Organizace trápí nedostatek zkušených bezpečnostních odborníků

21. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Společnost Check Point upozornila, že organizace stále intenzivněji využívají cloudová prostředí, přitom ale nemají dostatečné znalosti a zkušenosti na jejich ochranu. Ze zprávy „2024 Cloud Security Report“ vyplývá, že organizace trpí nedostatkem kompetentních odborníků a více než polovina dotazovaných expertů si myslí, že dovednosti jejich bezpečnostních týmů jsou průměrné nebo podprůměrné.

„Organizace musí v oblasti kybernetické bezpečnosti upřednostňovat vzdělávání a prevenci,“ řekl Peter Kovalčík, regionální ředitel, security engineer Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies. „Je zarážející, že 40 % společností vidí jako největší problém v oblasti kybernetické bezpečnosti prevenci a zmírnění dopadu bezpečnostních incidentů, ale jen 21 % ve skutečnosti klade na prevenci důraz. Možná nevěří, že toho lze v jejich současné situaci dosáhnout. Bezpečnostní týmy jsou pak vytížené řešením incidentů, kterým by ale bylo možné předcházet.“

Mezi hlavní výzvy pro organizace dnes v souvislosti se zabezpečením cloudového IT patří:

  • Nárůst bezpečnostních incidentů: 61 % respondentů v průzkumu uvedlo, že za poslední rok řešila jejich organizace minimálně jeden bezpečnostní incident související s používáním veřejného cloudu. Přitom o rok dříve odpovědělo na podobný dotaz kladně jen 24 % respondentů. Nejčastěji šlo o narušení bezpečnosti dat. Vzhledem k nejrůznějším předpisům a nařízením jsou podobné incidenty velmi závažné a organizacím hrozí vysoké pokuty a nevratné poškození pověsti a důvěry zaměstnanců, partnerů i zákazníků. Chystaná směrnice NIS2 v tomto směru ještě přitvrdí.
  • Překážky v kybernetické obraně: Na otázku, jaké překážky brání organizaci v adekvátní ochraně proti kybernetickým hrozbám, uvedlo nejvíce expertů (41 %) nedostatek povědomí o bezpečnosti mezi zaměstnanci. Třetím nejčastějším důvodem byl nedostatek kvalifikovaného personálu. Podobně u otázky, co organizace nejvíce trápí v souvislosti s kybernetickou bezpečností, odpovědělo 32 % dotazovaných, že to jsou nedostatky v bezpečnostních dovednostech. Je pro ně složité najít zkušené experty nebo rozvíjet potřebné kyberbezpečnostní dovednosti týmu.
  • Slabiny ve vzdělávání a dovednostech: 44 % organizací spoléhá na každoroční školení, přitom nedostatek dovedností a znalostí byl hlavním problémem, který se v průzkumu objevil u více odpovědí. Dalších 19 % organizací školí čtvrtletně a 10 % dokonce nemá žádná nebo jen nepravidelná školení. Pouhých 26 % organizací připravuje vzdělávací akce o kybernetické bezpečnosti alespoň každý měsíc.
  • Nedostatek odborníků na kybernetickou bezpečnost: 76 % respondentů v průzkumu uvedlo, že se jejich organizace potýká s nedostatkem expertů na kyberbezpečnost. Když měli účastníci průzkumu ohodnotit celkové bezpečnostní dovednosti svého týmu, 52 % je považuje za průměrné nebo podprůměrné. Přitom společnosti čelí největšímu množství kyberútoků v historii, roste počet hrozeb pro cloudová prostředí a kybernetické útoky jsou stále rafinovanější.
  • Dopad AI technologií: Potřebu nových dovedností prohlubuje i nástup AI a ML technologií. Téměř polovina (49) % respondentů zmínila, že bezpečnostní experti s nástupem AI potřebují nové dovednosti. A 35 % se obává, že právě nedostatek znalostí bude problémem pro začlenění AI do reálného provozu. Překonat překážky a urychlit zavádění umělé inteligence by podle 45 % firem pomohl snadný přístup ke školením, workshopům a zdrojům. Organizace si tedy dobře uvědomují, že jejich velkou slabinou jsou znalosti a dovednosti v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Společnosti by proto měly revidovat svůj přístup k bezpečnosti, zaměřit se na prevenci, vzdělávání a také používat nejlepší dostupná bezpečnostní řešení. Pokud jde o bezpečnost, druhé nejlepší nestačí – 36 % organizací totiž nevěří, že si jejich zabezpečení poradí s neznámými riziky a útoky nultého dne, jako byl například Log4j. Dalších 55 % pak sice své ochraně věří, ale i tak má určité obavy.

Informace vycházejí ze zprávy 2024 Cloud Security Report.

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více