Jaký bude rok 2025 z hlediska mobilních technologií a trendů zvyšujících produktivitu práce v terénu?

10. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Panasonic)
Pokroky v mobilních technologiích a aplikacích nové generace neustále posilují terénní pracovníky, ať už se nachází kdekoli a čelí jakémukoli extrému. Steven Vindevogel ze společnosti Panasonic Connect se zamýšlí nad hlavnímu trendy technologickými novinkami spojenými s umělou inteligencí, které budou nejvíc přispívat k lepší produktivitě mobilních pracovníků v roce 2025.
Steven Vindevogel, vedoucí divize Mobile Solutions Business Division Europe ve společnosti Panasonic Connect

Práce v terénu může být prakticky neomezená, pokud má uživatel k dispozici potřebný výpočetní výkon. Ať už jde o plnění pracovních úkolů na cestách ve vlaku, v kavárně nebo z domova, většina z nás už nějakou formou pracuje z terénu nebo vzdáleně.

Existuje však kritická podmnožina mobilních pracovníků, u nichž jsou podmínky pro práci na dálku opravdu extrémní. Jsou mezi nimi zaměstnanci záchranných služeb, hasiči a policisté, nebo terénní inženýři ve výrobách a veřejných službách, kteří shromažďují a analyzují data a provádějí opravy, nebo pracovníci, kteří se musí rychle rozhodovat při operacích poskytujících pomoc při katastrofách, případně armádní experti při obraně.

Všichni tito pracovníci potřebují technologii navrženou tak, aby vyhovovala nárokům extrémních mobilních pracovních podmínek, byla zcela odolná, hodně toho vydržela, měla patřičný výkon, byla spolehlivá, měla vylepšenou konektivitu a ochranu dat.

Trh s technologiemi, které splňují nároky terénních pracovníků, pohání rostoucí poptávka napříč mnoha průmyslovými odvětvími. V roce 2023 dosáhl celosvětový trh s odolnými notebooky obratu 2,9 miliardy USD a do roku 2032 skupina IMARC očekává, že tento trh dosáhne obratu 6,8 miliardy USD, což představuje tempo růstu 9,9 %.

Jaká budoucnost tedy čeká mobilní IT? Zde jsou hlavní trendy a technologie, které umožní poskytování lepší konektivity, produktivity a spolehlivosti než kdykoli v minulosti. Posunou tak hranice toho, čeho budou mobilní pracovníci v extrémních podmínkách schopni nejen v roce 2025, ale i do budoucna.

Trendy a predikce využití AI v roce 2025


Pokračuje přesun dat na cloud

Většina organizací dnes používá cloud nebo se na něj přesouvá. Cloud computing umožňuje mobilním pracovníkům přistupovat k souborům nebo informacím kdykoli, kdekoli a z jakéhokoli zařízení připojeného k internetu a přenášet jeho prostřednictvím data v reálném čase. Organizace, které využívají cloud, těží ze zvýšené škálovatelnosti a flexibility, funkčnosti a produktivity při menších nárocích na údržbu a náklady spojené s používáním cloudu.

Podle IDC se předpokládá, že celosvětové výdaje na veřejné cloudové služby se mezi roky 2024 a 2028 zdvojnásobí, přičemž podle předpovědi trhu dosáhne pětiletá složená roční míra růstu (CAGR) 19,4 %.

Edge computing poskytne data v reálném čase

Edge computing je podmnožinou cloud computingu, která umožňuje mobilním zařízením zpracovávat data na „okraji sítě“, s připojením k internetu nebo bez něj. To znamená, že data jsou zpracovávána blíže k uživateli, což vede k rychlejšímu rozhodování. Zpracováním dat na okraji sítě se také snižují náklady na přenos dat a náklady na podnikové IT.

Roste potřeba decentralizovaného zpracování dat ve vzdálených oblastech. Podle IDC se očekává, že celosvětové výdaje na edge computing dosáhnou v roce 2028 sumy 378 miliard dolarů, a to díky analýze v reálném čase, automatizaci a lepším zákaznickým zkušenostem.

