Bankovní trojští koně podnikají nájezdy na korporátní sítě

7. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
V prvním pololetí tohoto roku zaútočil malware určený pro krádeže peněz, kryptoměn a internetových finančních služeb na 430 000 uživatelů. Podle zjištění Kaspersky je to oproti loňskému prvnímu pololetí 7% nárůst. Třetinu napadených (30,9 %) tvoří korporátní uživatelé – což je dvakrát více než loni (15,3 %).

Finanční malware, často označovaný také jako bankovní trojští koně, je navržený k tomu, aby kradl finanční prostředky a data. Zločincům také umožňuje vstoupit do zařízení a účtů běžných uživatelů i finančních institucí. Tato kybernetická hrozba je stará v podstatě jako internet sám, protože finance byly a jsou jednou z hlavních motivací kyberzločinců. Analýza Kaspersky potvrdila, že se neustále objevují nové vzorky malwaru zacílené na krádeže financí především z korporátního prostředí. Korporátní sítě se totiž obvykle skládají z mnoha propojených zařízení a když dojde k infikování jednoho, neblahé následky ponese celá síť.

Typický scénář šíření finančního malwaru zahrnuje spamové e-maily a phishingové internetové stránky. Obzvláště phishingové stránky jsou zákeřným nástrojem, protože velmi úspěšně napodobují legitimní internetové stránky. Mají ale pouze jeden cíl. Krást přihlašovací údaje, informace z platebních karet a další citlivé informace internetových uživatelů. V průběhu prvního pololetí 2019 zaznamenali odborníci z Kaspersky více než 339 000 phishingových útoků ze stránek, které napodobovaly domovské stránky velkých bank.

Kyberbezpečnostní odborníci také sestavili seznam nejpoužívanějších rodin bankovních trojanů, které hackeři použili k útokům na uživatele. Za čtyřmi z deseti útoků (40 %) na korporátní uživatele stojí RTM bankovní trojský kůň – jeden z nejnebezpečnějších typů bankovního malwaru minulého roku, který je zacílen na firmy. Dalších 15 % obětí měl na svědomí bankovní trojan Emotet. V jeho případě jde o obzvláště nebezpečný malware, který se po proniknutí do sítě může samovolně šířit systémem skrz zranitelnosti v neaktualizovaných zařízeních. Poté je schopen do infikované sítě stahovat další hrozby. Trojici nejčastěji identifikovaných bankovních koní doplňuje Trickster, jehož podíl činí 12 %.

Finančnímu malwaru zacílenému na běžné uživatele dominoval malware Zbot s 26% podílem. Ten krade přihlašovací údaje a je schopný zajistit útočníkům i vzdálený přístup do napadeného zařízení. Na druhém místě skončil trojan RTM a na třetím Emotet. Za pozornost stojí fakt, že v roce 2018 byl RTM trojan zaměřený pouze na organizace a firmy, zatímco data z letošního prvního pololetí ukazují, že se začíná častěji zaměřovat i na běžné, domácí uživatele.

„V nadcházejících měsících očekáváme další nárůst počtu útoků finančním malwarem. Ten se obvykle dostaví po letních prázdninách, kdy uživatelé svá zařízení používají méně, a je tedy méně pravděpodobné, že se stanou obětí hackerů. Uživatelé by proto ke všem bankovním a finančním operacím na internetu měli přistupovat obezřetně,“ uvedl Oleg Kupreev, bezpečnostní odborník ze společnosti Kaspersky.

Štítky: 

Podobné články

Vliv bezpečnostních řešení na pojistné události v kyberbezpečnosti

4. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Z průzkumu společnosti Sophos vyplývá, že hodnota pojistného plnění z kybernetického pojištění, které uplatňují organizace využívající služby MDR, je v průměru o 97,5 % nižší než u organizací, které se spoléhají pouze na ochranu koncových bodů. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více