Česká softwarová IoT platforma miotiq pokrývá většinu důležitých zemí Evropy a Ameriky
Pomocí miotiq lze propojit aplikační API s daným čidlem, a to do deseti minut při rozpočtu několika málo eur – což je průměrná cena ročního datového provozu jednoho aktivního čidla.
V roce 2019 umožňuje platforma miotiq propojení s mobilními operátory ve většině zemí Evropy a USA, konkrétně v České republice, Německu, Španělsku, Irsku, Itálii, Holandsku, Velké Británii, Portugalsku, Rakousku, Maďarsku, Rumunsku, Chorvatsku, Slovinsku, Řecku a Spojených státech.
Napojení miotiq na zbývající evropské země a další státy z Pobaltí, Jižní a Severní Ameriky a Oceánie je plánováno na rok 2020. Bude sem patřit zejména Švýcarsko, Francie, Ukrajina, Švédsko, Finsko, Dánsko, Norsko, Saudská Arábie, Kanada, Mexiko, Brazílie, Argentina, Jižní Afrika, Austrálie a Nový Zéland.
Výrobci koncových IoT zařízení, vývojáři aplikací, IT integrátoři či technicky zdatní koncoví uživatelé mohou nyní využívat Narrow Band IoT rychle a jednoduše. Stačí k tomu SIM karta, kterou lze vložit buďto do koncového zařízení, popřípadě, díky technologii sim-on-chip, přímo do napájení na desce komunikačního modulu. Následnou registrací v integrační platformě miotiq lze začít okamžitě posílat data přímo do databáze aplikace, popřípadě i do datového skladu či IoT hubu všech standardních poskytovatelů, jako je Microsoft Azure, Google, AWS a IBM. Pro testování jsou připraveny balíčky s platformami Arduino a průmyslovými mikrokontrolery.
„Integrační platforma miotiq splňuje nejvyšší nároky našich zákazníků na stabilní, bezpečné a efektivní řešení IoT komunikace. Díky využití Microsoft Azure, moderních programovacích nástrojů a řešení bezpečnosti IBM je miotiq primárně určen pro implementaci u nejnáročnějších klientů, zároveň však vyhovuje požadavkům na zpracování dat s co nejmenšími náklady. Výsledná roční cena pro koncového uživatele proto nepřesáhne několik eur za jedno zařízení,“ řekl Karel Krčmář, ředitel M2M Communication Holding.
Firmy mohou nyní využít sítě NB-IoT jednotlivých mobilních operátorů pro provoz vlastních aplikací, které zajišťují IoT komunikaci koncových zařízení. Tím získají především výrazný technologický náskok před konkurencí – jejich výrobky či služby mohou být díky podpoře NB-IoT využitelné i v zahraničí, tato technologie se totiž rychle rozšiřuje v sítích tradičních mobilních operátorů. Sítě NB-IoT navíc budou, podobně jako tradiční GSM sítě pro mobilní volání, podporovat i roaming.