CUDIMM neboli „RAM s turbem“: Paměti DDR5 přeřazují na vyšší rychlost

16. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kingston)
Na trhu se postupně začínají objevovat paměti inovativního formátu CUDIMM a CSODIMM. Co tato nová označení znamenají a proč nové typy pamětí vůbec vznikly?

Formáty CUDIMM a CSODIMM primárně vznikly v reakci na narůstající potřebu vyššího výkonu a stability při vysokých frekvencích paměťových přenosů. Za jejich finální podobou pak stojí mezinárodní organizace JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council), která se zabývá vývojem a standardizací technologií v oblasti elektroniky a pracuje také na základě podnětů od svých členů (kterých je dnes přes 300 a jsou mezi nimi všichni velcí výrobci).

Díky standardům, které určuje JEDEC, zde máme „kompatibilitu“, a tudíž víme, že např. paměťový modul DDR5 má určitý rozměr, přesný tvar, který bude sedět do příslušného slotu v základní desce, určitý počet pinů a podobně. Takových parametrů je tedy mnohem víc, protože všechny detaily určují specifikace, které u dané technologie popisuje právě JEDEC.

Organizace JEDEC mezi požadavky souvisejícími s moduly DDR5 UDIMM a SODIMM zařadila mimo jiné i to, aby byly od rychlosti 6 400 MT/s vybaveny časovým driverem CKD (Client Clock Driver). Tato malá komponenta je důležitá při přenosu dat extrémně vysokou rychlostí, protože slouží k vyrovnávání a zesílení časového signálu z procesoru, čímž zlepšuje integritu datového signálu na modulu (stabilitu u tak extrémního výkonového počítače).

Nové paměti mají stejný tvar i stejný počet pinů, a proto se dají osadit do stejného slotu jako běžné DDR5 moduly, ale přinášejí onu drobnou inovaci nezbytnou pro vyšší výkon. Abychom uměli jasně odlišit tyto moderní moduly DDR5 od standardních modulů UDIMM a SODIMM, organizace JEDEC pro ně zavedla označení CUDIMM (Clocked Unbuffered Dual Inline Memory Module) a CSODIMM (Clocked Small Outline Dual Inline Memory Module).

CUDIMM a kompatibilita

Pro plné využití výhod pamětí CUDIMM je nezbytná kompatibilní základní deska (což jsou aktuálně např. motherboardy s čipovými sadami nové řady Intel 800) a kompatibilní procesor (Intel Core Ultra Series 2).

Kompatibilitu základní desky lze ověřit v seznamu testovaných produktů (QVL = Qualified Vendor List) nebo pomocí online nástroje Kingston Configurator. Tento nástroj dokáže přímo doporučit vhodné paměti a SSD podle podporovaných rychlostí a kapacit. Nezbytná bude pravděpodobně i aktualizace systému BIOS.

Pokud byste nainstalovali DDR5 CUDIMM moduly do základní desky, která nepodporuje Clock Driver (CKD), paměti by sice fungovaly, ale na nižších rychlostech, čímž by se snížil celkový výkon počítače. Toto řešení by nebylo efektivní, protože i kdyby byl systém funkční, nevyužil by potenciál těchto pokročilých pamětí. Platí to také naopak, takže kdybyste použili starší UDIMM DDR5 paměti v nové základní desce, která už podporuje CKD, systém by také fungoval, jenže rychlost a výkon pamětí by limitovala schopnost starších modulů, čímž by se celkový výkon opět snížil. Právě proto je důležité zajistit pro základní desku i CPU takový typ pamětí, se kterými sedosáhne optimálního výkonu.

Nebinární kapacita

Aktuální moduly CUDIMM jsou téměř u všech výrobců dostupné jen v tzv. nebinárních kapacitách, tedy jako 24 nebo 48 GB moduly DDR5, které jsou postaveny na 24Gb paměťových čipech. Z pohledu zákazníka jde vlastně o dobré a cenově výhodné řešení, protože tyto „nebinární“ kapacity jsou kompaktnější, lze je lépe chladit (přispívá to i k delší životnosti) a cenově jsou výhodnější než 32 nebo 64GB moduly. Zároveň je to optimální kapacita pro systém, kterou dokáže využívat při práci s více jádry v procesorech nové generace. Jinak řečeno, za míň peněz si může zákazník dopřát o něco více RAM.

Jako příklad bychom mohli uvést moduly CUDIMM Kingston FURY Renegade, které jsou k dispozici v provedení s RGB podsvícením nebo bez RGB – přesně jako tradiční moduly DDR5, tedy až na rychlost, která dosahuje hodnoty 8 400 MT/s. Aktuálně jsou k dispozici jako samostatné 24GB moduly nebo v dual channel sadách po dvou s celkovou kapacitou 48 GB.

Podobné články

Marcin Gaczor, business development manažer v Kingstonu

Marcin Gaczor (Kingston): Distributorům a resellerům zůstáváme věrní

3. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Kingston)
S Marcinem Gaczorem, business development manažerem společnosti Kingston, který má na starosti zastoupení značky na českém a slovenském trhu, jsme hovořili o nejnovějších trendech v segmentu operačních pamětí a úložišť. Zásadních novinek, které Kingston v nedávné době představil, nebo které brzy uvede na trh, je přitom více než dost… Čtěte více

Kingston přináší moduly CUDIMM pro čipové sady Intel řady 800

31. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kingston)
Společnost Kingston představila moduly FURY Renegade DDR5 CUDIMM, které jsou kompatibilní s čipovými sadami nové řady Intel 800 (dříve označované kódovým názvem Arrow Lake). Čipsety Intel řady 800 jsou první platformou, která bude využívat Clock Drivery na modulech CUDIMM. Čtěte více

Herní paměti XPG Lancer Neon RGB DDR5 zaujmou svým výkonem i vzhledem

11. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: XPG)
Nové paměťové DDR5 moduly Lancer Neon RGB značky XPG využívají exkluzivní povrchovou úpravu PCB, která výrazně zvětšuje plochu pro rozptyl tepla, a tím zvyšuje účinnost jeho odvodu a zmírňuje akumulaci při provozu na vysokých taktovacích frekvencích. Čtěte více

Kingston představil DDR5 paměti FURY Renegade DDR5 RGB Limited Edition

1. 7. 2024. (redaktor: František Doupal)
Paměť Kingston FURY Renegade DDR5 RGB Limited Edition, která svým zakřiveným, vzorovaným provedením napodobuje výrazný design závodních vozů, je k dispozici jako 48GB sada dvou modulů, má certifikaci Intel XMP 3.0 i podporu oblíbených výrobců základních desek. Byla také 100% testovaná na rychlost, chrání ji doživotní záruka a nabízí spolehlivost značky Kingston. Čtěte více