Kdo chce přežít rok 2025, musí do svého IT pustit státní úředníky, umělou inteligenci a hackery

6. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Rok 2025 se z pohledu počítačové bezpečnosti českých firem ponese v duchu tří velkých témat. Prvním bude oblast legislativy s očekávanou implementací NIS2 a zákona o ochraně utajovaných informací. Druhým tématem zůstane pronikání AI do zabezpečení IT. Poslední velkou tendencí bude penetrační testování a zapojení etických hackerů.

Hlavní očekávanou událostí roku 2025 je v oblasti firemního IT souběh dvou dlouho očekávaných zákonů. Prvním je implementace evropské směrnice NIS2, druhým pak novela Zákona o ochraně utajovaných informací. Českým firmám přinesou řadu změn a nových povinností týkajících se kybernetické bezpečnosti, které se dotknou nejen jejich vnitřních procesů, ale také spolupráce s partnery, dodavateli a zákazníky.

„Start dvou takto významných zákonů v jednom roce představuje pro firmy ekonomickou, organizační a technologickou zátěž, jaká tu dlouho nebyla,“ uvedl Tomáš Hlavsa, bezpečnostní ředitel společnosti Eviden. „Výzvou to bude především pro společnosti, jejichž partnerem je stát. Řadu z nich postaví před dilema, jestli do spolupráce s veřejnou sférou více zainvestovat, nebo se soustředit na byznys v komerční sféře.“

Umělá inteligence v první linii

Dalším klíčovým trendem pro následující rok bude podle expertů Eviden umělá inteligence v roli ochránce firemního IT. „Pro řadu odvětví je AI stále ještě módním termínem, který hledá uplatnění. V prostředí kyberbezpečnosti se z umělé inteligence stal standard,“ upozornil Hlavsa z Evidenu. Nasazení AI a strojového učení na počítačovou bezpečnost má hned několik výhod. V oblasti detekce potenciálních hrozeb zvládnou stroje pracovat rychleji, přesněji a levněji než lidé. Dokáží zpracovat kvalitní podklady, které pak může snáze vyhodnotit skutečný člověk. Skvěle fungují jako prvek prediktivní obrany, kdy odhalují útoky ještě před tím, než se stanou. „O skutečném přínosu této technologie vypovídá, že požadavky na AI se už objevují v prvních výběrových řízeních na kybernetické zabezpečení,“ dodal Tomáš Hlavsa.

Dlouhá fronta na hackery

Jako třetí velké téma pro rok 2025 vidí experti společnosti Eviden penetrační testování. Poptávka po práci kvalifikovaných etických hackerů se zvyšuje zejména s přicházející normou NIS2. Penetrační testování je totiž nezbytnou součástí hodnocení odolnosti organizace vůči kybernetickým hrozbám. „V roce 2024 jsme zaznamenali meziroční nárůst poptávky po penetračním testování o 80 %,“ říká Tomáš Hlavsa. Za nárůstem vidí zejména fakt, že skutečných odborníků je v Česku málo. Řádově jsou jich desítky. Eviden má výhodu v tom, že má vlastní mezinárodní pentestový tým. Jsou v něm experti z Česka, Rumunska, Polska, Německa či Rakouska a budoucí odborníky si vybírá také z řad studentů, které postupně vzdělává.

Podle názoru Tomáše Hlavsy se bude v roce 2025 zájem klientů dále zvyšovat. „Očekáváme příliv dvou skupin klientů. Jednak to budou ti, kteří etický hacking ještě nepodstoupili. Druhou skupinu budou tvořit ti, kteří již penetrační testování podstoupili, nejsou s jeho výsledkem spokojení a hledají skutečně kvalitní a důkladnou analýzu. Ta odhalí nejen zranitelnost infrastruktury, ale také ukáže, kudy již unikají data klienta na dark web,“ uzavřel ředitel kybernetické bezpečnosti společnosti Eviden.

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více