České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace.

„Každá společnost na světě čelila v průměru 1 308 kyberútokům týdně, což je nárůst o 28 % oproti poslednímu čtvrtletí roku 2023. Meziročně jde o 5% nárůst. Každá česká společnost byla ale ve stejném období vystavena v průměru 1 571 kyberútokům týdně, zatímco okolní země vykazují mnohem menší míru útoků. Například v Polsku čelila v průměru každá společnost 1 010 kyberútokům týdně, v Německu míří na jednu organizaci v průměru 795 kyberútok týdně, ve Francii to je 636, ve Švýcarsku 600, ve Spojeném království 805, ve Španělsku 1 152, v Rakousku 965 a v Řecku 1 104. Vysoký počet útoků je v Itálii 1 427 a v Portugalsku 1 379, evropský průměr je přitom 1 030 kyberútoků týdně na jednu společnost. České organizace tak čelí výrazně nadprůměrnému riziku,“ uvedl Peter Kovalčík, regionální ředitel, security engineer Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies. 

Zdaleka největší nápor je směrován na vzdělávací a výzkumné organizace, kdy se každá společnost musela vyrovnat s v průměru 2 454 útoky týdně. Následuje vládní a vojenský sektor (1 692 útoků týdně na jednu společnost) a zdravotnictví (1 605 útoků týdně na jednu organizaci). S ohledem na to, že jde o klíčová odvětví pro fungování společnosti, jde o alarmující čísla.

Největší meziroční nárůst útoků (o 37 %) zaznamenali dodavatelé hardwaru, což je znatelný posun ve strategiích kyberzločinců.

Největší počet útoků i nejvyšší nárůst hlásí Afrika. Naopak Latinská Amerika zaznamenala 20% pokles. Důvodem může být větší důraz na bezpečnost a zlepšení obranných opatření a přesun pozornosti útočníků na zranitelnější regiony.

Ransomwarové útoky

V 1. čtvrtletí 2024 byla ransomwarovými útoky nejvíce zasažena Severní Amerika, 59 % z téměř 1 000 zveřejněných ransomwarových útoků, následovala Evropa (24 %) a APAC (12 %). Největší meziroční nárůst nahlášených ransomwarových útoků naopak zaznamenala Evropa, a to o alarmujících 64 %. Důvodem může být větší digitalizace služeb a regulační prostředí, které mohou z organizací učinit zranitelnější nebo viditelnější cíle.

„Nejvíce zasaženým odvětvím byl výrobní sektor, na který připadá 29 % zveřejněných ransomwarových útoků. Následuje zdravotnictví s 11 % útoků (a 63% meziročním nárůstem) a maloobchod a velkoobchod s 8 % útoků,“ dodal Kovalčík. „Největší meziroční nárůst ransomwarových útoků (o 177 %) zaznamenal komunikační sektor, což mohlo být způsobeno rychlou digitální transformací a integrací nových technologií a také atraktivitou pro kyberzločince kvůli práci s citlivými daty.“

Organizace musí ke kybernetické bezpečnosti přistupovat komplexně, zálohovat data, školit zaměstnance, aktualizovat a záplatovat systémy, používat pokročilá preventivní bezpečnostní řešení a ochranu před ransomwarem.

Štítky: 

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více