Standard GDDR7 schválen. Přinese propustnost až 192 GB/s

12. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: JEDEC, TechPowerUp, Tomshardware.com)
Organizace JEDEC zveřejnila finální podobu standardu pamětí pro grafické karty GDDR7. Paměťové čipy pro grafické karty nadcházejících generací podle něho přinesou propustnost až 192 GB/s. Vedle zvýšení výkonu bychom se měli dočkat také lepší energetické efektivity a dalších inovací.

Od chvíle, kdy se začaly prakticky využívat paměti GDDR6, uplynulo více než pět let (jako první je tehdy nabídly grafické karty Nvidia RTX řady 20 s architekturou Turing v září 2018). První modely měly paměť taktovanou na 14 Gb/s (14 GT/s), což poskytovalo 56 GB/s na zařízení. Pozdější řešení, jako je například AMD RX 7900 XTX, měla taktování až 20 Gb/s, tedy 80 GB/s.

Postupem času přišla alternativa v podobě technologie GDDR6X, která se dostala až na 23 Gb/s v modelu RTX 4080 Super (výrobce Micron oficiálně taktuje své čipy GDDR6X až na 24 Gb/s, což by znamenalo propustnost 96 GB/s na zařízení).

Masivní mezigenerační nárůst výkonu

GDDR7 má přinést významný mezigenerační nárůst šířky pásma. Specifikace JEDEC nakonec slibuje propustnost až 192 GB/s na zařízení. To znamená rychlost paměti 48 Gb/s, což je dvojnásobek nejrychlejší GDDR6X. Této rychlosti však dosahuje jiným způsobem než u předchůdců.

Hlavní inovací ve standardu GDDR7 bude použití tří úrovní signalizace (-1, 0, +1) pro přenos tří bitů dat na dva cykly, tzv. signalizaci PAM3. To je změna oproti signalizaci NRZ (non-return-to-zero) používané v GDDR6, která přenáší dva bity během dvou cyklů. Jen tato změna sama o sobě přinese 50% zlepšení účinnosti přenosu dat (bez nutnosti dosahovat dvakrát vyšších taktů než u GDDR6). Např. Samsung u svých čipů slibuje oproti generaci GDDR6 až 20% úsporu energie.

GDDR7 bude mít navíc dvojnásobný počet nezávislých kanálů (čtyři oproti dvěma v GDDR6). Standard počítá s 16Gb a 32Gb čipy a podporou režimu dvou kanálů pro zdvojnásobení kapacity systému.

Ve výsledku by tak při nasazení kombinace pamětí GDDR7 a 384bitového rozhraní mělo být potenciálně možné dosáhnout propustnosti grafické karty až 2 304 GB/s.

Mezi další pokročilé funkce a možnosti patří např. použití tréninkových vzorů lineárního posuvného registru nezávislého na jádře, které zlepšují přesnost a zkracují dobu tréninku.

Nový standard současně také řeší potřebu trhu v oblasti RAS (Reliability, Availability, Serviceability) začleněním nejnovějších funkcí pro integritu dat včetně on die ECC (ODECC) s hlášením v reálném čase, Data Poison, Error check a Scrub a parity příkazových adres s blokováním příkazů.

Naskočí všichni významní hráči

Je takřka jisté, že nové paměti rychle adoptují hráči jako AMD a Intel, s největší pravděpodobností však i někteří další včetně Intelu. „Přelomový standard pamětí GDDR7 představuje zásadní krok k uvolnění potenciálu spotřebitelských, herních, komerčních a podnikových zařízení nové generace,“ uvedl při této příležitosti Joe Macri, technický ředitel pro výpočetní a grafické technologie a člen představenstva společnosti AMD. „Využitím výkonu pamětí GDDR7 můžeme společně odemknout novou éru transformačních výpočetních a grafických možností a připravit tak půdu pro další inovace a objevy.“

Na produkci čipů pak své výrobní kapacity již samozřejmě připravují firmy Samsung, Micron či SK Hynix.

Kdy se nových pamětí dočkáme?

Na základě aktuálně dostupných informací se dá předpokládat, že s pamětmi GDDR7 se reálně, v běžně tržně dostupných řešeních nejdříve setkáme u špičkových grafických karet, tedy nejspíš modelů založených na architekturách AMD RDNA 4 a Nvidia Blackwell, které by se dostat to prodeje (pravděpodobně) v příštím roce (myšleno jejich spotřebitelské verze, datacentrové varianty se nejspíše objeví o dříve, ale ty by měly využívat paměť HBM3E). Současně je také možné, že paměti GDDR7 zůstanou vyhrazené jen pro nejvyšším spektrum nabídky, a že v případě levnějších modelů si výrobci nákladové konkurenceschopnosti podrží starší moduly GDDR6X.

Podobné články

Marcin Gaczor, business development manažer v Kingstonu

Marcin Gaczor (Kingston): Distributorům a resellerům zůstáváme věrní

3. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Kingston)
S Marcinem Gaczorem, business development manažerem společnosti Kingston, který má na starosti zastoupení značky na českém a slovenském trhu, jsme hovořili o nejnovějších trendech v segmentu operačních pamětí a úložišť. Zásadních novinek, které Kingston v nedávné době představil, nebo které brzy uvede na trh, je přitom více než dost… Čtěte více

CUDIMM neboli „RAM s turbem“: Paměti DDR5 přeřazují na vyšší rychlost

16. 12. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kingston)
Na trhu se postupně začínají objevovat paměti inovativního formátu CUDIMM a CSODIMM. Co tato nová označení znamenají a proč nové typy pamětí vůbec vznikly? Čtěte více

Kingston přináší moduly CUDIMM pro čipové sady Intel řady 800

31. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kingston)
Společnost Kingston představila moduly FURY Renegade DDR5 CUDIMM, které jsou kompatibilní s čipovými sadami nové řady Intel 800 (dříve označované kódovým názvem Arrow Lake). Čipsety Intel řady 800 jsou první platformou, která bude využívat Clock Drivery na modulech CUDIMM. Čtěte více

Herní paměti XPG Lancer Neon RGB DDR5 zaujmou svým výkonem i vzhledem

11. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: XPG)
Nové paměťové DDR5 moduly Lancer Neon RGB značky XPG využívají exkluzivní povrchovou úpravu PCB, která výrazně zvětšuje plochu pro rozptyl tepla, a tím zvyšuje účinnost jeho odvodu a zmírňuje akumulaci při provozu na vysokých taktovacích frekvencích. Čtěte více