Novinka od Red Hatu chrání dodavatelský řetězec softwaru

19. 7. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Řešení Red Hat Trusted Software Supply Chain zvyšuje odolnost vůči zranitelnostem v dodavatelském řetězci softwaru. Součástí jsou také cloudové služby Red Hat Trusted Application Pipeline a Red Hat Trusted Content, jejichž cílem je podpořit úspěšné zavádění postupů DevSecOps a začlenit bezpečnostní aspekty do životního cyklu vývoje softwaru.

Díky Red Hat Trusted Software Supply Chain mohou zákazníci rychleji a efektivněji vyvíjet, sestavovat a monitorovat svůj software s využitím osvědčených platforem, důvěryhodného obsahu a bezpečnostního skenování a odstraňování hrozeb v reálném čase.

Důvěryhodný dodavatelský řetězec softwaru

Vzhledem k tomu, že 75 % zdrojových kódů aplikací je nyní tvořeno otevřeným kódem, jsou tyto komponenty pod větším drobnohledem, zejména proto, že počet útoků na dodavatelský řetězec softwaru vzrostl od roku 2020 o 742 %. Zákazníci se tak snaží do svého dodavatelského řetězce softwaru a vývojových životních cyklů integrovat ochranné prvky, aby urychlili inovace bez ohrožení bezpečnosti.

Software a služby dodávané v Red Hat Trusted Software Supply Chain zvyšují odolnost organizace vůči zranitelnostem v celém životním cyklu moderního vývoje softwaru. Red Hat Trusted Content staví na základech systémového softwaru se zvýšeným zabezpečením, který jen v systému Red Hat Enterprise Linux obsahuje tisíce důvěryhodných balíčků a katalog kritických běhových prostředí aplikací v ekosystémech Java, NodeJS a Python. Služba poskytuje zákazníkům důvěryhodný obsah se zabezpečením na podnikové úrovni a znalosti o balíčcích s otevřeným zdrojovým kódem v zákaznických aplikacích.

Služba RedHat Trusted Application Pipeline vychází ze základů práce na vytváření, spouštění a údržbě služby Sigstore pro podepisování a ověřování kódu, která poskytuje volně dostupný standard pro bezpečné podepisování v cloudu a zároveň i kritické části sdílené bezpečnostní infrastruktury mnoha komunitám v upstreamu. Trusted Application Pipeline nabízí na bezpečnost zaměřenou službu Continuous Integration/Continuous Delivery (CI/CD), která zjednodušuje zavádění procesů, technologií a odborných znalostí, jež Red Hat používá k vytváření produkčního softwaru.

Kombinace softwarových inovací se zabezpečením zdrojového kódu

Služba Red Hat Trusted Content poskytne vývojářům v reálném čase informace o známých zranitelnostech a bezpečnostních rizicích v rámci jejich závislostí na softwaru s otevřeným zdrojovým kódem. Služba také navrhne dostupná nápravná opatření k minimalizaci rizik, čímž pomůže zkrátit čas a náklady na vývoj. Služba Red Hat Trusted Content poskytuje přístup k obsahu open source softwaru vytvořeného a spravovaného společností Red Hat, jehož původ je ověřen a potvrzen pomocí jejích interních osvědčených postupů. Jakmile je aplikace v produkčním provozu, služba proaktivně monitoruje a upozorňuje uživatele na známá nová a vznikající rizika v jejich závislostech na open source, což umožňuje rychlejší eliminaci nově se objevujících hrozeb.

Red Hat Trusted Application Pipeline pomáhá zákazníkům zvýšit zabezpečení dodavatelských řetězců aplikačního softwaru pomocí integrované CI/CD pipeline. Aplikace lze efektivněji vytvářet a snadněji integrovat do linuxových kontejnerů a následně je několika kliknutími nasadit na platformu Red Hat OpenShift nebo jiné platformy Kubernetes. Dříve tento postup vyžadoval značnou míru manuální práce a pro sestavení, testování a nasazení kontejnerizovaných aplikací bylo třeba stovek řádků automatizačního kódu, přičemž tento manuální proces otevírá prostor pro potenciální třecí plochy a lidské chyby, což přidává nové rizikové body a zpomaluje celkovou rychlost procesu.

S Red Hat Trusted Application Pipeline mohou zákazníci společnosti Red Hat:

  • importovat repozitáře Git a konfigurovat kontejnerově nativní průběžné vytváření, testování a nasazování pipelines prostřednictvím cloudové služby v několika málo krocích,
  • kontrolovat zdrojový kód a přechodné závislosti,
  • automaticky generovat softwarové kusovníky (SBOM) v buildech a ověřovat a spouštět obrazy kontejnerů s využitím zásad kritérií pro vydání, které pomáhají zajistit soulad s oborovými rámci, jako jsou úrovně dodavatelského řetězce pro softwarové artefakty (SLSA, Supply-chain Levels for Software Artifacts).
Štítky: 

Podobné články

AI mění úpravu fotek: Zoner Photo Studio X zjednodušuje maskování i práci se světlem

15. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zoner Software)
Český fotosoftware Zoner Photo Studio X přináší ve své jarní aktualizaci vylepšení, která urychlují a zpřesňují editaci fotografií. Klíčovou novinkou je vylepšená práce s maskami, kde umělá inteligence automaticky rozpoznává hlavní části snímku a umožní jejich okamžitou úpravu. ZPS X tak stále víc dokazuje, že i v českých softwarových dílnách vznikají špičkové světové nástroje za velmi dobrou cenu. Čtěte více

Počet zranitelností v roce 2024 skokově vzrostl

18. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software uvedla, že podle aktuálních údajů z katalogu zjištěných zranitelností CVE bylo v loňském roce zjištěno rekordních 40 297 zranitelností, tedy o 39 % více než v roce 2023. K výrobcům s největším počtem zranitelností se vloni zařadili Microsoft, Google, Adobe a Apple, nejohroženějším softwarem zůstávají operační systémy včetně Linuxu. Čtěte více

Investiční skupina Thein získává společnost CubeTeam specializující se na zakázkový vývoj aplikací

8. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Digital)
Digitální část české investiční skupiny Thein získala společnost CubeTeam, která se specializuje na zakázkový vývoj aplikací. Akvizice posílí tým vývojářů a podpoří strategii skupiny v oblasti digitálních technologií. Zakladatelé firmy CubeTeam se také stávají součástí skupiny Thein a budou posilovat stávající a rozvíjet nové obchodní příležitosti. Čtěte více

Generativní umělou inteligenci si v příštích dvou letech osvojí 85 % vývojářů softwaru

30. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Capgemini )
Společnost Capgemini očekává, že generativní umělá inteligence (Gen AI) bude hrát klíčovou roli při rozšiřování schopností vývojářů softwaru a v příštích dvou letech bude pomáhat při více než 25 % práce na návrhu, vývoji a testování softwaru. Čtěte více