Češi si nezamykají telefon a ponechávají jej bez dohledu

25. 11. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Češi jsou při používání mobilních telefonů velmi lehkovážní. Hned třetina z nich nepoužívá žádný zámek displeje, takže se do něj mohou snadno dostat neoprávnění uživatelé. Téměř čtyři z deseti Čechů navíc občas nechávají svůj mobilní telefon na veřejném místě bez dohledu.

Více než dvě třetiny respondentů používají některý ze způsobů zamykání displeje telefonu. Nejčastěji jde o PIN, který uvedlo 39 % dotázaných, nebo „gesto“, jež používá 31 % účastníků průzkumu. Pět procent Čechů využívá pro svou identifikaci a přístup do telefonu otisku prstu.

Průzkum rovněž prokázal, že si Češi příliš nelámou hlavu se situacemi, kdy jejich telefon zůstává na chvíli bez dohledu na veřejném místě. Třetině lidí se alespoň někdy stane, že ponechají mobil například na stole v restauraci, když si odskočí na toaletu. Výrazně častěji se to stává mladým lidem. K laxnímu přístupu v těchto případech se přiznalo 55 % respondentů mladších 25 let. Naopak 79 % dotázaných nad 45 let říká, že se jim to nestává nikdy. Mírně lehkomyslnější jsou přitom vysokoškoláci. Osm procent respondentů s vysokoškolským vzděláním říká, že telefon takto nechávají volně zcela běžně.

„Ve svých mobilních telefonech máme mnohdy celou řadu osobních i pracovních dat. E-maily, fotografie, kontakty, bankovní aplikace a podobně. Zámek displeje je to nejmenší, co bychom měli udělat pro jejich ochranu. Odpovědný uživatel by měl rovněž zvážit instalaci nástroje, který v případě krádeže mobilního telefonu jej umí na dálku lokalizovat, zablokovat či vzdáleně smazat osobní data,“ varoval Miroslav Dvořák, technický ředitel Esetu. „Nezapomínejme, že telefon je rovněž nejčastějším nástrojem pro dvoufaktorovou autentizaci při online bankovnictví. Jeho zcizení může v krajním případě způsobit násobně vyšší finanční ztráty, než je pouze cena zařízení,“ dodal Dvořák.

Chytré mobilní telefony jsou společně s tablety také nejméně chráněny antiviry. Na rozdíl od počítačů nebo notebooků, u nichž Češi používají některý z antivirů v 62 % případů (počítače), případně u tří čtvrtin zařízení (notebooky), u chytrých mobilních telefonů se tak děje pouze v 37 % případů a z tabletů je chráněna pouze necelá čtvrtina (24 %).

„Neustále sledujeme nárůst malwaru zaměřeného na mobilní platformy. Nejohroženější jsou uživatelé chytrých telefonů s operačním systémem Android. Hrozbou s nejvyšším podílem je tzv. adware a spyware. Spolu s tím sledujeme v poslední době nárůst ransomware, který způsobí zamknutí telefonu či zašifrování uživatelských dat. Za jejich zpřístupnění poté útočníci vyžadují výkupné,“ upozornil Dvořák.

Jisté pozitivum zaznamenal průzkum ve využívání veřejných Wi-Fi sítí, které mohou rovněž představovat bezpečnostní riziko. Většina lidí využívá veřejné sítě pouze příležitostně, pravidelných uživatelů je pouze 15 procent. To, zda se dotyčný připojí do veřejné Wi-Fi sítě, nijak neovlivňuje fakt, zda svoje zařízení chrání antivirem. Ti, kdo nemají své mobily nebo tablety chráněny, se připojují stejně často jako ti, kdo antiviry nemají.

Průzkumu, který probíhal prostřednictvím nástroje Výzkumník společnosti Seznam.cz formou online ankety od 19. do 23. října 2016, se zúčastnilo 1 392 respondentů starších 10 let, kteří jsou zároveň uživateli Seznamu. Vzorek je vyvážený z hlediska pohlaví, věku a dosaženého vzdělání.

Štítky: 

Podobné články

Zleva Denisa Arslanianová a Veronika Schieblová

Denisa Arslanianová a Veronika Schieblová (Samsung): Je důležité nezaspat dobu

13. 3. 2025. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing a Samsung)
Denisa Arslanianová a Veronika Schieblová patří do marketingového a PR týmu společnosti Samsung. Z rozhovoru se například dozvíte, jak všestranná je integrace AI v podání Samsungu, jaké jsou nejnovější funkce v jejich produktech a také se seznámíte s trendy v přijetí AI mezi zákazníky v Česku a na Slovensku. Čtěte více

Prodej smartphonů letos vzroste o 2,3 %

27. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Společnost IDC odhaduje, že celosvětové dodávky chytrých telefonů v roce 2025 meziročně vzrostou o 2,3 % na 1,26 miliardy kusů. Trh by tak měl růst druhým rokem v řadě. Navíc se očekává, že trh poroste i nadále (aktuálně prognóza odhaduje vývoj do roku 2029), ačkoli pomaleji (průměrným ročním tempem CAGR 1,6 %). Čtěte více

Celosvětový prodej chytrých telefonů v roce 2024 vzrostl o 6,4 %

20. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle údajů společnosti IDC se celosvětové dodávky chytrých telefonů ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 meziročně zvýšily o 2,4 % na 331,7 milionu kusů. Šlo o šesté po sobě jdoucí čtvrtletí růstu. Za celý rok pak trh vzrostl o 6,4% na 1,24 miliardy dodávek. Po dvou letech poklesu se tak trh dočkal konečně oživení. Očekává se, že trh bude růst i v roce 2025, i když pomalejším tempem. Čtěte více

Prodej chytrých telefonů by měl v roce 2024 vzrůst o 6,2 %

5. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle nejnovějšího průzkumu společnosti IDC vzrostou celosvětové dodávky chytrých telefonů v roce 2024 meziročně o 6,2 % na 1,24 miliardy kusů. Silný růst následuje po dvou letech prudkého poklesu a je podpořen poptávkou po modernizaci zařízení. Navzdory současnému uživení trhu lze však od příštích let očekávat zvolnění a průměrný růst na úrovni 2,6 %. Čtěte více