Vloni bylo kyberzločinci veřejně vydíráno 16 českých společností

26. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Ransomware překonal v roce 2024 všechny dosavadní rekordy. Z dat Enterprise Risk Management týmu kyberbezpečnostní společnosti Check Point vyplývá, že kyberzločinci s pomocí ransomwaru celosvětově napadli a veřejně vydírali 5 414 společností, což je nárůst o 11 % oproti roku 2023. Útočníci se vypořádali nejen s tlakem policejních složek, ale ještě dál vylepšili své postupy a taktiky.

„V 1. čtvrtletí 2024 sice došlo k poklesu ransomwarových útoků, ale ve 2. a 3. čtvrtletí počet znovu rostl a ve 4. čtvrtletí bylo nahlášeno 1 827 incidentů, což je 33 % všech zveřejněných ransomwarových útoků za celý rok. Tento vývoj dokresluje posun v ransomwarovém ekosystému, který způsobují policejní operace, vzestup nových hráčů a rozvoj technologií a útočných technik,“ řekl Miloslav Lujka, country manager Czech Republic, Slovakia & Hungary v kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Pád starších skupin a vzestup nových predátorů

Orgány činné v trestním řízení agresivně zasahovaly během roku 2024 proti nejnebezpečnějším ransomwarovým skupinám. Například díky koordinované mezinárodní operaci Cronos se podařilo paralyzovat LockBit, jednu z nejznámějších RaaS (ransomware jako služba) skupin. Zabaveno bylo 34 serverů v několika zemích, zatčeny byly klíčové postavy gangu a zveřejněny byly interní informace a dešifrovací klíče, což účinně narušilo důvěru ve skupinu.

Podobný úder utrpěla i další významná skupina ALPHV (BlackCat), která se navzdory pokusům o obnovení činnosti potýkala s vnitřními spory a ztrátou partnerů. Na konci roku byly LockBit i ALPHV jen stínem své dřívější slávy, což znamenalo pokles dominance starších skupin. Ale LockBit oznámil plán na spuštění ransomwaru LockBit 4.0.

Vzestup roztříštěných a decentralizovaných skupin

„Problémy velkých centralizovaných skupin rychle využily menší, roztříštěné, ale v řadě případů výrazně agilnější skupiny. V roce 2024 se objevilo 46 nových ransomwarových skupin, čímž se celkový počet aktivních gangů zvýšil na 95, což je 40% nárůst oproti roku 2023. Decentralizovaný ransomwarový ekosystém je konkurenční prostředí plné inovací a snahy o provozní efektivitu,“ dodal Lujka.

Příkladem nové vlny je RansomHub, který v roce 2024 informoval o 531 úspěšných útocích. Pronajímá ransomware jako službu a partnerům nabízí dokonce 90 % z výkupného. Využívá uniklé kódy k vývoji vlastních ransomwarových variant, což snižuje jeho závislost na zavedených platformách a decentralizovaný provozní model dělá gang odolnější vůči potenciálním policejním operacím.

Od šifrování k vydírání ukradenými daty

Jedním z nejvýznamnějších trendů roku 2024 byl posun od ransomwarových útoků využívajících šifrování k vydírání ukradenými daty. Ransomwarové skupiny tradičně spoléhaly na šifrování dat obětí a požadovaly platbu za dešifrovací klíče. Ale organizace zlepšují zálohovací systémy, čímž se snižuje jejich závislost na dešifrování, takže došlo u tohoto typu útoků k poklesu placení výkupného na 32 % případů. V roce 2019 přitom zaplatilo 75 % napadených organizací. Naopak útoky zahrnující vydírání pomocí ukradených citlivých dat si udržely stabilní úroveň a zaplaceno bylo v 35 % případů. Navíc tyto útoky jsou méně náročné na zdroje a nabízí více možností zpeněžení, například prodej ukradených dat konkurenci nebo na darkwebovém tržišti.

Napadaná odvětví

Hlavním cílem zveřejněných vyděračských útoků jsou podnikatelské služby, celkem šlo o 1 302 incidentů. Také maloobchod je kvůli rozsáhlým databázím zákazníků a relativně slabším bezpečnostním opatřením atraktivním cílem. Trvale vysokému počtu útoků čelí i výrobní sektor a překvapením není ani značný počet obětí z finančnictví nebo zdravotnictví, které pracuje nejenom s citlivými daty pacientů, ale jakýkoli výpadek by mohl ohrozit lidské životy.

Nejčastěji byly pomocí ransomwaru vydírány organizace ve Spojených státech. V uplynulém roce bylo veřejně vydíráno 2 713 společností se sídlem v USA, což je více než polovina všech incidentů. Na druhé příčce se umístila Kanada, ve které bylo veřejně vydíráno 283 společností. V některých zemích vidíme řadu faktorů, které počty útoků ovlivňují. Například nárůst ransomwarových incidentů v Indii během 4. čtvrtletí můžeme přičíst modernizaci země, rychlému vzestupu technologií a s tím související nedostatečné připravenosti na hackerské útoky. Za celý rok 2024 je Indie na 10. příčce, ale v závěru roku byla 5. nejčastěji napadanou zemí.

V některých zemích naopak došlo v roce 2024 k mírnému zpomalení vyděračských útoků, například v Německu, Francii, Itálii a Spojeném království, což může souviset s posilováním ochrany a také s mezinárodní spolupráci v boji s kyberzločinem. Přesto tyto země i nadále čelí jednomu z největších rizik, co se týče ransomwarových útoků s veřejným vydíráním a patří do Top 10 nejohroženějších zemí.

České republice patří za rok 2024 společně s Dánskem dělená 29. a 30. příčka. V obou zemích bylo veřejně vydíráno 16 organizací. Jeden z útoků v ČR měla na svědomí skupina APT73 (Bashe), která se zaměřuje výhradně na odvětví podnikových služeb. Společnosti na Slovensku byly veřejně vydírané ve čtyřech případech. Za povšimnutí stojí i pozice Ruska, které v tomto ohledu patří k nejbezpečnějším zemím a veřejně byly vydírány pomocí ransomwaru jen tři ruské organizace, což může souviset s původem některých skupin. Zajímavé je i srovnání některých sousedních zemí. Ve srovnání s Českou republikou nepřekvapí vyšší počet incidentů (27) v Polsku. Ale propastný rozdíl je třeba mezi Finskem (jedna veřejně vydíraná organizace) a Švédskem (32 vydíraných společností). 

Ransomwarový ekosystém ukázal nebývalou schopnost přizpůsobovat se a vyvíjet. Došlo k vzestupu nových skupin, ke změně strategie a celkově k vytvoření dynamičtějšího a konkurenčnějšího prostředí. Policejní operace slavily řadu úspěchů a přispěly k pádu významných zločineckých organizací, ale celkový objem útoků přesto i nadále rostl. Kyberzločinci budou navíc stále častěji využívat umělou inteligenci a zranitelnosti nultého dne a zaměří se také ve větší míře na kritickou infrastrukturu, zejména energetické společnosti, výrobu a zdravotnictví.

Štítky: 
Bezpečnost, Ransomware, Check Point

Podobné články

Petr Mojžíš, Security Architect ve společnosti ANECT

Co je bezpečnostní hardening a jak na něj?

22. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: ANECT)
Při koupi nového zařízení, softwaru nebo cloudové služby očekáváte, že budou standardně zabezpečené. Bohužel však platí opak. Abyste dosáhli maximální úrovně zabezpečení, musíte vše, co zavádíte, krok za krokem konfigurovat tak, aby to odpovídalo vašemu prostředí. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více