Ve druhém čtvrtletí bylo na AI připraveno 14 % prodaných PC

27. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Canalys)
Podle nejnovějších údajů společnosti Canalys bylo ve 2. čtvrtletí 2024 dodáno 8,8 milionu počítačů s umělou inteligencí. Tato zařízení jsou definována jako stolní počítače nebo notebooky, které obsahují čipovou sadu nebo dedikovaná jádra pro specializované pracovní úlohy AI (například NPU).

Dodávky počítačů s podporou AI představovaly ve sledovaném období 14 % všech dodaných počítačů. Vzhledem k tomu, že roadmapy všech hlavních výrobců procesorů pro PC s podporou AI jsou již v plném proudu, je připravena půda pro výrazný nárůst dostupnosti zařízení a jejich přijetí koncovými uživateli ve druhé polovině roku 2024 a v dalších letech.

„Druhé čtvrtletí roku 2024 významně přispělo k rozšíření počítačů s umělou inteligencí,“ uvedl Ishan Dutt, hlavní analytik společnosti Canalys.„V červnu byly na trh uvedeny počítače Copilot+ s čipy Qualcomm řady Snapdragon X, které jsou založeny na architektuře ARM. Objemy dodávek ve sledovaném čtvrtletí byly sice relativně malé vzhledem k omezenému času a geografickému dostupnost, ale široké odhodlání výrobců zařízení se systémem Windows zařadit tyto produkty do svých portfolií je dobrým znamením pro výhled této kategorie přístrojů. V oblasti x86 procesorů společnost Intel zvýšila prodeje procesorů Core Ultra a zaznamenala slibné výsledky u svých produktů pro počítače s umělou inteligencí, a totéž můžeme říci v souvislosti se firmou AMD, jejíž mobilní procesory řady Ryzen AI 300 se již dostaly také do prodeje.“

„Díky silnému základu, který je nyní položen, budou dodávky počítačů s umělou inteligencí ve druhé polovině roku 2024 dále růst,“ dodal Dutt. „Výrobci procesorů i koncových zařízení se zaměří na širší základnu zákazníků prostřednictvím nových kategorií produktů ve více cenových kategoriích. Obchodní partneři mezitím signalizují preferenci funkcí souvisejících s umělou inteligencí v počítačích, přičemž téměř 60 % respondentů v květnovém průzkumu uvedlo, že očekávají, že zákazníci budou upřednostňovat zařízení s klávesou Copilot. Tržní podíl počítačů s podporou AI se do značné míry shoduje s očekáváními a podle prognóz společnosti Canalys zůstává odvětví na cestě k dodání přibližně 44 milionů kusů v roce 2024 a 103 milionů kusů v roce 2025.“

Nejdůležitější informace o výrobcích a platformách

Díky tomu, že celé portfolio Maců obsahuje čipy řady M s Neural Engine jednotkou, se může nejvyššími dodávkami (a současně i největším podílem počítačů s umělou inteligencí) v současnosti pochlubit Apple. Představení platformy Apple Intelligence, která je nyní v USA ve fázi beta verze pro vývojáře, vneslo do možností využití AI na Macu jasnější kontury. Až budou nové funkce dostupné, stanou se dostupné pro drtivou většinu většinou stávající instalované základny Maců, což Applu zajistí rychlé rozšíření AI mezi své uživatele.

Ve světe Windows vzrostly dodávky počítačů s umělou inteligencí meziročně o 127 %. Společnost Lenovo, celosvětově nejvýznamnější dodavatel počítačů s čipsety Snapdragon X, vstoupila na trh s počítači Yoga Slim 7x a ThinkPad T14, čímž pomohla zvýšit podíl počítačů s AI na celkových dodávkách počítačů s operačním systémem Windows ve druhém čtvrtletí na přibližně šest procent. To představuje sekvenční nárůst dodávek počítačů s umělou inteligencí o 228 %. Společnost HP dosáhla přibližně 8% podílu počítačů s podporou umělé inteligence u počítačů s operačním systémem Windows, a to díky uvedení počítačů Omnibook X 14 a EliteBook Ultra G1 na trh a rozšíření nabídky zařízení Core Ultra v různých produktových řadách. Společnost Dell měla necelých 7 % dodávek počítačů s umělou inteligencí se systémem Windows.

„Klíčovým přínosem počítačů s umělou inteligencí, který výrobci osobních počítačů prakticky pocítí, je podpora rozšiřování jejich produktové nabídky v prémiovém segmentu,“ shrnul Dutt. „Dodávky počítačů s operačním systémem Windows v cenovém pásmu nad 800 USD vzrostly ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně o devět procent, přičemž dodávky počítačů s podporou AI v těchto cenových pásmech vzrostly o 126 %. S tím, jak se rozšiřuje škála AI funkcí využívajících NPU u nativních systémových aplikací i u softwaru třetích stran, a jak začínají být patrné přínosy v oblasti výkonu a efektivity, budou argumenty pro pořizování AI počítačů stále silnější. To se stane důležité zejména v příštích 12 měsících, kdy bude značná část instalované základny obnovována kvůli nutnosti aktualizace a obměny počítačů kvůli ukončení podpory systému Windows 10.“

Podobné články

Prodej tabletů ve třetím čtvrtletí 2024 výrazně vzrostl

5. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Informace společnost IDC odhalily výrazný meziroční nárůst prodeje tabletů a rostoucí optimismus na tomto trhu. Podle nejnovějších údajů se prodej tabletů ve třetím kvartále 2024 meziročně zvýšil o více než 20 % a dosáhl téměř 40 milionů kusů. Čtěte více

Celosvětové výdaje na IT v roce 2025 vzrostou o 9,3 %

29. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle nejnovější prognózy Gartneru by celosvětové výdaje na IT měly v roce 2025 dosáhnout 5,74 bilionu dolarů, což představuje meziroční nárůst o 9,3 %. Prognóza zdůrazňuje exponenciální nárůst prodeje serverů v čele s výdaji v oblasti GenAI. Čtěte více

Globální prodej PC podle Gartneru ve třetím čtvrtletí 2024 klesl o 1,3 %

21. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Podle výsledků společnosti Gartner činily celosvětové dodávky osobních počítačů ve třetím čtvrtletí roku 2024 celkem 62,9 milionu kusů, což představuje 1,3% pokles oproti třetímu čtvrtletí roku 2023. Tento pokles přichází po třech po sobě jdoucích čtvrtletích meziročního růstu trhu. Navzdory poklesu však globální trh s osobními počítači směřuje k oživení. Čtěte více

Celosvětový prodej osobních počítačů ve 3. čtvrtletí mírně klesl

16. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Přestože globální ekonomika vykazuje známky oživení, celosvětové dodávky osobních počítačů se podle společnosti IDC během třetího čtvrtletí roku 2024 meziročně snížily o 2,4 % na 68,8 milionu kusů. Čtěte více