Umělá inteligence (AI) a internet věcí (IoT) vylepšují cloudovou automatizaci, rozhodování, produktivitu a škálovatelnost – to vše na okraji sítě. Zpracování dat IoT na okraji sítě snižuje latenci sítě a umožňuje rychlejší analýzy a přehledy v reálném čase. Výsledkem je lepší výkon a v konečném důsledku úspora peněz. Integrace umělé inteligence s technologií IoT umožňuje sofistikovanější analýzu dat v reálném čase, která dále zlepšuje efektivitu a rozhodování.

Průmyslová odvětví, jako jsou výroba a logistika, nasazují řešení IoT a AI na okraji sítě ke zvýšení provozní efektivity a poskytování chytřejších produktů a služeb Inženýři utilit využívají monitorování a správu zařízení a procesů v reálném čase spolu s prediktivní údržbou pro efektivnější správu kritické infrastruktury, jako je voda, plyn a elektřina.

Vysoký výkon pro zpracování AI

Přijetí mobilních zařízení, která dokážou zpracovávat data na okraji sítě a zvýšit efektivitu, vyvolalo poptávku po odolných řešeních s vysokým výpočetním výkonem a čipovými sadami s umělou inteligencí. Umožní pracovníkům v terénu požadovaný klid na shromažďování, ukládání a analyzování dat na okraji pomocí umělé inteligence, aniž by ohrozili výkon jiných aplikací.

Díky 5G bude edge computing výkonnější

Rozvoj sítí 5G umožní, že se edge computing stane ještě výkonnějším a umožní používat nové aplikace, které vyžadují ultra nízkou latenci a vysokorychlostní zpracování poskytující ještě rychlejší zpracování dat a komunikaci.

Pohled do budoucnosti

Technologie nové generace neustále posouvají hranice toho, co je pro dnešní extrémní mobilní pracovníky možné. Spolupráce s partnerem poskytujícím kompletní služby v oblasti mobility může zákazníkovi pomoci odemknout sílu cloudu, edge, AI, IoT, 5G a dalších a vytvářet pro pracovníky a organizace stále větší kapacitu pro zpracování dat, efektivitu a produktivitu.

Autor: Steven Vindevogel, vedoucí divize Mobile Solutions Business Division Europe ve společnosti Panasonic Connect

Podobné články

WEROCK: odolný tablet Rocktab U210 G2

5. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Rocktab)
Německá společnost WEROCK Technologies představila novou generaci robustního tabletu Rocktab U210. S hloubkou 15 mm a hmotností 996 g jde na svou třídu o kompaktní řešení, které je díky platformě Windows mimořádně všestranné a vhodné pro nasazení v různých prostředích a zákaznických scénářích. Čtěte více

Doogee představilo odolný smartphone s nočním viděním a dvojicí displejů

14. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Doogee)
Společnost Doogee doplnila svou řadu S o odolný chytrý telefon S200 5G, který svým uživatelům nabídne maximální spolehlivost a výdrž i v těch nejextrémnějších podmínkách. Nový model dále nabídne například kameru s nočním viděním nebo sekundární displej na zádech telefonu. Čtěte více

Toughbooky od Panasonicu získaly certifikaci Red Hat Enterprise Linux

6. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Panasonic Connect Europe)
Účelem uzavření nového partnerství mezi společnostmi Red Hat Panasonic Connect Europe je certifikace zařízení Toughbook pro nejznámější komerční verzi Linuxu. Certifikace přináší flexibilitu zákazníkům požadujícím bezpečná řešení založená na Linuxu, což z ní činí ideální řešení pro státní agentury, dodavatele a systémové integrátory. Čtěte více

Panasonic: tablet Toughbook G2mk3

12. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Panasonic)
Průkopnický přístup společnosti Panasonic k redefinici toho, co je možné nabídnout na trhu odolných tabletů, demonstruje model Toughbook G2mk3 – první tablet výrobce, který podporuje zpracování dat umělou inteligencí bez připojení k internetu. G2mk3 je vybaven NPU jednotkou Intel AI Boost, která výrazně zvyšuje efektivitu práce terénních pracovníků. Čtěte více