Co přinese PCI Express 6.0?

12. 10. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: PCI-SIG, DigitalTrends.com)
Specifikace, podle kterých se budou řídit (nejenom) výrobci příslušného hardwaru osazeného rozhraním PCI Express 6.0 jsou (takřka) dokončené. Co nám tedy nová generace tohoto univerzálního rozhraní vlastně přinese? A kdy se zařízení s podporou této technologie dočkáme?

Organizace PCI-SIG v minulých dnech oznámila, že specifikace pro PCIe 6.0 dosáhly téměř finálního stádia (aktuálně se nachází ve verzi 0.9), což je důležitý milník pro označení vývoje za hotový. A to přesto, že se v současné chvíli používá standard PCIe 4 a dokonce stále čekáme i na PCIe 5.

Nejnovější generace rozhraní PCI Express přinese výkon 64 GT/s na pin, což je dvakrát více než u PCIe Gen 5 (32 GT/s) a čtyřikrát více než v případě PCIe Gen 4 (16 GT/s). Důležité je také zmínit, že zůstane zachována i zpětná kompatibilita, tudíž např. nové základní desky budou schopny spolupracovat i se starším hardwarem (ačkoli samozřejmě výkon a rychlosti budou pouze omezené a nebudou ani zdaleka dosahovat teoretických maxim hardwaru nového).

Propustnost na jednu linku činí 7,9 GB/s. V případě rozhraní PCIe Gen 6 x16, tedy primárně u grafických karet, bude možné dosáhnout až na rychlost 128 GB/s. U budoucích SSD, která splní všechny patřičné požadavky, se pak můžeme těšit na rychlost až 32 GB/s.

Dále víme, že mezi klíčové parametry PCIe Gen 6 bude patřit nízká latence (pod 10 nanosekund) a opět o něco vyšší energetická efektivita (i když to zůstává zatím spíše otázkou). Novinkou je také vylepšená automatická korekce chyb (FEC) s minimální latencí.

Počítá se s tím, že producenti hardwaru nasadí modulaci PAM-4, což umožní poslat více (dva místo jednoho) bitů současně. Alternativně by mělo být možné použít tzv. adopting signaling, který je základem GDDR6X pamětí nebo výkonných sítových prvků (typu InfiniBand). To zároveň u odborníků vyvolává obavy ohledně cen i spotřeby proudu, protože PAM-4 je relativně velmi drahá, a navíc energeticky náročná technologie.

Dostupnost je otázkou

Odpověď na otázku, kdy bychom se mohli dočkat prvního hardwaru s PCIe 6.0 je zatím spíše ve hvězdách. Za předpokladu, že se ještě letos podaří zveřejnit finální specifikace, mohlo by se tak stát někdy v roce 2022 nebo 2023. Další otázkou je, kde najde tato nová technologie praktické a smysluplné využití, protože podle očekávání rozhodně nepůjde o nic levného. Spíše než v běžném spotřebitelském hardwaru se tedy budeme s PCIe 6.0 (přinejmenším zpočátku) setkávat hlavně u serverů a dalších zařízení, která dokáží maximálně těžit z nabídnutého výkonu.

Podobné články

Marcin Gaczor, business development manažer v Kingstonu

Marcin Gaczor (Kingston): Distributorům a resellerům zůstáváme věrní

3. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Kingston)
S Marcinem Gaczorem, business development manažerem společnosti Kingston, který má na starosti zastoupení značky na českém a slovenském trhu, jsme hovořili o nejnovějších trendech v segmentu operačních pamětí a úložišť. Zásadních novinek, které Kingston v nedávné době představil, nebo které brzy uvede na trh, je přitom více než dost… Čtěte více

XPG pokořilo světový rekord v taktování pamětí DDR5

10. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: XPG)
XPG, značka společnosti ADATA, ve spolupráci s firmou Gigabyte dosáhla u pamětí Lancer RGB DDR5, chlazené tekutým dusíkem, rychlosti 12 762 MT/s. Byl tak překonán dosavadní světový rekord v přetaktování pamětí DDR5. Výsledky ověřila mezinárodní renomovaná platforma HWBOT. Čtěte více

Lexar nabízí paměťovou kartu do extrémních podmínek s jádrem z nerezové oceli

10. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Focus Nordic)
Společnost Lexar rozšířila svou řadu Armor, která je známá svou spolehlivostí a odolností, o paměťovou kartu Lexar Armor Gold SDXC UHS-II s jádrem z nerezové oceli, které zvyšuje její pevnost a odolnost. Čtěte více

CUDIMM neboli „RAM s turbem“: Paměti DDR5 přeřazují na vyšší rychlost

16. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kingston)
Na trhu se postupně začínají objevovat paměti inovativního formátu CUDIMM a CSODIMM. Co tato nová označení znamenají a proč nové typy pamětí vůbec vznikly? Čtěte více