České organizace v červenci čelily ransomwaru Hive

1. 9. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Výzkumný tým společnostiCheck Point zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého byl Emotet nadále nejrozšířenějším malwarem, přestože jeho globální dopad oproti červnu klesl na polovinu. Výkyv mohl být ale způsoben jen prázdninami, podobně jako v minulých letech. Tuzemské společnosti však trápil jiný problém.

Malware Emotet navíc získal v poslední době další funkce, nově vyvinutý modul umožňuje krádeže informací o platebních kartách. Vylepšen byl i systém šíření a distribuce.

Zlodějský malware Snake Keylogger sice celosvětově také oslabil, ale v České republice naopak zasáhl výrazně více organizací než v červnu. Na třetí místo globálního žebříčku poskočil kryptominer XMRig, což znovu ukazuje, že i když mohou mít kyberzločinci často vyšší cíle, hlavní motivací jsou nadále ve většině případů peníze. MaliBot poprvé významně útočil v červnu a i v červenci patřil do Top 3 nejrozšířenějších mobilních hrozeb na světě.

Výzkumný tým zároveň upozorňuje, že největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenské subjekty a na třetí místo se vrátili poskytovatelé internetových a spravovaných služeb.

Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se i v červenci držela mezi nebezpečnými zeměmi, patřila jí celosvětově 24. pozice. Slovensko se po měsících relativního klidu posunulo o 32 míst také směrem k méně bezpečným zemím a patřilo mu 60. místo, šlo o vůbec největší posun nebezpečným směrem. První, tedy nejnebezpečnější, místo obsadilo znovu Mongolsko.

„Emotet nadále dominuje malwaru. Navíc se neustále vyvíjí a zlepšuje své maskovací i distribuční schopnosti. Aktuálně jsme zachytili například modul pro krádeže informací o platebních kartách, takže jednotlivci, ale i organizace musí být při online nákupech obzvláště opatrní. Microsoft navíc potvrdil blokování maker, takže čekáme, že další škodlivé kódy, jako je Snake Keylogger, změní svou taktiku,“ sdělil Tomáš Růžička, SE Team Leader z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Top 3 - malware:

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě vévodil i v červenci Emotet, který měl dopad na 7 % organizací po celém světě. Na druhé příčce se umístil FormBook s dopadem na 3 % společností a XMRig na třetím místě ovlivnil 2 % organizací.

  1. ↔ Emotet – Pokročilý, modulární trojan, který se sám umí šířit. Emotet byl využíván jako bankovní trojan, ale také pro šíření dalších malwarů a škodlivých kampaní. Používá řadu metod a technik, aby nebyl odhalen. Navíc může být šířen prostřednictvím spamu, který obsahuje škodlivé přílohy nebo odkazy.
  1. FormBook – FormBook krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, vytváří snímky obrazovky, monitoruje a zaznamenává stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě pokynů z C&C serveru.
  2. ↑ XMRig – XMRig je open-source CPU mining software využívaný pro těžbu kryptoměny Monero. Poprvé byl detekován v květnu 2017. 

Top 3 - mobilní malware:

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení vládl AlientBot, následovaly Anubis a MaliBot.

  1. ↔ AlienBot – AlienBot je malware jako služba (MaaS) pro zařízení se systémem Android, který vzdálenému útočníkovi umožňuje vložit škodlivý kód do legitimních finančních aplikací, čímž útočník získá přístup k účtům obětí a nakonec zcela ovládne infikované zařízení.
  2. Anubis – Anubis je bankovní trojan, určený pro mobilní telefony se systémem Android. Postupně je vylepšován, včetně funkcí pro vzdálený přístup, sledování stisknutých kláves, nahrávání zvuku a ransomwarových schopností. Byl odhalen už ve stovkách různých aplikací dostupných v obchodě Google.
  3. MaliBot – MaliBot je bankovní malware pro Android. Maskuje se za různé aplikace na těžbu kryptoměn a zaměřuje se na krádeže finančních informací, kryptopeněženek a dalších osobních údajů.

 
Top 3 - zranitelnosti:

Check Point také analyzoval nejčastěji zneužívané zranitelnosti. Kyberzločinci se pro útoky na podnikové sítě snažili zneužívat především zranitelnost „Web Server Exposed Git Repository Information Disclosure” s dopadem na 42 % organizací. Těsně v závěsu následovala zranitelnost „Apache Log4j Remote Code Execution“ s podobným dopadem na 41 % společností, Top 3 pak uzavírá zranitelnost „Web Servers Malicious URL Directory Traversal“ s dopaden na 39 % organizací.

  1. Web Server Exposed Git Repository Information Disclosure – Úspěšné zneužití této zranitelnosti by mohlo umožnit neúmyslné zveřejnění informací o účtu.
  2. Apache Log4j Remote Code Execution (CVE-2021-44228) – Úspěšné zneužití této zranitelnosti může vzdálenému útočníkovi umožnit spuštění libovolného kódu na postiženém systému.
  3. ↔ Web Servers Malicious URL Directory Traversal (CVE-2010-4598, CVE-2011-2474, CVE-2014-0130, CVE-2014-0780, CVE-2015-0666, CVE-2015-4068, CVE-2015-7254, CVE-2016-4523, CVE-2016-8530, CVE-2017-11512, CVE-2018-3948, CVE-2018-3949, CVE-2019-18952, CVE-2020-5410, CVE-2020-8260) – Úspěšné zneužití umožňuje vzdáleným útočníkům získat přístup k libovolným souborům na zranitelném serveru.


Stav v České republice

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Na první pozici se nadále drží Emotet, ale v červenci klesl jako dopad na české organizace z 22 % na 13 %. Zlodějský malware FormBook sice celosvětově oslabil, ale pro české společnosti šlo nadále o velmi nebezpečnou hrozbu. Riziko krádeže data a přihlašovacích údajů podtrhuje na třetím místě Snake Keylogger, který oproti červnu také poměrně významně posílil. Zároveň je nově v popředí žebříčku ransomware Hive, který používá pokročilé vyděračské techniky, a kromě zašifrování dat vyhrožuje ještě zveřejněním ukradených informací, pokud nedojde ke splnění podmínek a zaplacení výkupného.

Štítky: 

Podobné články

Petr Mojžíš, Security Architect ve společnosti ANECT

Co je bezpečnostní hardening a jak na něj?

22. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ANECT)
Při koupi nového zařízení, softwaru nebo cloudové služby očekáváte, že budou standardně zabezpečené. Bohužel však platí opak. Abyste dosáhli maximální úrovně zabezpečení, musíte vše, co zavádíte, krok za krokem konfigurovat tak, aby to odpovídalo vašemu prostředí. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více