Android je pro kyberzločince nová platforma k „podnikání“
Fenomén BYOD (Bring Your Own Device, „přines si své vlastní zařízení“) má pro podnikání mnoho přínosů. K nejvýznamnějším patří zvýšená efektivita práce a nárůst produktivity. Je tu ale i odvrácená strana BYOD: nekontrolovaná zařízení zaměstnanců se mohou stát rizikem pro celou podnikovou síť.
„Před třemi lety nebyly škodlivé kódy pro mobilní zařízení vážnější hrozbou pro uživatele ani pro organizace. Většina malware napadajícího tehdy chytré telefony a tablety nebyla ničím jiným, než obtěžující variantou viru Cabir nebo podvodným softwarem, který se pokoušel bez vědomí uživatele odesílat zpoplatněné SMS nebo měnil podobu ikon,“ uvedl analytik mobilních virových hrozeb Axelle Apvrille z FortiGuard Labs. „Jenže mobilní zařízení vyspěla a kyberzločinci pochopili jejich potenciál. Domníváme se přitom, že v dohledné době nelze očekávat pokles rizika.“
Na počátku byl Symbian
V roce 2009 většina škodlivých kódů pro mobilní zařízení směřovala na Symbian OS. Systémy jako iOS nebo Android byly tehdy na trhu relativně nové. Krom toho byla většina těchto škodlivých kódů vytvořena ve východní Evropě a Číně. Tedy tam, kde měl Symbian širokou uživatelskou základnu.
2013 – rok, který mění pravidla hry
V roce 2013 došlo k dramatické změně v podobě útoků proti mobilním zařízením. Poté, co většina výrobců přijala Android OS od Google jako hlavní systém, došlo k velkému rozšíření chytrých telefonů. Zařízení Android jsou k dispozici na každém trhu a ve všech cenových kategoriích. Od neuvěřitelně levných až po extrémně vybavená a na funkce bohatá monstra. Možnosti mobilních zařízení pak rozšiřuje ohromná lavina aplikací, které přinášejí neomezené množství funkcionalit. Kyberzločinci proto vnímají tuto platformu jako novou příležitost k „podnikání“.