Czech IOT Summer Jam 2016 zná své vítěze

2. 12. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČRA a DCD Publishing)
České Radiokomunikace (CRA) společně s partnery vyhlásily výsledky prvního ročníku soutěže Czech IoT Summer Jam. Vítězství v soutěži, do které se přihlásilo více než 50 projektů, si odnesl Jan Stejskal za řešení LoRaWAN GEO Tracker, které se zabývá zjišťováním polohy, nezávisle na technologii GPS a GSM.

Vítězný projekt – LoRaWAN  GEO Tracker od Jana Stejskala, který se zabývá zjišťováním polohy, nezávisle na technologii GPS a GSM – získává finanční odměnu 40 000 Kč. Ve spolupráci s ČRA a partnery bude dokončen a uveden do praxe. Druhé místo obsadil projekt týmu Railsformers, jehož účelem je monitoring osob/věcí v určitém prostoru (např. vězňů, zaměstnanců apod.), tzv. geofencing. Na třetím místě skončil projekt společnosti OK System - sledování hlukové zátěže. Porotu ale zaujal i projekt, který by umožnil monitorování podmínek ve včelstvu.

„Internet věcí patří v současné době k technologickým oblastem, které se díky aktivitě odborné veřejnosti rozvíjejí nejvíce. Informace získávané z propojených senzorů lze využít v široké škále lidských činností počínaje chytrým průmyslem a zemědělstvím, až po využití ve městech a dopravě, což jsou oblasti, jejichž modernizací s využitím IoT se dlouhodobě zabýváme. V rámci toho jsme pro odborníky a technologické nadšence připravili soutěž Czech IoT Summer Jam. Celá řada představených projektů má pak kromě nápadu na inovativní technologické řešení i velice slibný obchodní potenciál, jak je vidět v případě vítězného projektu LoRaWAN GEO Tracker, který kromě účelu, pro který byl primárně vymyšlený – sledování domácích zvířat – nabízí ještě další řadu možností využití,“ uvedl Martin Gebauer, generální ředitel ČRA.

Úkolem soutěžících bylo vytvoření prototypu aplikace, která zpracovává data ze senzorů přenášená pomocí technologie LoRa. Senzory pro soutěž byly umístěné v rámci provozů ČRA a partnerů. Mimo jiné snímají předdefinované ukazatele v daném prostředí – například měří teplotu, vlhkost, detekují pohyb, mapují polohu, měří hluk apod. Soutěž byla určena studentům a absolventům vysokých škol s technickým zaměřením, ale i pro start-upy a firmy, které se o oblast IoT zajímají.

Kromě CRA se na projektu podílí řada partnerů - EY, Intel Corporation, Eset, Develict Solutions, Diebold Nixdorf a další.

„Na vítězném projektu nás zaujalo především propojení několika matematických modelů použitých pro lokalizaci, doplněné o systém průběžného učení a zpřesňování. Autorovi projektu se podařilo plně využít potenciálu, který síť LoRaWAN přináší, a vyřešit tím omezení v současnosti používaných komerčních technologií pro lokalizaci. Celkově pak byly do soutěže přihlášeny velmi podnětné projekty se zajímavými nápady i byznysovým potenciálem, které by bylo vhodné uvést do praxe. Nabízí se i možnost jejich vzájemného kombinování,“ řekl David Kesl, partner oddělení IT poradenství společnosti EY.

Miroslav Dvořák, technický ředitel Esetu, doplnil: „Kvalita zpracování i náměty jednotlivých soutěžních projektů pro mne byly příjemným překvapením. Soutěž tak podle mého názoru naplnila své poslání, coby propagátora technologie LoRa, ve spojení s vyhledáním zajímavých talentů. Za což bych rád CRA upřímně poděkoval.“

„Velmi mě potěšil zájem o soutěž, technická úroveň i obchodní potenciál některých soutěžních návrhů. Těším se na další ročník, další nápady a realizaci těch letošních výherních,“ uvedl k soutěži Stanislav Zrcek, generální ředitel společnosti Diebold Nixdorf.

Zdeněk Lokaj, managing director společnosti Develict Solutions k soutěži řekl: „Soutěž opět ukázala, že u nás máme hodně šikovných vývojářů, kteří mají skvělé zajímavé nápady a umí je uvést do života. Jsem rád, že jsme mohli být součástí této skvělé akce a moc se těším na spolupráci s vítězem soutěže, která, jak doufám, pomůže společnými silami s CRA projekt GEO trackeru uvést do komerčního života.“

Štítky: 

Podobné články

Podnikové výdaje na IoT v regionu EMEA dosáhnou průměrného pětiletého růstu o 11 %

10. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Nejnovější prognóza firemních výdajů na internet věcí v Evropě, na Středním východě a v Africe společnosti IDC počítá v letech 2023-2028 s průměrným složeným ročním růstem (CAGR) na úrovni 11 procent. Čtěte více

HPE Aruba Networking inovuje svá řešení pro sběr dat z IoT a jejich zpracování v edge prostředí

16. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost Hewlett Packard Enterprise představila nová řešení, která pomohou maloobchodním firmám zlepšit zákaznickou zkušenost a provozní efektivitu díky spolehlivé konektivitě a výkonnému edge computingu, které jsou nezbytné pro modernizaci maloobchodního prostředí. Čtěte více

Propojené osvětlení Interact od Signify získalo certifikaci pro kybernetickou bezpečnost

3. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Signify)
Cloudový systém bezdrátového osvětlení Interact společnosti Signify získal bezpečnostní certifikát DEKRA podle normy IEC 62443-3-3. Certifikace potvrzuje, že systém a služby jsou chráněny před kybernetickými hrozbami a poskytují vysokou úroveň soukromí a bezpečnosti. Jde tak o další významný krok v pokračujícím úsilí společnosti Signify o zajištění kybernetické bezpečnosti svých systémů a služeb. Čtěte více

České Radiokomunikace si vybrali poskytovatele nové generace připojení LoRaWAN

10. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: CRA)
Společnost CRA si pro modernizaci a zefektivnění poskytování komerčních služeb internetu věcí (IoT) v České republice zvolila službu Operator Platform-as-a-Service (PaaS) firmy Netmore. Netmore PaaS umožní Českým Radiokomunikacím nejen poskytovat síťovou konektivitu LoRaWAN na úrovni operátora, ale také optimalizovat monitorování sítě a technickou podporu pro nasazení IoT v různých odvětvích. Čtěte více