Češi si práci posílají soukromým e-mailem

31. 3. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Téměř dvě pětiny (39 %) zaměstnanců českých malých a středně velkých firem si práci, kterou vykonávají mimo pracoviště, zasílají přes soukromý e-mail. Bezpečné nástroje na sdílení dokumentů v ČR využívá jen necelá třetina pracovníků (29 %). Trend v Evropě je přitom přesně opačný.

V ostatních státech podle průzkumu provedeného pro firmu Microsoft soukromou elektronickou poštu využívá k přenosu firemních dokumentů už jen třetina zaměstnanců a cloudové podnikové nástroje pro sdílení dokumentů mimo kancelář používají už celé dvě pětiny pracovníků.

 „Nerozvážné využívání soukromých e-mailů může vážně ohrozit bezpečnost firemních dat a know-how,“ řekl Zdeněk Jiříček, ředitel pro technologické standardy a odborník na digitální bezpečnost ve společnosti Microsoft. „Pracovníci si mnohdy vůbec neuvědomují, jak snadno může v takových případech dojít k bezpečnostnímu incidentu. V řadě firem možnost sdílet dokumenty bezpečným způsobem existuje, ale ne vždy jsou zaměstnanci dostatečně proškoleni a vedeni k tomu, aby tyto nástroje správně používali.“

Chování českých zaměstnanců patří mezi nejrizikovější v Evropě. Téměř všichni dotázaní (97 %) přitom uvedli, že jejich zaměstnavatel ví o využívání soukromé elektronické pošty pro sdílení pracovních dokumentů a informací. Elektronická pošta zasílaná na obvyklé spotřebitelské emailové servery přitom ve velké většině případů prochází internetovou infrastrukturou v otevřeném textu bez jakéhokoli zabezpečení, a pro útočníky je poměrně jednoduché takovýto obsah monitorovat.

Češi navíc často používají pro práci svůj soukromý počítač či tablet (obojí uvedla téměř třetina respondentů, což je výrazně více než evropský průměr). V kombinaci se skutečností, že více než 80 % českých firem nemá žádná pravidla pro využívání soukromých zařízení pro práci, jde o další faktor, který zvyšuje bezpečnostní riziko týkající se ochrany dat a informací. V celé Evropě přitom oblast BYOD aktivně řídí již 40 % malých a středních podniků.

Čeští zaměstnanci přitom moderní nástroje využívat chtějí – v loňském průzkumu uvedlo 75 % respondentů vzdálený přístup k dokumentům a nástroje na spolupráci s kolegy jako nejdůležitější novou technologii, která by zvýšila jejich efektivitu. „Praxe zatím ve srovnání s dalšími evropskými státy zaostává. Třeba cloudová úložiště nebo nástroje pro videokonference a on-line schůzky používá jen necelá polovina oproti evropskému průměru, tj. 6 % oproti 14 %, respektive 4 % oproti 9 %,“ doplnil Ondřej Novodvorský, ředitel pro malé a střední podniky, Microsoft. „Zejména pokud firma nemá pravidla pro BYOD, měla by používat podnikové cloudové služby, které obsahují vysokou míru zabezpečení, umožňují spravovat vzdáleně zaměstnanci používaná zařízení a ještě zvyšují produktivitu.“

Štítky: 

Podobné články

Kybernetické trendy pro rok 2025: Zločinecké kouřové clony a demokratizace kyberútoků

23. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Co bude rok 2025 znamenat pro naši kybernetickou bezpečnost? Které kybernetické útoky jsou stále častější a jakou roli zde hraje umělá inteligence? Chet Wisniewski, technický ředitel společnosti Sophos, shrnuje poznatky z roku 2024, z nichž bychom se měli poučit a připravit se na rok 2025. Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více