BSA dementuje útok na komunitu Open Source
Legální je jakýkoli software, který je užíván v souladu s licenčními podmínkami a u něhož jsou respektována práva autorů, samozřejmě je tedy legální i software poskytovaný k užívání s licencí open source. V tiskové zprávě v žádném případě není řečeno, že legálním softwarem je myšlen pouze komerční, tedy uživatelem placený software. Mimochodem, BSA je v oblasti licenčních modelů či technologických platforem vždy striktně neutrální.
„Záleží samozřejmě na každém subjektu, od koho a za jakých finančních, provozních, případně dalších komerčních podmínek, tedy včetně příslušných licenčních ujednání, si vybere jím zvolené programové vybavení. Vždy tak ale musí být učiněno v souladu s licenčními podmínkami, které se k danému softwaru vztahují, a musí být respektována autorská práva,“ uvedl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA (Business Software Alliance).
Výraz legální software je použit ve svém základním významu, to jest software, který je užíván v souladu s právy autora, jež jsou popsána v licenčních podmínkách či v obdobném dokumentu. „Licenční ujednání musí být dodržována u jakéhokoli typu softwaru, bez ohledu na to, zda je software při pořizování poskytnut zdarma, nebo za úplatu,“ uvedl Hlaváč.
Hardwarem bez (legálního) softwaru je myšlena výpočetní technika, u které není možno doložit legálnost nabytí softwaru: „Ať už dokladem o nabytí (faktura, účtenka, převodní smlouva atp.) či doložením, že v počítačích je skutečně nainstalován například software, který je možné užívat zdarma,“ dodal Hlaváč.
Ze softwarového pirátství nemá užitek nikdo, ani výrobci softwaru, ani vývojáři či open source komunita. Firma, organizace či jednotlivec nelegálně užívající či distribuující software poškozují nejen výrobce dotyčného softwaru a autora, ale eventuálně poškozují i vývojáře softwaru. „V důsledku jsou kráceny příjmy státního rozpočtu na neodvedeném DPH a na dani z příjmu od výrobců a dodavatelů softwaru, a to včetně těch, kteří dodávají a následně zajišťují správu softwaru poskytovaného pod licencí open source,“ uzavřel Jan Hlaváč