Češi dávají přednost otisku prstu
Platební společnost Visa upozorňuje na zvyšující se zájem českých držitelů karet o biometrické potvrzování plateb, například ověřením otisku prstu. Vyplývá tak z regionálního průzkumu, který Visa loni na podzim uskutečnila v České republice, Maďarsku a na Slovensku. Platby potvrzené biometrickými údaji jsou vnímány jako bezpečnější, na rozdíl od tradičních metod, kterou je například heslo. Otisk prstu považuje za nejbezpečnější způsob, jak potvrdit platbu kartou, již 90 % respondentů.
Druhou nejbezpečnější variantou biometrie je dle spotřebitelů skenování oka. Neméně podstatným aspektem ovlivňujícím růst popularity biometrie je spolehlivost – 63 % nakupujících v eshopech opustí objednávku ještě před zaplacením a 19 % z nich právě proto, že zapomenou heslo.
Využívání biometrických údajů hraje pro platební styk významnou roli, neboť odpovídá požadavkům evropské směrnice PSD2, která od loňského podzimu v ČR zavedla silné ověření klienta upravující transakce platebními kartami. Tato regulace bankám nařizuje důkladnější dvoufaktorovou kontrolu online plateb, aby zajistili, že platí vždy skutečný držitel karty. Použití biometrických údajů v praxi znamená ověřit totožnost zákazníka na základě jím registrovaným a spárovaným zařízením.
„Digitalizace v bankách a finančních institucích v Česku zažívá velký boom. Zaváděním inovativních řešení firmy reagují na zvyšující se potřebu zabezpečit uživatele před potenciálními hrozbami. Biometrie je moderním nástrojem, který nám pomáhá možné nástrahy překonávat. Jde ruku v ruce s legislativními nároky na bezpečnost a díky moderní technologii jsou dnešní metody ověření totožnosti snadnější a rychlejší než například standardní využívání hesel,” řekl Marcel Gajdoš, generální ředitel Visa pro Českou republiku a Slovensko.
Studie Visa potvrdila, že část zákazníků si svoje hesla do internetových obchodů nepamatuje a často je opakuje. To může vést ke krádeži dat či identity majitele karty. Z průzkumu Visa dále vyplývá, že stejné heslo na všech účtech používá 12 % zákazníků e-shopů a na vícero účtech je opakuje až 61 %. Kvůli opakujícím se heslům se ale stávají zranitelnými před útoky hackerů. Zde by mohla pomoci právě biometrie.
Na rozdíl od zasílání jednorázových kódů je biometrie vnímána jako rychlejší (63 %) a jednodušší (64 %). Spousta Čechů už navíc nějakou formu biometrie někdy použila. Ověření otisku prstu si v minulosti vyzkoušelo již 59 % držitelů karet a 40 % jej při placení využívá pravidelně. Ostatní metody jsou využívány spíše zřídka a například sken oka si vyzkoušelo teprve 13 % uživatelů.
Průzkum potvrdil také rostoucí zájem o využívání biometrických údajů při placení – celkem 34 % držitelů karet označilo za velkou výhodu biometrie to, že takové údaje je na rozdíl od běžných hesel nemožné zapomenout či ztratit, 37 % pak souhlasilo s tím, že s biometrií už si nemusí pamatovat více hesel.
Pro spotřebitele však zůstává rozhodující možnost volby – 83 % držitelů karet by si rádo vybralo z více možností biometrického ověřování.