Bezpečnost ve smartphonech
„Od uvedení prvního komerčního chytrého telefonu na trh uplynulo sice jen sedm let, přesto se mezitím smartphone stal pro mnohé z nás nepostradatelným nástrojem v osobním i pracovním životě. Navzdory nesporným přínosům chytrých telefonů dnes musíme ve zvýšené míře vnímat i otázku bezpečnosti dat uživatelů, kteří jsou v podstatě neustále připojeni k internetu. Zvyšující množství citlivých údajů, jež přes své telefony sdílí, ohrožují nejen soukromí, ale mnohdy i finanční data jejich uživatelů,“ řekl Jan Krob, senior manager, Poradenství v oblasti IT, KPMG Česká republika.
Osobní komunikace v mobilních zařízeních převládá
Celosvětové srovnání ukazuje, že uživatelé chytrých telefonů, kteří jsou neustále připojeni na internet, svá mobilní zařízení nadále nejvíce využívají k osobní komunikaci. Z ostatních aktivit dále zmiňují zábavu, nicméně k posunu směrem vzhůru dochází i v osobních financích a vyřizování pracovních e-mailů.
Citlivá firemní data tečou soukromými mobily
Pro firmy se potenciální riziko neustále zvětšuje, protože se mobilní zařízení stávají nedílnou součástí pracovního prostředí a často se využívají pro vzdálený přístup k citlivým firemním datům. Hrozbu navíc umocňuje současný trend BYOD (Bring Your Own Device), kdy firmy vyzývají své zaměstnance, aby si pořídili vlastní smartphony a používali je k pracovním účelům. Díky tomu se do firemních sítí připojuje velké množství nových zařízení, s přístupem k mnohdy citlivým firemním datům. Z průzkumu vyplynulo, že mobilní telefon tímto způsobem používá 62 procent zaměstnanců, v případě tabletů jde o 52 procent respondentů. „A právě tyto aktivity, společně s ne vždy bezpečným chováním jejich uživatelů na mobilních zařízeních, způsobují, že firmy částečně ztrácejí kontrolu nad ochranou svých dat. Firmy na těchto zařízení zpravidla vynucují možnost vzdáleného smazání dat a jejich šifrování, tato opatření sama o sobě však zdaleka neposkytují dostatečnou úroveň bezpečnosti dat na koncových zařízeních, jakou dnes nabízejí bezpečnostní řešení například u běžných PC,“ upozornil Jan Krob.
Technologie nápor útoků zatím nezvládají
Služby a produkty v oblasti mobilní bezpečnosti jsou celosvětově spíše na začátku, ale nepochybně přinesou řadu nových příležitostí jak pro poskytovatele telekomunikačních a IT služeb, tak pro jejich zákazníky. „Bezpečnost jako bariéra v masovém používání chytrých telefonů se naopak může stát příležitostí pro hardwarové inovace, end-to-end služby v oblasti zabezpečení mobilních zařízení a jejich implementace pro koncové zákazníky,“ predikoval Jan Krob a dodal: „Klíčovou roli bude hrát i partnerská spolupráce. Telekomunikační ani technologické firmy totiž nemohou poskytovat komplexní řešení, aniž by nespolupracovaly s klienty, poskytovateli služeb i mezi sebou navzájem. V dohledné době tak můžeme očekávat boom podobných uskupení i na našem trhu.“