Czech Top 100: Čeští distributoři mezi nejlepšími
Letošní devatenácté výsledky žebříčku Czech Top 100 ukázaly, že se česká ekonomika ani v loňském roce neodrazila ode dna. Tržby stovky nejvýznamnějších českých firem dosáhly celkem 2 527 mld. korun, tedy o 69 miliard více než v roce 2012, což představuje meziroční růst jen o 2,8 %.
Přitom se opět potvrdil trend minulých čtyř let, že nejvýznamnějším podnikům, které vedou žebříček Czech Top 100, rostou tržby mnohem rychleji, než ostatním. Jestliže v roce 2011 dosáhla první desítka objemu tržeb 1 146 mld. korun, v loňském roce to bylo téměř 1 267 miliard korun, což představuje přírůstek o 10,5 %.
„Od druhého čtvrtletí loňského roku klesala výroba v důsledku přetrvávající nízké domácí spotřeby, ale i poklesu zahraniční poptávky. To se projevilo i v nižším průměrném tempu růstu tržeb, ale také v nižších dosažených ziscích. Nedařilo se firmám v oblasti dopravy, stavebnictví, hutnictví, ale ani například mobilním operátorům,“ řekl u příležitosti zveřejnění výsledků předních českých firem za rok 2012 Jan Struž, předseda Sdružení Czech Top 100.
„Rychlý růst naší ekonomiky před krizí stál hlavně na využití spíše extenzivních faktorů - velkého objemu investic a cenové výhodě naší ekonomiky. Obnovení růstu, na které dnes všichni čekáme, musí stát na jiném základě – s vyšším vlivem výroby s vyšší přidanou hodnotou nebo na posílení efektivity vzniku nových výrobků či služeb. Toto se do značné míry kryje právě s termínem inovace. Proto se také naše firma rozhodla pro spolupráci s Czech Top 100 a vytvoření ceny, kterou dnes vyhlašujeme,“ uvedl Josef Kotrba, vedoucí partner Deloitte ČR.
V letošním roce se společnost Deloitte rozhodla udělit „Zvláštní cenu Deloitte za inovace“ ve dvou kategoriích – pro velkou firmu a střední/malou firmu. Zvláštní cenu Deloitte za inovace mezi velkými společnostmi získala Kofola a mezi malými firmami STROS-Sedlčanské strojírny.
„Vítězné firmy prošly dvoukolovým výběrem, jehož metodiku jsme připravili společně s Vysokou školou ekonomickou a sdružením Czech Top 100. V první části jsme hodnotili tzv. inovační výkon podniku prostřednictvím klíčových ekonomických indikátorů. Z tohoto předvýběru byl následně sestaven užší seznam firem, které byly ve druhé fázi hodnocení posouzeny odborným panelem hodnotitelů. Číselné informace o podnicích byly doplněny popisem hlavním inovativních aktivit firem. Celkové pořadí v obou kategoriích určilo součet bodů, udělených hodnotiteli při expertním posouzení ve druhé fázi hodnocení,“ dodal k metodice výběru Zvláštní ceny Deloitte za inovace Josef Kotrba.
IT a CE firmy
Mezi stovkou nejlepších firem se objevily také společnosti působící v IT či CE segmentu. Z výrobců se to podařilo Foxconn CZ, Panasonic AVC či Networks Czech. Mezi distributory to jsou firmy AT Computers, SWS a HP Tronic.
„Celý loňský rok byl ve znamení přetrvávající a výjimečně dlouhé recese, nicméně výsledky Czech Top 100 ukazují, že řada firem se dokázala s nepříznivou ekonomickou situací vyrovnat a dosáhnout dobrých výsledků. Jde zejména o společnosti, které neváhaly a včas čelily nepříznivé ekonomické situaci restrukturalizací, úspornými opatřeními a posílením své proexportní strategie,“ komentovala výsledky Czech Top 100 Stanislava Hronová, prorektorka pro vědu a výzkum Vysoké školy ekonomické v Praze.