BSA: Až 80 % softwaru může mít neplatnou licenci

15. 10. 2014. (redaktor: František Doupal, zdroj: BSA)
Neautorizovaní prodejci nabízejí zlevněný software nejasného původu či přímo padělky. Často jde o softwarové licence určené k využití ve školství či neziskovém sektoru. Takové licence jsou však pro komerční využití neplatné, a firmám tak hrozí tresty za pirátství. Mezi neautorizované obchody patří zejména internetové aukce či prodejci bez řádných smluv s výrobci softwaru.

„Byli jsme šokováni, že 80 % softwaru nebylo řádně licencováno. Buď byla licence pro nekomerční užití vydávána za komerční, případně licence úplně chyběla, nebo nebylo možné určit původ softwaru. Kupujícím hrozí postihy plynoucí z porušení autorských práv k softwaru,“ varoval Jan Hlaváč, zástupce organizace BSA, která sdružuje významné výrobce softwaru, například Adobe, Autodesk nebo Microsoft.

 V Česku se podle analýzy společnosti IDC užívá nelegálně 34 % softwaru. Výrobci softwaru tak ročně přijdou o tržby v hodnotě 3,6 miliardy korun. „Každý třetí program je instalován nelegálně, tedy bez řádné licence,“ dodal Jan Hlaváč.

Scénář podvodů je vždy stejný - firmy se nechají zlákat nabídkou levnějšího softwaru a již si neověří, jaké jsou licenční podmínky či původ softwaru. „Na účetním dokladu tyto informace obyčejně nefigurují, takže se později těžko prokazuje, jestli byl kupující o typu licence předem informován či nikoli,“ vysvětlil Jan Hlaváč.

Podvedení uživatelé jsou vystaveni právním rizikům, a to podobně, jako kdyby software sami pirátsky zkopírovali. „To, že nákup nelegálního softwaru byl proveden v dobré víře, totiž kupujícího nikdy plně nezbavuje odpovědnosti a rizika možných postihů,“ řekl Jan Hlaváč. Nákup v dobré víře je totiž možné akceptovat pouze v okamžiku, kdy podmínky nákupu nejsou podezřele výhodné.

Za porušování autorských práv k počítačovým programům může soud podle okolností uložit vysoké peněžité tresty, či dokonce uložit trest odnětí svobody až na osm let. „Hrozí rovněž povinnost uhradit výrobcům softwaru odškodnění, v posledním roce v průměru přesahující 390 tisíc korun,“ shrnul Jan Hlaváč. Tato částka nezahrnuje náklady na soudní řízení a právní zastoupení: „Ty obvykle navýší náklady o dalších 10–15 %,“ doplnil Jan Hlaváč.

Prodejce musí kupujícího vždy informovat o typu licence a její možnosti využití: cena softwaru pro užití doma nebo ve školství se může výrazně lišit a s tím i podmínky užívání. „Kupující musí trvat na písemné specifikaci typu licence a možnosti využití, prodejci jim musí vyhovět, pokud nikoli, kupující by měl takovou nabídkou odmítnout a ideálně informovat výrobce softwaru, Policii ČR nebo BSA prostřednictvím formuláře na stránkách BSA,“ dodal Hlaváč.

Štítky: 

Podobné články

Generativní umělou inteligenci si v příštích dvou letech osvojí 85 % vývojářů softwaru

30. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Capgemini )
Společnost Capgemini očekává, že generativní umělá inteligence (Gen AI) bude hrát klíčovou roli při rozšiřování schopností vývojářů softwaru a v příštích dvou letech bude pomáhat při více než 25 % práce na návrhu, vývoji a testování softwaru. Čtěte více

Generativní umělá inteligence zvyšuje produktivitu softwarového inženýrství o 70 %

28. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Ness Czech)
Studie společnosti Ness Digital Engineering odhalila, že implementace generativní AI nejenom, že zvyšuje produktivitu, ale také umožňuje vytvořit důkladně asistovaný kontext pro práci, což firmám umožňuje hladce globalizovat svou práci. To může vést nejenom k lepším obchodním výsledkům, ale také k úplné transformaci struktury celých organizací. Čtěte více

Progress představil nové vývojové nástroje umožňující integrovat generativní AI do jakékoli aplikace

18. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Progress )
Progress představil nejnovější verze knihoven a nástrojů pro vývoj aplikací v prostředí .NET a JavaScriptu – Progress Telerik a Progress Kendo UI. Novinky přináší umělou inteligenci do rozhraní aplikací, vyšší produktivitu při vývoji, funkce pro přístupnost a řadu nových komponent uživatelského rozhraní, včetně komponenty Blazor Spreadsheet. Čtěte více

Softwaroví developeři místo vývoje řeší problémy s výkonem a dostupností aplikací

3. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Softwaroví vývojáři tráví podle nejnovějšího průzkumu Cisco více než 57 % času tím, že řeší problémy s výkonem aplikací, místo aby se soustředili na tvorbu nového softwaru a věnovali se inovacím. Příčinou je fakt, že firmy nemají nasazeny vhodné nástroje, které by poskytovaly přehled o infrastruktuře a umožnily rychle identifikovat příčiny problémů s chodem aplikací. Čtěte více