Co přinese nový typ paměti Intel Optane DC Persistent Memory?

11. 6. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel, Anandtech, Extremetech)
Nové paměťové moduly Optane DC Persistent Memory mají podle Intelu potenciál výrazně zamíchat kartami v oblasti operačních pamětí. Jde o zcela nový typ paměti, založený na technologii 3D Xpoint, který se bude vkládat do slotů pro paměti RAM (avšak funguje jinak). Jeden modul přitom pojme až 512 GB a neztratí data ani při odpojení napájení.

Moduly, o kterých se již delší dobu hovořilo pod označením „Apache Pass“, se na trh nakonec dostávají pod označením Intel Optane DC Persistent Memory. A ačkoli jejich pojmenování může svádět k jejich připodobňování k pamětím Intel Optane, které jsou na trhu již nějakou tu dobu, jde ve finále o záležitost dosti odlišnou.

Z funkčního hlediska paměti Intel Optane DC Persistent Memory vytvoří jakýsi most mezi stávajícími DRAM pamětmi a non-volatilními úložišti, jako jsou SSD či HDD.

Fyzicky jsou moduly (pinově) kompatibilní se standardem DDR4 a budou podporovány nadcházející generací serverových procesorů Intel Xeon (které musejí být pro tuto technologie patřičně připraveny). Dostupné (minimálně zpočátku) budou v kapacitách 128, 256 a 512 GB. Při šesti slotech tedy půjde o 3TB adresovatelné RAM paměti na socket. Systémy budou schopny kombinovat i velké úložiště Intel Optane DC Persistent Memory jako cache okolo menších DRAM kapacit.

Pro vybrané zákazníky budou moduly dostupné ještě v letošním roce, jejich širší dostupnost je naplánována na rok 2019. Podobně jako při nástupu „stejnojmenných“ SSD i nyní Intel nabídne k systémům disponujícím Optane DC Persistent Memory vzdálený přístup, takže si je vývojáři a poskytovatelé služeb budou moci s předstihem osahat a přizpůsobit svůj software a služby.

Některé informace však stále zůstávají zahaleny pod rouškou tajemství. Stále například není jasné, zdali bude možné na jednom paměťovém řadiči kombinovat klasické (DRAM) paměti a nové paměti typu Optane DC Persistent. Známy prozatím nejsou ani informace o spotřebě, taktech, životnosti nebo cenách.

Pro zvýšení životnosti budou mít moduly vyhrazenu rezervní kapacitu, u 512 GB varianty by to mělo být snad až 25 % navíc, fyzicky tedy bude přítomno pravděpodobně až 640 GB prostoru.

Štítky: 

Podobné články

Kingston přináší moduly CUDIMM pro čipové sady Intel řady 800

31. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kingston)
Společnost Kingston představila moduly FURY Renegade DDR5 CUDIMM, které jsou kompatibilní s čipovými sadami nové řady Intel 800 (dříve označované kódovým názvem Arrow Lake). Čipsety Intel řady 800 jsou první platformou, která bude využívat Clock Drivery na modulech CUDIMM. Čtěte více

Herní paměti XPG Lancer Neon RGB DDR5 zaujmou svým výkonem i vzhledem

11. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: XPG)
Nové paměťové DDR5 moduly Lancer Neon RGB značky XPG využívají exkluzivní povrchovou úpravu PCB, která výrazně zvětšuje plochu pro rozptyl tepla, a tím zvyšuje účinnost jeho odvodu a zmírňuje akumulaci při provozu na vysokých taktovacích frekvencích. Čtěte více

Kingston představil DDR5 paměti FURY Renegade DDR5 RGB Limited Edition

1. 7. 2024. (redaktor: František Doupal)
Paměť Kingston FURY Renegade DDR5 RGB Limited Edition, která svým zakřiveným, vzorovaným provedením napodobuje výrazný design závodních vozů, je k dispozici jako 48GB sada dvou modulů, má certifikaci Intel XMP 3.0 i podporu oblíbených výrobců základních desek. Byla také 100% testovaná na rychlost, chrání ji doživotní záruka a nabízí spolehlivost značky Kingston. Čtěte více

Kingston uvedl na trh nové varianty čtečky Workflow, které lépe uspokojí potřeby tvůrců obsahu

20. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kingston)
Společnost Kingston oznámila opětovné uvedení dokovací stanice Workflow Dock a doprovodných čteček. Řada Workflow nyní nabízí pro zvýšení využitelnosti další moduly oddělené od dokovací stanice. Tato aktualizace vychází vstříc různorodým potřebám kreativních tvůrců tím, že podporuje širší škálu zpracování obsahu. Čtěte více