na místo, kde se zařízení nachází. Stručně řečeno, roaming v různých sítích může být pro uživatele pracující pod IPv6 zcela automatický a bezproblémový.