Čína světovou jedničkou v nasazování důvěryhodné IT infrastruktury

2. 12. 2013. (redaktor: František Doupal, zdroj: EMC)
Z výsledků průzkumu, který přinesl aktuální postřehy o strategiích v IT a IT infrastrukturách uplatňovaných ve společnostech a institucích veřejné správy, vyplývá zarážející nejistota vrcholového managementu ohledně připravenosti v oblastech zajištění nepřetržité dostupnosti, pokročilého zabezpečení a integrovaného zálohování a obnovy.

Jde přitom o zásadní požadavky IT. Omezení investic do těchto klíčových oblastí ohrožuje schopnost IT infrastruktur přestát rušivé incidenty, jako jsou neplánované výpadky, narušení zabezpečení a ztráty dat, případně se z těchto událostí rychle zotavit. Narůstá tak potřeba zvolit progresivní strategie k dosažení důvěryhodné IT infrastruktury.

Průzkum Global IT Trust Curve, který provedla společnost Vanson Bourne zaměřená na výzkum trhu, shrnuje výsledky 3 200 rozhovorů s respondenty ze 16 zemí a 10 oborů.

Vynikající hodnocení zralosti získala Čína. Pracovníci s rozhodovací pravomocí v IT v Číně uvedli, že v maximální míře implementují propracované technologie k zajištění nepřetržité dostupnosti, pokročilého zabezpečení a integrovaného zálohování a obnovy. Na druhém místě v hodnocení zralosti v průzkumu IT Trust Curve bodovaly Spojené státy. Tři ze čtyř nejvyzrálejších zemí – Čína, Jihoafrická republika a Brazílie – patří do skupiny BRICS. Dokládá to, že tyto země pohotově a agresivně investují do technologií s cílem upevnit svůj ekonomický vliv. Jako poslední mezi 16 zeměmi se v průzkumu IT Trust Curve umístilo Japonsko.

David Goulden, prezident a provozní ředitel společnosti EMC, průzkum komentoval takto: „Čtyři zdaleka nejvýznamnější trendy v dnešních informačních technologiích jsou cloud computing, big data, sociální sítě a mobilní zařízení. Přijetí těchto trendů ve vyzrálé podobě musí stát na důvěryhodném základě. Potřebuji mít důvěru, že moje informace jsou v cloudu v bezpečí, že se neztratí ani je nikdo neodcizí, potřebuji důvěru, že IT budou fungovat vždy, když je třeba – což v současné době znamená nepřetržitě. Čím více důvěry lze získat a zaručit, tím rozsáhlejší a rychlejší je vliv těchto trendů. A naopak, čím méně důvěry se vytvoří, tím bude jejich dopad omezenější. To, kam se země řadí na křivce zralosti v průzkumu IT Trust, může ovlivnit jejich celkovou konkurenceschopnost.“

K hlavním zjištěním průzkumu patří:

  • Celosvětová úroveň zralosti je obecně nízká - více než polovina (57 %) všech respondentů spadá do kategorií s nízkou zralostí, jen 8 % se řadí do kategorie lídrů. Čím vyšší je zařazení organizace na křivce zralosti, tím pravděpodobnější je, že již implementovala strategičtější a modernější technologické projekty, jako jsou například analýzy velkých objemů dat (big data).
  • Nízká míra důvěry v technologickou infrastrukturu - téměř polovina (45 %) respondentů z celého světa přiznává, že jejich vrcholový management nemá jistotu, že je daná organizace adekvátně vybavena funkcemi dostupnosti, zabezpečení, zálohování a obnovy dat. Procentuální podíl respondentů na jednotlivých úrovních zralosti, kteří kladně odpověděli na dotaz, zda jejich vrcholový management tuto jistotu pociťuje, je následující: zaostávající – 39 %, zvažující – 51 %, implementující – 65 % a lídři – 81 %. Nejmenší procento respondentů potvrzujících jistotu vrcholového vedení v těchto klíčových aspektech IT má Japonsko (31 %), nejvyšší naopak Německo (66 %). Celých 19 % (tedy téměř pětina) respondentů z celého světa poukazuje na celkový nedostatek důvěry ve vlastní technologickou infrastrukturu.
  • Výrazný je nesoulad mezi tím, jak vylepšení vnímají IT specialisté a jak podnikoví lídři - zatímco mezi pracovníky s rozhodovací pravomocí v IT pokládá 70 % IT oddělení za motivátora, který usiluje o vytvoření budoucí odolné a zabezpečené IT infrastruktury, mezi pracovníky s rozhodovací pravomocí v obchodních oblastech odpovídá na tutéž otázku kladně jen 50 %.
  • Organizace na vyšší úrovni zralosti se dokážou rušivým incidentům vyhnout, případně se z nich zotavit rychleji a s méně citelnými důsledky - více než polovina (53 %) organizací ze segmentu lídrů v průzkumu IT Trust Curve uvedla, že čas potřebný k obnově dat u nejdůležitějších aplikací počítají v minutách nebo menších jednotkách. V průměru napříč úrovněmi zralosti klesá podíl takových organizací na 27 %.
  • K nejzávažnějším bezpečnostním otázkám se podle všech respondentů řadí přístup k aplikacím třetích stran (43 %) a ochrana duševního vlastnictví (42 %).
  • Organizace stále z velké části spoléhají na „preventivně orientované“ nástroje zabezpečení. Dvěma nejoblíbenějšími řešeními zabezpečení jsou antivirové programy a brány firewall, které používá přes 80 % respondentů
  • Jen 18 % účastníků implementovalo platformu pro správu bezpečnostních informací a incidentů (SIEM) a ještě méně, pouhých 11 %, řešení pro řízení rizik a soulad s předpisy (GRC). Řešení tohoto typu přitom nabízejí funkce pro monitorování a reakci, které jsou potřebné k obraně proti pokročilejším hrozbám
  • Vedle sektoru IT a technologií (3. místo) doplňují pětici nejvyspělejších oborů vysoce regulované finanční služby (1. místo), vědy o živé přírodě (life sciences) (2. místo), zdravotnictví (4. místo) a veřejný sektor (5. místo).
Štítky: 

Podobné články

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více