Průměrná česká společnost nyní čelí v průměru více než 2 000 útoků týdně

23. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies upozorňuje, že od začátku letošního roku vidíme další prudký nárůst kyberútoků. V dubnu čelily české společnosti v průměru enormním 2 000 kyberútokům týdně. Přitom průměr za první tři měsíce byl „pouze“ 1 570 kyberútoků týdně na jednu českou organizaci.

„Jde o vůbec nejvyšší počet kyberútoků, protože doposud se nikdy týdenní počet přes hranici 2 000 nevyšplhal,“ uvedl Miloslav Lujka, country manager Czech Republic, Slovakia & Hungary z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

„Dlouhodobě čelí české firmy i téměř dvojnásobnému počtu ransomwarových útoků, než je evropský průměr. Během dubna byla terčem vyděračských hrozeb každá 20. česká organizace, zatímco v Evropě čelí ransomwaru v průměru ‚jen‘ každá 43. společnost. Navíc některá odvětví jsou v ohrožení ještě více. Z českých vládních a vojenských organizací se dokonce v dubnu musela každá devátá organizace potýkat s ransomwarovým útokem a hrozbou vydírání a zašifrování dat,“ dodal Lujka. „Duben přinesl ve srovnání s prvním čtvrtletím také zdvojnásobení počtu útoků botnetů po celé Evropě. Může to souviset s aktivitami hacktivistických skupina a volbami v jednotlivých zemích i s blížícími se Evropskými volbami. Tradičně jsou terčem i organizace, které mají zásadní vliv na chod společnosti a nebo pracují s citlivými daty. Během dubna jsme v Evropě zaznamenali téměř čtyřnásobný nárůst útoků botnetů na zdravotnictví. Jakékoli narušení provozu v nemocnicích nebo lékárnách může mít vážné následky. Kyberzločinci si podobné cíle vybírají úmyslně, aby maximalizovali úspěšnost a výdělečnost svých operací.“

Drtivá většina škodlivých souborů (93 %) byla v České republice v uplynulých 30 dnech distribuována e-mailem. Evropský průměr je 85 %, celosvětově jen 63 %. Nejčastěji byly v e-mailech v ČR šířeny soubory .exe (53 %), na druhém místě byl kyberzločinci oblíbený formát .pdf (15 %). Přitom v Evropě i celosvětově je v drtivé většině případů používán k šíření malwaru a hrozeb v e-mailech právě formát .pdf.

Na webových stránkách si také dejte pozor zejména na formát .exe, ale na českých webových stránkách jsou oblíbené i nebezpečné .pdf nebo .doc soubory.

Podceňovat rizika se nevyplácí ani na mobilních zařízeních. V uplynulém měsíci zhruba každá čtvrtá společnost zaznamenala bezpečnostní incident související s mobilními zařízeními. Check Point během posledních 30 dnů odhalil 227 škodlivých mobilních aplikací a 16 869 rizikových aplikací. Proto věnujte mobilní bezpečnosti zvýšenou pozornost a používejte pokročilá preventivní bezpečnostní řešení.

Štítky: 

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více