Červené kontejnery na drobné elektropřístroje
Společnost Asekol zavedla červenou jako novou barvu třídění. Kontejnerů na drobný elektroodpad, které nemají v Evropě nikde obdobu, je zatím po České republice rozmístěno 1 500 a další stále přibývají.
Kontejnery na elektroodpad v Praze
V srpnu 2011 dostala Praha 22 kontejnerů na zkoušku. Osvědčily se, a tak k nim nyní přibylo dalších sto. Červené kontejnery mají především usnadnit občanům možnost zbavit se vysloužilých drobných elektrospotřebičů, které často končí ve směsném odpadu, kam ale rozhodně nepatří.
Při správném třídění elektroodpadu se spotřebiče dostanou k recyklaci, při níž se opětovně využije až 80 procent všech materiálů. Navíc díky odbornému zacházení nedochází k uvolňování škodlivých látek, jako je např. rtuť a olovo. Takové riziko hrozí, pokud spotřebiče skončí ve směsném odpadu a na skládkách.
„Naším cílem je získat k recyklaci více drobných spotřebičů, protože většina jich bohužel stále končí ve směsném odpadu a to je velká škoda. Lidé totiž třídí odpad, když je to pro ně jednoduché. Obvykle však nechtějí kvůli drobným elektropřístrojům jezdit do sběrného dvora. Červené kontejnery jsou tak ideálním řešením," uvedla Hana Ansorgová, manažerka komunikace společnosti Asekol.
„Pro Pražany budou nové červené kontejnery i v letošním roce užitečným rozšířením ke stávající sběrné síti. Zvýšení počtu červených kontejnerů je logické, vždyť elektronická zařízení využíváme v běžném životě všichni stále častěji," řekl radní pro životní prostředí Radek Lohynský. „Občané, kteří budou ukládat vyřazená elektrozařízení do červených kontejnerů, podpoří životní prostředí tím, že výrobky budou recyklovány. Zároveň město i občané ušetří úkony a náklady spojené se svozem, což je v období úspor a rozpočtových škrtů pozitivní informace," dodal radní.
„Věříme, že i Pražané se naučí třídit drobné spotřebiče stejně dobře, jako to dělají občané jiných krajů, kde se červené kontejnery výborně ujaly," řekla Hana Ansorgová.
Za uplynulých pět let vybrala v Praze společnost Asekol 10 500 tun elektroodpadu, Pražané mohou odevzdávat staré spotřebiče také ve sběrných dvorech a v prodejnách a servisech elektro, do tzv. E-boxů ve firmách a institucích a nově i do červených stacionárních kontejnerů. Celkem je v Praze k dispozici na 600 sběrných míst. Další sběrné nádoby jsou umístěny ve 135 školách zapojených do projektu Recyklohraní.
Středočeský kraj podpořil Asekol
Společnost Asekol umístila červené kontejnery na elektroodpad ve Středočeském kraji za finančního přispění Státního fondu životního prostředí. Na jejich instalaci se podílel i Krajský úřad Středočeského kraje a konkrétní městská zastupitelstva. Kontejnery občanům ulehčují třídění elektrospotřebičů a zároveň zvyšují objem sběru menších spotřebičů. Lidé do nich dosud odevzdali k recyklaci již téměř 88 tun elektroodpadu.
Spolupráce Asekolu se Státním fondem životního prostředí se však netýkala jen červených kontejnerů. Další nemalé finanční prostředky byly vynaloženy na instalaci E-domků a klecových kontejnerů. Celkem získal Středočeský kraj díky spolupráci s Asekolem 9 241 879 korun, které byly investovány do zkvalitnění způsobu sběru a manipulace s elektroodpadem na sběrných dvorech.
Ve Středočeském kraji se v roce 2011 odevzdalo společnosti Asekol přes 2 100 tun vysloužilých elektrozařízení. Kontejnery usnadňují lidem sběr drobného elektrozařízení již od roku 2008. V současné době jich je ve Středočeském kraji rozmístěno 198. Byl to přitom právě Středočeský kraj, kde Asekol v roce 2007 poprvé testoval kontejnery v provozu. Šlo konkrétně o obce pod 1 000 obyvatel, kde nebyl ani sběrný dvůr, ani prodejna či opravna elektroniky. Od té doby kontejnery prošly vývojem, změnily design i mechanismus vhazování odpadu.
„Červené kontejnery jsou umístěny vedle dalších barevných nádob určených pro třídění plastu, papíru nebo skla, kam jsou již občané zvyklí odpad odnášet. Ke žlutému, modrému a zelenému kontejneru tak přibyl červený," vysvětluje Hana Ansorgová, která iniciovala myšlenku vytvořit tzv. stacionární kontejnery na sběr elektroodpadu.. Drobná elektrozařízení patří k nejhůře tříděným druhům elektroodpadu. Díky jejich malým rozměrům nejčastěji končí ve směsném odpadu, odkud se k ekologické recyklaci nedostanou a druhotné suroviny v nich obsažené, zůstávají nevyužité.
„Kontejnery pokládáme za velký přínos pro jednotlivé obce, města i celý kraj. Jsou zajímavým doplněním aktivit kraje zaměřených na podporu a rozšiřování služeb v oblasti recyklace elektroodpadu a přibližování třídění k občanům. Díky červeným kontejnerům se obyvatelům kraje rozšířila sběrná síť vysloužilých elektrozařízení," zhodnotil projekt Miloš Petera, náměstek hejtmana Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství.
Asekol rovněž instaloval do partnerských sběrných dvorů uzamykatelné přístřešky tzv. E-domky a klecové kontejnery, do nichž se umisťuje elektroodpad přinesený do sběrných dvorů. Ve Středočeském kraji je 213 klecových kontejnerů a 62 E-domků. Důvodem instalace těchto zařízení je další zkvalitňování samotného procesu sběru a recyklace elektroodpadu, a to např. usnadněním manipulace pro obsluhu sběrného dvora. Na instalaci všech zmíněných sběrných prostředků bylo ve Středočeském kraji vynaloženo celkem 9 241 879 korun, z toho 5 545 127 korun poskytl Státní fond životního prostředí a Asekol 3 696 752 korun.
Podobné červené kontejnery na vysloužilý elektroodpad zatím nejsou nikde jinde v Evropě. V ČR jich je zatím instalováno přes 1 500 a další stále přibývají. Díky zavedení tohoto způsobu sběru se společnosti Asekol podařilo sebrat již 645 tun elektroodpadu. Vhazovat do nich mohou lidé baterie a drobná elektrozařízení, např. kalkulačky, rádia, drobné počítačové vybavení, discmany, telefony, elektronické hračky apod. Do kontejnerů naopak nepatří televizory, počítačové monitory, zářivky, úsporné žárovky, velké domácí spotřebiče (např. ledničky, pračky, chladničky). Větší zařízení se vybírají ve sběrných dvorech, při mobilním svozu, případně je možné je odevzdat v prodejnách nebo opravnách elektrospotřebičů. Recyklaci elektrospotřebičů zajišťuje kolektivní systém Asekol, baterií potom společnost Ecobat.