Co nosíme v tašce?
Taky jste si někdy položili v duchu otázku, co asi lidé nosí v taškách? Pak nejste sami. Když do prohlížeče Google zadáte anglicky dotaz „co nosíte v tašce”, zobrazí se vám stránky bloggerů, účty na Flikru nebo módní stránky, na nichž nám lidé představují naprosté životní nezbytnosti, které s sebou nosí v tašce.
Typický městský obyvatel neustále trpí nedostatkem času, je na své město hrdý, vyzná se v médiích a má povědomí o kultuře. Další společnou charakteristikou je to, že ve svých taškách nosí poměrně velké množství různých předmětů. Když do těchto tašek nahlédneme, rázem zjistíme, že nějaké ty předměty jsou téměř univerzální – peněženka, klíče a telefon. Záhy nám dojde, že technologické věci jsou všudypřítomné - dnešní mladí obyvatelé města jen zřídkakdy vycházejí z bytu bez nějakého mobilního zařízení v tašce. Některé věci jsou přirozeně méně běžné — od univerzálních nožů přes vlhčené ubrousky, zahraniční měnu až po kartáček na zuby. Zde jsme se pokoušeli obsah lidských tašek nějak utřídit.
První kategorií - věci týkající se lidského těla, jako papírové kapesníčky, balzámy na rty, krémy na ruce (zastoupeny ve velkém počtu), opalovací krémy, kapky do očí, sady make-upu pro ženy, sluneční brýle.
Další kategorií jsou věci umožňující nám zachytit naše zážitky. K takovým předmětům patří skicáře a zápisníky - jako by v jistých situacích byla nejlepší stará dobrá tužka a papír, když si chce člověk něco poznamenat nebo udělat nějakou skicu. Nicméně dnes má většina obyvatel měst ve svých chytrých telefonech i fotoaparát, a ten je jako stvořený k zachycování jedinečných momentek, které lze navíc okamžitě sdílet s přáteli přes sociální sítě.
Další kategorií jsou profesionální nástroje, které si uživatelé přenášejí mezi prací a domovem. Jde hlavně o knihy týkající se práce, chytré telefony a notebooky. A pak je tu technologie, jež nám umožňuje sledovat aktuální dění. Například lidé s sebou nosí své přenosné počítače proto, aby ve volném čase mohli dělat své osobní věci, například editovat fotografie nebo si dělat pořádek v hudebních souborech. Tyto přístroje jsou čím dál tím lehčí, chytřejší a stylovější..
Chytré telefony dnes najdeme prakticky v taškách všech městských obyvatel, neboť rozšíření těchto přístrojů neustále roste. Samozřejmě tyto přístroje umožňují svým uživatelům být v kontaktu s okolním světem prostřednictvím telefonických hovorů, emailů a sociálních médií, ovšem zároveň fungují jako MP3 přehrávač, rádio, mapa, internetový prohlížeč nebo herní konzole…ten seznam je nekonečný.
Pátou kategorii tvoří nouzové věci. Ty jsou značně rozmanité a člověk je nosí jen „pro případ.” Jsou to velice různé věci od nabíječek a jídla až léky proti bolesti.
Další skupinu tvoří věci každodenní potřeby, což jsou věci, které nosí každý, takže zde k žádnému překvapení nedochází – klíče, peněženka (s penězi, platebními kartami, občanským průkazem) a mobilní telefon.
Poslední a velmi rozmanitou kategorii tvoří odpad. Účtenka z nákupu z uplynulého týdne, stará jízdenka, zapomenuté navštívenky, oříšek nebo nějaká ta rozinka, to vše do této skupiny patří.
Wendy je designovou ředitelkou v divizi Intelu Interaction and Experience Research Lab. Spousta času tráví tím, že pozoruje, studuje a analyzuje chování lidí při používání technologií, při jejich interakci se sociálními trendy a zvyky.
„Těžké tašky jsme zvyklí nosit celá léta. Taháme s sebou diáře, telefony, fotoaparáty, notebooky, papíry, jen abychom byli připraveni na „co kdyby”. Naštěstí dnes můžeme značnou část těchto věcí nahradit technologií, jež bude nejlépe odpovídat našim mobilním potřebám. Nacházíme se v bodě, kdy můžeme do svých tašek dostat podstatně více technologií a zároveň jim odlehčit. Jen je třeba dbát na to, že ušetřené místo nezaplníme jinými věcmi – naše strhaná záda potřebují šetrné zacházení.“
Útěk od reality
„Některá z těch zařízení, která nosíme ve svých taškách, nám umožňují utíkat před realitou. Otevřeme si notebook, začteme se do knihy, dáme si do uší sluchátka z MP3 přehrávače nebo zhlédneme televizní pořady, které nám včera večer unikly – ponoříme se do svého vlastního světa a na ten okolo nás zcela zapomeneme. Vytvoříme kolem sebe bublinu a vytěsníme vše, co by nás mohlo rozhodit. Je to vlastně taková „ulita”. Na okamžik nám vrátí náš soukromý prostor tím, že nás pro vnější svět označí jako „zaneprázdněné”. Mnohé z toho, co nosíme ve svých taškách, tam máme proto, abychom aspoň na okamžik unikli svým zaneprázdněným životům.”
Módní výraz
„Naše šaty a doplňky nám umožňují prezentovat se v tom nejlepším světle, zejména pak pokud jde o naše „veřejné já”. Zařízení, která si kupujeme a nosíme s sebou, tvoří přirozenou součást této naší image. Nastal proto čas, aby hranaté tašky na notebooky ustoupily elegantnějším řešením, která budou navržena právě se zřetelem k požadavkům a potřebám uživatele. Vzhledem k tomu, jak je dnes možné upravovat jednotlivá digitální zařízení, by byla škoda nosit je v taškách, které vypadají jak z osmdesátých let.“
Přenosnost zařízení
„Svá zařízení si s sebou chceme brát všude. Částečně proto, abychom je chránili, ale taky abychom chránili sebe. Obsahují totiž velkou část našeho světa: plány, emaily, přístupy na sociální sítě, citlivé osobní údaje a tak dále. Vyjít ven s taškou, v níž by neměly nějakou technologickou věc, je pro většinu mladých městských obyvatel něco naprosto nepředstavitelného. Lidé dnes opouštějí své domovy a kontrolují si, zda mají „telefon, peněženku, klíče…”
Hlavní věci v tašce:
1. Klíče a peněženka
2. Sluneční brýle
3. Ultrabook
4. Chytrý telefon
5. Přenosný bezdrátový hotspot
6. Make-up, kosmetické věci
7. Věci na doplnění energie
8. „Skládací boty“
9. Minerální sprej
10. Vlhčené ubrousky