Čtvrtina českých firem se nechrání proti DDoS
Přibližně stejné množství dotázaných firem (37 %) si myslí, že anti-DDoS ochrana je důležitou součástí kybernetické bezpečnosti jejich infrastruktury. U telekomunikačních a finančních společností jde o 82 %, respektive 78 %.
I přesto jsou podle průzkumu mezi českými společnostmi takové, které toto zabezpečení nepoužívají vůbec (24 %), nebo jen zčásti (47 %). Z toho vyplývá, že pouze 29 % dotázaných firem je plně chráněno proti rozšířeným útokům DDoS. Zajímavé je, že většina společností bez ochrany proti tomuto typu hrozeb jsou právě ty, které patří k těm nejčastěji napadaným, např. média (36 %), zdravotnické nebo vzdělávací organizace (31 %).
Z průzkumu dále vyplývá, že globálně je pro čtvrtinu (25 %) společností stabilita podnikových systémů jednou z hlavních priorit. Pouze 15 % z nich však uvažuje o zavedení anti-DDoS řešení v blízké budoucnosti. Mezitím ale mohou být jejich databáze, e-mail, webové stránky nebo jiné online služby narušeny, a to i tím nejbanálnějším útokem. Podle průzkumu může jediný útok DDoS stát společnost, včetně nákladů na obnovení systému, poplatků, vylepšení pověsti atd., více než 400 000 USD (přes 9,7 milionu korun).
„Z naší zkušenosti víme, že mnoho firem považuje útoky DDoS v porovnání s jiným malwarem za neškodné. Tento přístup může ale skončit velkou finanční ztrátou. Útoky DDoS mohou být pro podnik stejně škodlivé jako jakékoli jiné hrozby, obzvlášť pokud jsou součástí většího cíleného útoku. Ochrana IT infrastruktury vyžaduje komplexní přístup. Nedílnou součástí by mělo být zajištění kontinuální dostupnosti všech důležitých online systémů nehledě na velikost podniku nebo jeho zaměření,“ řekl Petr Kuboš, corporate sales manager v Kaspersky Lab.
Údaje vyplývají z průzkumu společnosti Kaspersky Lab a B2B International, který byl proveden mezi více než 5 500 společností z 26 zemí světa, včetně České republiky.