BYOD je pro české firmy hrozbou

19. 1. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Podle průzkumu společnosti Kaspersky Lab více než polovina firem vidí v trendu BYOD rostoucí hrozbu pro bezpečnost podnikové sítě a zaměstnanci nedodržují bezpečnostní pravidla. Počet firem, které zavádějí odpovídající opatření, je však malý.

Většina firem nehodlá omezit využívání osobních zařízení na pracovišti. Naopak 25 % respondentů v Česku uvedlo, že budou využívání vlastních chytrých telefonů a tabletů k práci u zaměstnanců podporovat, 37 % dotázaných se domnívá, že by stejně žádná restriktivní opatření nefungovala. Naopak potřebná opatření plánuje zavést v Česku 25 % dotázaných firem, 14 % firem v Česku pak plánuje zpřísnění stávajících opatření.

Problémem je také nedodržování zavedených bezpečnostních pravidel - jen 34 % dotázaných českých firem jasně definovalo sankce a pokuty v případě jejich porušení. V Česku má navíc pocit, že by pravidla zaměstnanci považovali za důležitá, jen malé množství respondentů - zatímco celosvětově to uvedlo 48 % dotázaných, v České republice jen 28 %.

Nevhodné využívání mobilních zařízení je přitom jednou z příčin bezpečnostních incidentů. Tajná podniková data kvůli mobilním e-mailovým službám, textovým zprávám a dalším kanálům přístupným uživatelům chytrých telefonů a tabletů unikla 14 % respondentů.

Specializovaná programová řešení využívá jen malé množství firem – zhruba 45 % dotázaných společností používá antivirové programy k integraci, ochraně a správě mobilních zařízení v korporátní síti a jen 31 % respondentů využívá speciální Mobile Device Management řešení.

Údaje vyplývají z průzkumu Kaspersky Lab a B2B International Global Corporate IT Security Risks 2013, kterého se zúčastnilo na 3 000 IT pracovníků z 24 zemí včetně České republiky.

Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Vliv bezpečnostních řešení na pojistné události v kyberbezpečnosti

4. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Z průzkumu společnosti Sophos vyplývá, že hodnota pojistného plnění z kybernetického pojištění, které uplatňují organizace využívající služby MDR, je v průměru o 97,5 % nižší než u organizací, které se spoléhají pouze na ochranu koncových bodů. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více