Bezpečnostní rizika skrytá v podnikových sítích

6. 3. 2013. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Check Point)
Z loňských „závodů ve zbrojení“ mezi útočníky a IT profesionály mimo jiné vyplynulo, že mnoho nejzávažnějších hrozeb zůstalo síťovým administrátorům skryto. Co dále odhalila zpráva společnosti Check Point?

Ohrožení souvisejí na jedné straně s neustále se vyvíjejícími technikami hackerů, na druhé straně s rizikovými on-line aktivitami zaměstnanců, kteří nechtěně vytvářejí zranitelnosti v podnikových sítích. Aby mohly organizace navrhnout a vytvořit účinný bezpečnostní plán, musí nejprve poznat a pochopit všechny aktivity, jež se odehrávají v jejich sítích.

Na základě informací od téměř 900 společností, které se průzkumu zúčastniliy, ukazuje zpráva Check Point 2013 Security Report skrytá místa podnikových sítí a nejdůležitější bezpečnostní rizika, kterým organizace každý den čelí:

Skryté bezpečnostní hrozby

Kybernetické útoky – od škodlivých aplikací až po hackerská napadení – se budou v letošním roce dále rozvíjet. Dopadnou na organizace všech velikostí. Výzkum odhalil, že 63% podniků bylo infikováno boty a více než polovina se alespoň jednou denně nakazila novým malwarem. Zpráva obsahuje přehled nejzávažnějších hrozeb, včetně nepříliš známých botnetů, zemí s nejčastějším výskytem malwaru, předních dodavatelů zranitelností a ohrožení, útoků SQL injection podle země původu a mnoho dalších překvapujících zjištění.

Rizikové aplikace Web 2.0

Nárůst Web 2.0 aplikací nabídnul hackerům nebývalé možnosti průniků do podnikových sítí. Výzkum zjistil, že 91% organizací využívá z hlediska bezpečnosti potenciálně rizikové programy. Zpráva obsahuje přehled těchto problémových webových aplikací, včetně frekvence jejich výskytu a použití. Patří k nim anonymizéry (proxy servery), programy P2P, on-line služby pro ukládání a sdílení souborů a největší sociální sítě. Všechny tyto aplikace mohou otevřít zadní dveře do podnikových sítí.

Úniky dat

Podnikové informace jsou dnes mnohem přístupnější a pohyblivější než kdykoli v minulosti. Zvyšuje se tudíž riziko jejich ztráty nebo úniku. Více než polovina zkoumaných organizací zaznamenala alespoň jeden incident v podobě ztráty dat. Zpráva informuje o různých typech citlivých informací, jež byly ztraceny nebo unikly. Šlo například i o data platebních karet nebo o chráněné zdravotní informace. Dokument rovněž indikuje obory, jež mají největší tendenci ke ztrátám dat.

„Náš výzkum odhalil mnoho znepokojivých zranitelností a bezpečnostních hrozeb. Organizace si jich často nebyly vůbec vědomy,“ řekl Amnon Bar-Lev, prezident společnosti Check Point Software Technologies. „IT profesionálové nyní mohou lépe definovat bezpečnostní plány pro ochranu organizací před neustávajícím přílivem nově vznikajících hrozeb. Ztrátu dat mohou přinést botnety i zaměstnanci využívající rizikové webové aplikace typu anonymizérů.“

Štítky: 

Podobné články

Bezpečnostní brány Check Point Quantum Spark pro malé a střední podniky

4. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Šestice bran chrání malé a střední společnosti i před těmi nejpokročilejšími kybernetickými útoky a poskytuje snadné nasazení, správu a zabezpečení bez nutnosti odborných znalostí. Čtěte více

ČR patřila v říjnu mezi bezpečnější země

12. 12. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Check Point)
Podle říjnového Indexu hrozeb společnosti Check Point rostl počet malwarových variant i detekovaných útoků o 5 %. I přesto se z Česká republika umístila v žebříčku zemí s nejčastějším počtem kyberútoků na 115. místě a patří tak k zemím bezpečnějším. V září přitom ještě byla na 72. pozici. Čtěte více

Počet ransomware útoků v srpnu vzrostl

4. 10. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Check Point)
V srpnu došlo k nárůstu variant ransomwaru a počtu malwarových útoků na podnikové sítě. Česká republika si však v žebříčku zemí, které jsou nejčastějším terčem kyberútoků, polepšila o 12 míst. Čtěte více

Počet malvarových rodin útočících na podnikové sítě vzrostl

5. 8. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Check Point)
Podle nejnovějšího indexu hrozeb, zveřejněného společností Check Point, vzrostl počet aktivních malwarových rodin během prvního pololetí roku 2016 téměř o dvě třetiny (61 %). Zároveň byl zveřejněn žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Čtěte více