Češi mají důvěru v Cyber Threat Intelligence bank, chybí edukace na pracovišti
Přestože většina Čechů uvádí, že používá základní opatření pro zajištění své online bezpečnosti, podrobná zjištění průzkumu společnosti Sophos odhalují znepokojivé nedostatky v každodenních postupech kybernetické hygieny. Pouze 30 % Čechů ověřuje důvěryhodnost odesílatele SMS nebo e-mailových zpráv a jen 38 % respondentů průběžně sleduje informace o aktuálních kybernetických hrozbách. Průzkum upozorňuje i na nízkou oblibu správců hesel mezi uživateli, u nás je používá jen 37 % uživatelů internetu.
Nejčastější opatření kybernetické hygieny
Nejčastěji používanou metodou online ochrany mezi českými uživateli internetu jsou antivirové programy (60 %) a vícefaktorové ověřování (47 %). Další oblíbenou praktikou jsou silná hesla většinou používaná v kombinaci se speciálním programem, která používá 37 % uživatelů, a telefon z neznámého čísla nikdy nezvedne každý pátý. Naopak nejméně uživatelů se v rámci své ochrany vyhýbá veřejným WI-FI sítím (16 %) nebo používá virtuální privátní síť VPN (14 %). Pro svou online ochranu nedělají nic 4 % českých uživatelů internetu.
„Oblíbenost používání silných hesel je pozitivním znamením, ale vzhledem k subjektivní povaze síly hesla je vhodné připomenout, že bezpečná hesla by měla obsahovat alespoň 12 znaků, včetně velkých a malých písmen, číslic a speciálních znaků. Pozoruhodné je, že méně než polovina českých respondentů používá vícefaktorové ověřování. Tato metoda výrazně zvyšuje online bezpečnost a ztěžuje kyberzločincům přístup ke zdrojům uživatelů,“ vysvětlil Chester Wisniewski, technologický ředitel společnosti Sophos.
Nedostatek edukace na pracovištích
Čeští uživatelé internetu se o online hrozbách nejčastěji dozvídají z komunikace bank, úřadů a dalších institucí (57 %) a tradičních médií, jako jsou rádio, televize a zpravodajské portály (51 %). Informace na sociálních sítích vyhledává 43 % uživatelů a významnou roli hrají také rodina a přátelé, které jako zdroj uvádí 36 % respondentů.
„Výsledky průzkumu ukazují, že důvěra ve spolehlivé informační zdroje, jako jsou finanční instituce a tradiční média, zůstává vysoká. Alarmující je však nízký podíl zaměstnanců, kteří získávají znalosti o kybernetické bezpečnosti prostřednictvím školení na pracovišti - pouhých 20 % profesně aktivních respondentů. Tuto mezeru musí zaměstnavatelé urychleně řešit. Vzdělávání zaměstnanců v oblasti digitálních hrozeb je základem bezpečnostní strategie každé organizace, zejména těch, které ukládají svá data online. Soukromé společnosti i veřejné instituce musí na tuto oblast klást větší důraz,“ upozornil Chester Wisniewski.
Bezpečnostní rizika internetu věcí
Čeští uživatelé internetu chrání především chytré telefony (74 %) a osobní počítače (66 %). Mnohem menší pozornost věnují tabletům (22 %) a dalším zařízením připojeným k internetu, jako jsou chytré televizory a žárovky (11 %), chytré hodinky (10 %) nebo herní konzole (5 %). Zcela minimální pozornost věnují zabezpečení automobilu (4 %) a chytrým náramkům a prstenům (3 %). Vůbec žádná bezpečnostní opatření svých zařízení neřeší 8 % jejich uživatelů.
„Je povzbudivé, že Češi berou ochranu počítačů i chytrých telefonů vážně. To je důležité zejména proto, že mobilní telefony se v posledním desetiletí staly klíčovými nástroji pro online bankovnictví a nakupování. Pozornost si ale zaslouží i rostoucí počet dalších zařízení připojených k internetu v domácnostech. Televizory, set-top boxy nebo ovládací panely chytrých domácností - pokud zůstanou nezabezpečené, mohou se stát vstupní branou pro kyberzločince. Pravidelná aktualizace softwaru všech zařízení chytré domácnosti a jejich specializovaných aplikací je zcela zásadní pro zajištění bezpečnosti,“ zdůraznil Wisniewski.
Průzkum společnosti Sophos ukazuje, že ačkoli jsou si Češi vědomi online hrozeb, existuje prostor pro zlepšení v oblastech, jako je častější používání vícefaktorové autentizace, pravidelné sledování aktuálních informací z oblasti kybernetické bezpečnosti a vzdělávání na pracovišti. Zásadní je také dodržování základních pravidel online bezpečnosti, mezi která patří pravidelná aktualizace softwaru a aplikací u všech zařízení, která používáme.
O průzkumu
Studii s názvem „Rozsah a metody kybernetických útoků na české uživatele internetu“ provedla v období od října do prosince 2024 prostřednictvím metodiky CAWI nezávislá výzkumná agentura IPSOS na objednávku společnosti Sophos. Průzkumu se zúčastnilo 825 českých uživatelů internetu. Podobné studie na objednávku společnosti Sophos byly současně provedeny i v Polsku a Maďarsku.