Chytré kamery Konica Minolta nahrazují požární hlásiče

21. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Konica Minolta)
Konica Minolta vyvinula kamerové řešení, které jako jediné na světě získalo certifikaci pro požární hlásič (EN 54-10). Termokamery s AI dokážou detekovat i nepatrnou změnu teploty a rozpoznat tak riziko požáru předtím, než vůbec vznikne. Řešení je vhodné jak pro dohled nad vnitřními prostory, tak pro exteriéry.

„Podařilo se nám vyvinout nejrychlejší varovný systémem před vznikem požáru na trhu. Ve srovnání s tradičními kouřovými senzory dokáže upozornit na možné riziko až o desítky vteřin dříve. To je mnohdy ve chvíli, kdy se oheň či kouř ještě ani neobjevily. Pracovníci ostrahy či dispečeři tak mají dostatek času podniknout preventivní kroky a tím zamezit škodám na majetku, či dokonce ztrátách na životech,“ uvedl Jaroslav Novoveský, business development manager Konica Minolta Business Solutions Czech.

Senzory Konica Minolta dokážou rozpoznat například i hořící zapalovač nebo nárůst teploty sledovaného zařízení již o pouhé dvě desetiny stupně. Jejich využití se tak vyplatí zejména ve výrobních halách nebo v moderních datových či bateriových centrech, kde může požár či pouhé přerušení provozu vést k výrazným finančním ztrátám a komplikacím. „V kombinaci s umělou inteligencí dokáže systém v případě vyhodnocení nebezpeční například včas vypnout přehřívající se stroj, rozeslat varovné zprávy zaměstnancům, zahájit evakuaci nebo přivolat složky HZS,“ vysvětlil Novoveský.

Kromě rychlosti a automatizace je největší přidanou hodnotou řešení možnost okamžité online kontroly záběrů kamer přímo z místa. Vyhodnocení rizikové situace v reálném čase umožní podle Konica Minolta hasičům efektivněji zareagovat, rychleji detekovat ohnisko, nebo naopak rozpoznat falešný poplach a ušetřit tak náklady za zbytečný výjezd.

Právě hlášení falešných poplachů je jedním z nejčastějších nedostatků tradičních systémů EPS (elektronická požární signalizace). Ty například ve venkovním prostoru mnohdy vyhodnotí výfukový kouř z nákladních vozidel jako doutnající ohnisko a spustí poplach.

„Naši umělou inteligenci dokážeme naučit rozpoznat různé situace. Ty, které ve skutečnosti nepředstavují nebezpeční, pak automaticky vyloučí a ani nehlásí. Naopak na ty potenciálně nebezpečné, jako je například kouření v rizikovém prostoru, dokáže na rozdíl od tradičních EPS včas upozornit. Systém lze přitom samozřejmě přizpůsobit situacím individuálním pro každý provoz,“ uzavřel Novoveský.

Profilová karta firmy

Konica Minolta Business Solutions Czech spol. s. r. o.

Konica Minolta Business Solutions Czech spol. s. r. o.

Jsme vedoucí poskytovatel produktů, služeb, a řešení v oblasti tisku, dokumentů, a jejich zpracování. Zvláštní důraz klademe na celkové řešení tisku a správy oběhu dokumentů v kancelářském a produkčním prostředí.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Seyfor začal poskytovat služby dohledového centra SOC

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Seyfor)
Kybernetické hrozby se neustále vyvíjejí a firmy i veřejné instituce již nemohou spoléhat pouze na základní řešení. Společnost Seyfor proto představila nové Security Operations Center (SOC), které společnostem i veřejné správě nabízí komplexní ochranu před moderními hrozbami v režimu 24/7. Čtěte více

Axis do svého kamerového softwaru integruje jazykový model, který zrychlí vyhledávání

5. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Axis Communications)
Společnost Axis Communications představila průkopnickou integraci umělé inteligence v oblasti kamerových systémů. V softwaru pro správu videa (VMS) AXIS Camera Station Pro je nyní k dispozici bezplatná funkce Volné textové vyhledávání (Free text search), která umožňuje uživatelům vyhledávat objekty ve videu s pomocí libovolných textových příkazů. Čtěte více

Bezpečnostní dohledové centrum T-Mobilu a rok 2024: Nárůst kybernetických hrozeb o 36 %

25. 2. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: T-Mobile)
Nárůst v počtu zachycených kybernetických hrozeb, kratší reakční doba a nové technologie – takový byl rok 2024 pro Security Operations Center (SOC) společnosti T-Mobile. V roce 2024 zpracovalo přes 30 000 bezpečnostních událostí, což představuje průměrně 82 incidentů denně. Oproti roku 2023 jde o 36% nárůst. Čtěte více

Ekonomika SOC: Jaká je návratnost investice do bezpečnostního centra?

28. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Security)
Investice do Security Operations Center (SOC) může představovat značné počáteční náklady pro mnoho organizací. V dnešní digitální éře však mohou náklady na kybernetické incidenty rychle narůst. Jak tedy vyčíslit návratnost investice (ROI) do SOC a jaká je skutečná ekonomická hodnota takového centra? Čtěte více