Snake Keylogger nebo Infostealer Formbook? Kyberhrozby se v Česku každý měsíc rychle střídají

25. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: eset)
Pořadí nejčastěji detekovaných škodlivých kódů pro operační systém Windows v Česku se aktuálně mění z měsíce na měsíc. Zatímco ještě v únoru byl největším rizikem malware Agent.AES, známý také jako Snake Keylogger, v březnu jej se stejným počtem zachycených detekcí opět vystřídal infostealer Formbook.

Nejsilnější útočné kampaně infostealeru Formbook probíhaly z 10. na 11. března a pak koncem měsíce, 28. a 31. března. Nejčastější škodlivá příloha se tentokrát jmenovala „Purchase Order 139022.exe“. Bezpečnostní experti při bližším pohledu potvrdili, že útočníci se ve všech případech snažili své oběti nalákat na e-mail s informacemi o doručování balíku.

Infostealer Formbook má aktuálně jasně ohraničené útočné kampaně a mimo ně byli útočníci v březnu aktivní spíše ojediněle. V první polovině měsíce a koncem března však byly zachycené útoky silné. Mohlo by se zdát, že infostealer je tak méně nebezpečný, ale opak je spíše pravdou, protože aktuální útoky jsou zacílené na konkrétní státy a útočníci do nich investují více zdrojů. Využívají i zcela nové verze způsobů útoku,“ vysvětlil Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské výzkumné pobočce společnosti ESET.

Infostealer Formbook se v březnu objevil se stejným počtem detekcí, jako v únoru Snake Keylogger alias Agent.AES. Došlo tak k tomu, že si tyto dva škodlivé kódy prakticky vyměnily své pozice. Keylogger zaznamenává stisky kláves na klávesnici, dokáže ale odcizit data dalšími způsoby, které jsou typické pro tento typ škodlivých kódů. Útočníci jej neustále vyvíjejí. Dokážou s jeho využitím odcizit hesla z komunikačních platforem nebo e-mailových klientů, z FTP, webových prohlížečů nebo bezdrátových sítí. V březnu vyzkoušeli strategii, při které se pokusili zmást uživatele domnělými oskenovanými dokumenty v příloze e-mailů – „Scanned Copy.exe“ a „Scan Doc.exe“. Po jejich spuštění keylogger infikoval počítač oběti.

V březnu jsme mohli opět vidět, jak nestabilní je aktuální situace poté, co autor infostealeru Agent Tesla ukončil jeho vývoj a jeho čísla se po několika letech dominantní převahy skokově propadly. Jak o infostealeru Formbook, tak o malwaru Agent.AES se mluví jako o jeho možných nástupcích. Evidentně zatím ani jeden z těchto škodlivých kódů nemá takovou převahu, jakou se právě vyznačoval Agent Tesla. Může za tím být i skutečnost, že oba typy škodlivých kódů útočníci dynamicky vyvíjejí, proto vždy u jednoho z nich zaznamenáme ve sledovaném měsíci pokles počtu detekcí. Není to dobrá zpráva pro uživatele a uživatelky, protože se budou setkávat se stále pokročilejšími a nebezpečnějšími verzemi malwaru,“ řekl Jirkal.

Jeden e-mail může ukrývat různé typy kyberhrozeb

Ačkoli i ve firmách jsou dnes stále více využívány různé komunikační platformy, e-mail stále zůstává oblíbeným prostředkem pro spojení s druhými lidmi a službami. Může za tím stát i jeho hojné využití jako přihlašovacího jména u celé řady internetových obchodů a služeb.

Kromě infostealerů mohou útočníci prostřednictvím e-mailů šířit i ransomware nebo se vydávat za někoho jiného a manipulovat s námi. Této technice říkáme phishing, můžeme ale mluvit i o spoofingu, kdy útočník zfalšuje adresu odesílatele e-mailu tak, že vypadá legitimně. S tím, jak dnes žijeme rychle a musíme zvládat denně velký objem elektronické komunikace, můžeme snadno přehlédnout varovné ukazatele a nechtěně kliknout na nebezpečný odkaz nebo stáhnout a spustit škodlivou přílohu. Pro účinnou obranu před těmito hrozbami je tak za mě ideální kombinovat kvalitní bezpečnostní řešení s tvorbou silných unikátních hesel a využíváním vícefázového ověřování. Cílem infostealerů jsou naše data, především uživatelská hesla, která se dají dobře zpeněžit na černém trhu nebo rovnou využít k přípravě nového útoku. Jakmile útočníci odcizí jedno naše heslo, které využíváme na více místech, velmi rychle prolomí naše další účty,“ shrnul Jirkal z ESETu.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za březen 2025:

  1. Win32/Formbook trojan (25,96 %)
  2. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (15,62 %)
  3. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (3,12 %)
  4. Win64/Agent.ECK trojan (2,87 %)
  5. MSIL/Agent.DWN trojan (2,57 %)
  6. BAT/Agent.QSN trojan (2,50 %)
  7. Win32/Delf.NBX virus (1,99 %)
  8. Win32/Expiro virus (1,84 %)
  9. Win32/Loader.Ropalidia trojan (1,11 %)
  10. Win32/PSW.Fareit trojan (0,91 %)

Údaje vyplývají z pravidelné statistiky kybernetických hrozeb od společnosti ESET.

Podobné články

Petr Mojžíš, Security Architect ve společnosti ANECT

Co je bezpečnostní hardening a jak na něj?

22. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ANECT)
Při koupi nového zařízení, softwaru nebo cloudové služby očekáváte, že budou standardně zabezpečené. Bohužel však platí opak. Abyste dosáhli maximální úrovně zabezpečení, musíte vše, co zavádíte, krok za krokem konfigurovat tak, aby to odpovídalo vašemu prostředí. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více