Bezpečnost zůstává hlavní prioritou firem, mění se však priority financování správy IT

4. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Výsledky 10. výročního průzkumu Global Tech Trends společnosti Red Hat prozrazují stav digitální transformace v organizacích, jejich priority ve financování IT i jiných oblastí a jaká je situace v oblasti využívání cloudových služeb.

V globálním průzkumu trendů Global Tech Trends mezi zákazníky Red Hatu v roce 2024 bylo dotazováno více než 700 manažerů IT v různých odvětvích a regionech po celém světě, s cílem lépe porozumět novým aspektům používání technologií a vysledovat aktuální trendy. Zde shrnujeme hlavní zjištění této studie a podíváme se i na to, jak se výsledky v průběhu času měnily.

Hlavní prioritou financování zůstává bezpečnost

Není překvapením, že hlavní rozpočtovou prioritou zůstává pro manažery IT bezpečnost. I tak ale průzkum ukazuje, že se bezpečnost stala ještě důležitější než v předchozích letech. Letos ji 50 % respondentů označilo za jednu ze tří hlavních priorit financování, což je o pět procentních bodů více než loni, a tato změna je mnohem větší než většina změn, které jsme mezi jednotlivými průzkumy zaznamenali.

Pokud se ale do kategorie zabezpečení ponoříme hlouběji, zjistíme stejné nesrovnalosti jako v minulosti. Vzhledem k tomu, že hlavní prioritou financování bezpečnosti IT je zjišťování a detekce hrozeb a reakce na ně, je zajímavé, že ve většině regionů zůstává mezi nejnižšími prioritami školení v kybernetické bezpečnosti a najímání zaměstnanců pro zajištění bezpečnosti nebo dodržování předpisů. Téměř na posledním místě, pokud jde o financování, zůstává také bezpečnost třetích stran nebo dodavatelského řetězce, a to navzdory celosvětové pozornosti, kterou si hrozby spojené s dodavatelským řetězcem v posledních několika letech získaly.

Financování zjišťování, detekce a reakce na hrozby a zabezpečení cloudu upřednostňuje celkově třetina respondentů. Ale například subjekty v Asijsko-pacifickém regionu (APAC) upřednostňují před zabezpečením sítě ochranu dat, jejich soukromí a suverenitu, stejně jako obnovu po havárii. Nabízí se tedy otázka, zda nejsou některé aspekty bezpečnosti financovány nedostatečně.

Modernizace aplikací se v jednotlivých regionech liší

Modernizace stávajících aplikací je nejvyšší prioritou v oblasti financování vývoje aplikací (45 %). Dalšími prioritami jsou zlepšení digitální uživatelské zkušenosti, vytváření nativně cloudových aplikací a zrychlení poskytování aplikací a služeb. Priority financování vývoje aplikací se ale v jednotlivých regionech liší. Zatímco v regionu EMEA a Severní i Jižní Americe je pořadí priorit financování vývoje aplikací poměrně podobné, v regionu APAC (Asie a Pacifik) je různorodější a modernizace aplikací je na seznamu poměrně nízko.

Vzhledem k tomu, že region APAC je v procentuálním vyjádření větším uživatelem SaaS než ostatní regiony, lze předpokládat, že nahrazování staršího softwaru službami typu SaaS je zde o něco běžnější než jinde. Naproti tomu v regionu EMEA a Severní a Jižní Americe více než polovina respondentů uvedla, že hlavní oblastí investic do vývoje aplikací je modernizace těch stávajících. To je více než dvojnásobek odpovědí uvedených v regionu APAC. Mezi další hlavní priority patří zlepšení digitální uživatelské zkušenosti, vytváření nativně cloudových aplikací a zrychlení poskytování aplikací a služeb, přičemž v regionu EMEA se podniky více soustředí na vytváření mobilních aplikací a v Severní i Jižní Americe je kladen větší důraz na poskytování nových vývojářských nástrojů.

Změna priorit financování správy IT

Zdaleka nejvyšší prioritou financování správy IT zůstal i letos velký rozsah úkolů při řízení cloudu, který zahrnuje různé formy správy hybridních a multicloudových prostředí. Plných 59 % respondentů označilo řízení cloudu za prioritu číslo tři, což je o devět procentních bodů více než před dvěma lety. Hybridní cloudová prostředí se stávají normou, přičemž společnosti se obecně neorientují ani na privátní cloud (21 %), ani na jediný veřejný cloud (9 %) a úspěch hybridního přístupu vyžaduje promyšlené strategické řízení.

Zajímavý je velký meziroční pokles v prioritách financování v oblasti řízení migrace úloh, která zaznamenala pokles o celých devět procentních bodů a dostala se na konec seznamu priorit financování správy IT. Možná tento pokles odráží skutečnost, že mnoho organizací již našlo prostředí, kde mohou jejich aplikace běžet nejefektivněji, nebo alespoň v současné době není jejich přesun prioritou.

Manuální procesy nadále brzdí úsilí o digitální transformaci

Překážky úspěchu digitální transformace zůstaly v posledních několika letech poměrně konzistentní. Jako hlavní oblasti, které brání organizacím v úspěchu, byly označeny manuální procesy nebo provoz IT, technický dluh a nedostatek dovedností nebo talentů. Manuální procesy byly ale častěji uváděny jako překážka v Severní a Jižní Americe a méně často v regionu EMEA. Vzhledem k tomu, že je automatizace tak významným tématem v mnoha oblastech IT, není překvapením, že společnosti začínají automatizovat v mnoha oblastech. Automatizace zabezpečení, cloudových služeb a poskytování služeb jsou proto při financování první na řadě. Až na konci seznamu překážek zůstává nedostatek finančních prostředků a nutnost snižovat náklady, a to navzdory ekonomické nejistotě a napjatějším rozpočtům.

Studie obsahuje řadu dalších informací, například o cloudových strategiích, data z průmyslových odvětví, plány na automatizaci a mnoho dalšího. Pro hlubší analýzu se podívejte na Globální technologické trendy pro rok 2024 a dozvíte se více o tom, jak podniky plánují v nadcházejícím roce modernizovat svůj přístup k IT.

Metodika průzkumu

Společnost Red Hat provedla od srpna do září 2023 průzkum mezi více než 706 manažery IT, kteří mají vliv na rozhodování o nákupu hardwaru, softwaru nebo cloudových služeb ve společnostech s tržbami přesahujícími deset milionů dolarů. Respondenti byli vybráni z podskupiny zákazníků společnosti Red Hat ve spolupráci s partnery Red Hatu.

Štítky: 
Bezpečnost, Red Hat

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více