Cyber Security – (teď) přichází zákon!
Drtivá většina resellerů totiž zná mávnutí rukou nad nabízeným řešením bezpečnosti typu „nás se to netýká“, „co by si na nás vzali“, nebo „nic důležitého přece v tom počítači nemám“. Teď ale přichází zákon, a s ním svítání bezpečnosti.
Při konferenci Cyber Security proběhl kulatý stůl, jehož se zúčastnili Jiří Devát, generální ředitel Cisco Systems, Ivo Němeček, technický ředitel Cisco Systems, Aleš Špidla, Český institut manažerů informační bezpečnosti a ředitel odboru bezpečnostní politiky na Ministerstvu práce a sociálních věcí, Vladimír Rohel, ředitel Národního centra kybernetické bezpečnosti a zástupci médií.
Jiří Devát za Cisco Systems jako partnera konference KS uvedl a vypíchnul hlavní úskalí bezpečnosti, zdůraznil, že letos bude po celém světě chybět až milion odborníků na bezpečnost, a že tento nepříjemný trend se snaží zvrátit v jejich prospěch Cisco Academy.
Vladimír Rohel sdělil například: „Lednička připojená k (IP) síti v době internetu věcí a její bezpečnost sice musejí primárně řešit výrobci a uživatelé. Jestliže však bude přes tuto ledničku veden kybernetický útok, bude už ji řešit podle nadcházejícího zákona stát. Nemusí to být vzdálená budoucnost, stačí si uvědomit, co už dnes umí ‚obyčejný‘ televizor.“
Prováděcí předpis k zákonu o kybernetické bezpečnosti
Na slova Vladimíra Rohela navázal a potvrdil je Aleš Špidla, který pohovořil o prováděcím předpisu Zákona o kybernetické bezpečnosti, jak a kde začít a kde neskončit příměrem, že v internetu věcí bude možno například člověka s dálkově ovládaným kardiostimulátorem vypnout na dálku smartphonem.
Aleš Špidla dále pokračoval stručným výkladem o prováděcím předpisu k zákonu o kybernetické bezpečnosti: „Prováděcí předpis proto nařizuje organizační opatření, včetně povinných kontrol a auditu, technická opatření a bezpečnostní dokumentaci. Definuje pojem bezpečnostní incident a bezpečnostní událost a protiopatření. Popisuje odbornou kvalifikaci osob – manažera, architekta a auditora kybernetické bezpečnosti.“
Aleš Špidla nakonec uvedl, jak a kde začít při aplikaci ZKB a jak neskončit – že je nutné bojovat například se „zřejmým versus vedení“, „plněním vs. vyplňování“, se sebezáchovným lhaním, vnějším dokonalým rozhraním oproti vnitřnímu chaosu, a se starou známou bitvou – rčením „…vždycky jsme to tak přece dělali“. Aleš Špidla zakončil: „Zvýšený zájem o bezpečnost firem lze očekávat. Souvisí to se zdravým selským rozumem. Ve Spojených státech došlo v roce 2012 kvůli kyberútokům ke ztrátám 300 miliard dolarů. Tato částka samozřejmě stále roste, zmenšovat se nebude. Každý máme zafixováno, že při přecházení ulice se musíme rozhlédnout, aby nás nepřejelo auto. Stejně tak bychom měli mít zafixováno rozhlédnout se při vstupu do kyberprostoru.“ Ohledně osvěty Aleš Špidla sdělil, že už existují i snahy prosadit výuku kybernetické bezpečnosti do školních osnov.