Českou nejrychleji rostoucí technologickou firmou je Logic point
Žebříček, který již 15. rokem sestavuje společnost Deloitte, vychází z porovnání tržeb technologických společností za posledních pět let. Letos se v něm umístily firmy z 10 zemí - z Bulharska, České republiky, Chorvatska, Estonska, Litvy, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska a Srbska.
„Nejvyšší zastoupení v žebříčku si drží společnosti, které se zaměřují na vývoj softwaru. Z celkového počtu je více než polovina (52 %) z nich právě z tohoto segmentu. Následují poskytovatelé internetových služeb, jejichž podíl činí necelou čtvrtinu (24 %). Pouze 12 % firem se soustředí na oblast telekomunikací a sítí,“ uvedl k výsledkům Martin Tesař, vedoucí partner v oddělení auditu společnosti Deloitte ČR.
Pozici nejrychleji rostoucí technologické firmy ve střední a jihovýchodní Evropě obsadil maďarský on-line server pro rezervaci ubytování Szallas.hu, jehož tržby vzrostly v posledních pěti letech o 2 259 %. Průměrný růst společností v žebříčku Technology Fast 50 se letos mírně zvýšil z loňských 671 % na 698 %.
Celkově se 26 firem do letošního žebříčku dostalo vůbec poprvé. Nejvíce firem zastoupených v žebříčku má v tomto roce Polsko (17 společností), Maďarsko (10) a Rumunsko (6),“ doplnil Jiří Sauer, senior manažer v auditním oddělení společnosti Deloitte.
V kategorii „Velká pětka“ zvítězila polská firma GoClever, na druhém místě se umístil Internet Shop, provozující e-shop Parfums.cz.a třetí místo patří rumunské společnosti Teamnet International.
Kategorii „Vycházející hvězdy“ letos ovládla maďarská firma Distinction, která se zabývá vývojem mobilních aplikací a designem. Mezi českými zástupci se na šestém místě umístila společnost Simplity, zabývající se poradenstvím a implementací systémů na podporu rozhodování (Business Intelligence a na devátém místě Zentity, která vyvíjí mobilní aplikace pro finanční či telekomunikační společnosti.
Součástí letošního ročníku Technology Fast 50 byl i průzkum mezi vrcholovými manažery technologických firem. Za největší prioritu považuje pětina (20,4 %) ředitelů důraz na inovace, udržení vztahu se zákazníky (16,7 %) a talent management (14,5 %). Mezi hlavní faktory, které nejvíce přispěly k jejich růstu, považují vysoce kvalifikované zaměstnance a rozvoj stávajících produktů a služeb. Naopak, za největší hrozby pro další růst v technologickém odvětví považují vrcholoví manažeři nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců a obecně vývoj ekonomického prostředí.
Více než polovina (54,7 %) technologických společností se v následujících 12 měsících zaměří na organický růst a mezinárodní expanzi (39,1 %).
„Generální ředitelé technologických společností jsou zároveň velmi optimističtí v otázce růstu jejich společností v tomto roce. Třetina (33,8 %) firem letos očekává nárůst tržeb v rozmezí 26-50 %, další třetina (33,8 %) růst o 11-25 %, necelá pětina (16,9 %) dotázaných předpokládá růst o více než 51-100 % a téměř desetina (9,2 %) růst dokonce o více než 100 %,“ zmínil Zdeněk Křížek, partner v oddělení ICT poradenství a řízení rizik ve společnosti Deloitte.