Cisco inovuje produkty pro datová centra

11. 4. 2011. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Cisco)
Společnost Cisco představila celou řadu inovací pro své portfolio Data Center Business Advantage, zaštiťující technologie a produkty pro datová centra, cloud computing a virtualizaci.

Inovace nabízejí těsnější integraci konceptů Unified Fabric, Unified Computing a Unified Network Services do architektury datových center. To přináší zjednodušení správy, zvýšení bezpečnosti a škálovatelnosti aplikací bez ohledu na použitou metodu distribuce – od interních aplikací datových center až po cloud služby.

Inovace se týkají celého portfolia produktů a služeb včetně populárních switchů rodiny Nexus (série 3000, 5000 a 7000), storage switchů Cisco MDS, ale také celé platformy Cisco Unified Computing System či operačního systému Cisco NX-OS. Významného vylepšení se dočkal také software Data Center Network Manager, který nyní dovoluje spravovat až 150 000 portů v rámci jedné instance a přináší těsnou integraci s VMware vCenter. Nové a vylepšené servery Cisco osazené procesory Intel Xeon E7 získaly devět světových rekordů ve výkonu.

Změny v portfoliu Cisco

• Switche Cisco Nexus 5548UP a Nexus 5596UP přináší podporu technologie Unified Port (UP) na všech (48 nebo 96) portech. S UP může být každý port nastaven jako 1Gb Ethernet, 10Gb Ethernet, Fibre Channel (2/4/8 Gb) nebo Fibre Channel over Ethernet (FCoE), což výrazně zjednodušuje správu a přináší maximální flexibilitu. Switche podporují Layer 2/3, IEEE 802.1Qbh a jsou kompatibilní s technologií FabricPath představenou v Cisco NX-OS.
• Série switchů Cisco Nexus 3000 se vyznačuje extrémně nízkou latencí – méně než 1 µs (mikrosekunda) v port-to-port komunikaci, tyto 10Gb přepínače jsou primárně určeny do specifických, transakčně náročných, provozů, jako jsou burzovní aplikace.

•  Technologie Fabric extender (FEX), umožňující transport FC po stávající ethernetové síti a snižující tak náklady na infrastrukturu o 50 procent, byla rozšířena o tři další prvky - Adapter FEX, VM-FEX a novou podporu FEX pro switche Nexus série 7000. Tyto přepínače (spolu s Nexus 2232PP 10GE FEX) se tak stávají řešením s největší hustotou 10Gb portů spravovaných z jednoho rozhraní – až 1 500 portů při top-of-rack designu. Adapter FEX poskytuje aplikacím transparentnější využití stávající infrastruktury díky inteligentní segmentaci přenosového pásma. Na virtuální stroje zaměřený VM-FEX sjednocuje řízení virtuálních a fyzických vrstev, které je tak opět jednodušší a výkonnější.

• Switche Nexus 7000 nyní podporují multi-hop Fibre Channel over Ethernet (zvyšuje škálovatelnost přidáním více řídících uzlů s Cisco NX-OS) a jsou připraveny pro virtualizaci a cloud infrastrukturu díky podpoře Multiprotocol Label Switching (MPLS) pro Layer 3 VPN a Location/ID Separation Protocol (LISP).

• Switche Cisco Catalyst série 6500 získaly moduly, rozšiřující stávající funkcionalitu: Application Control Engine (ACE30), který díky dynamickému řízení vytížení (workload scaling) přináší o 54 procent  vyšší výkon; modul ES40 s propustností 40Gb k propojení v rámci datového centra a servisní modul ASA se zabudovaným firewallem a dalšími bezpečnostními službami.

• Nexus 1010 spolu s NX-OS jako platforma pro hostování virtuálních služeb nyní nově podporuje Cisco Virtual Security Gateway pro segmentaci provozu na úrovni virtuálních strojů a přináší podporu pro Cisco Data Center Network Management Center.

Rekordmani z portfolia Cisco Unified Computing System

Přírůstkem do rodiny Cisco UCS je rack-server C260 M2 určený pro náročné provozy s vysokým počtem transakcí. Je vybaven technologií Cisco Extended Memory, která zdvojnásobuje množství instalovatelné paměti oproti tradičním serverům. Současně byly také oznámeny verze serverů B230 M2, B440 M2 a C460 M2, které díky osazení aktuální generací procesorů Intel Xeon přicházejí opět s vyšším výkonem a rychlejší odezvou. Tyto servery osazené Intel Xeon E7 získaly devět světových rekordů ve výpočetním výkonu. Čtyři připadají na server C460 M2 vybavený procesorem Intel Xeon E7-4870. Dalších tří rekordů dosáhl server C260 M2 a dva rekordy získal server B230 M2. Oba osazeny procesory Intel Xeon E7-2870.