Češi nedávají pozor na stahování nebo záplatování
Celosvětově čelilo incidentům způsobeným viry či malwarem v posledních dvanácti měsících 70 % dotázaných uživatelů. V Česku to bylo jen 45 %. Číslo je ale stále vysoké. S incidenty souvisejícími s finančními transakcemi a podezřelými stránkami se setkalo 37 % českých respondentů a s prolomením online účtů 14 % respondentů.
S vývojem informačních technologií čelí v daleko větší míře kybernetickým hrozbám i firmy. Dle letošního celosvětového průzkumu Kaspersky Lab mezi podniky řešilo v posledních dvanácti měsících problémy s viry, červy, spywarem a jinými škodlivými programy 60 % dotázaných českých firem. Na phishing narazilo 37 % firem a na narušení sítě nebo hacking 17 % firem. Mezi interními hrozbami pak figurovaly zranitelnosti existujícího softwaru (31 %), neúmyslný únik dat způsobený zaměstnanci (16 %) a podvody zaměstnanců (13 %).
České počítače se nakazí viry zejména kvůli stahování pirátských souborů, souborů s obsahem pro dospělé nebo neaktualizovanému softwaru. Těmito způsoby se na zařízení může dostat nejrůznější malware. Mezi jeho 20 nejrozšířenějšími druhy v České republice je šest aktivátorů legitimního softwaru, které systém zahlcují také malwarem a adwarem. Seznamy pokusů o infikování v Česku vedou stále variace červa s názvem Conficker, který napadá počítače s Windows, přestože s ním IT bezpečnostní komunita bojovala už v roce 2008.
„Hrozby, jako je phishing a známé zranitelnosti softwaru, jsou zneužívány nejen běžnými kyberzločinci, ale také zkušenými útočníky. Ti je používají pro spouštění cílených útoků mířených na získání cenných informací a způsobujících značné škody. Čeští uživatelé, kteří věnují málo pozornosti rizikům spojeným s nedostatečným záplatováním softwaru a lehkomyslným stahováním, ohrožují nejen svá osobní data a peníze, ale také své zaměstnavatele,“ řekl Juan Andrés Guerrero-Saade.
Údaje vyplývají z průzkumu Kaspersky Lab a B2B International mezi uživateli v 26 zemích včetně ČR.