Nové profesionální grafiky od AMD zaujmou výkonem, funkcemi i konektivitou
Grafické karty AMD Radeon PRO W7900 a AMD Radeon PRO W7800 využívají architekturu AMD RDNA 3 s grafickými procesory Navi 31, kterou výrobce použil již u mainstreamových grafik řady RX 7000 (a která by měla být 2× rychlejší než předchozí architektura RDNA2). S tím souvisí nejrůznější výhody včetně nových stream procesorů. Grafické výpočetní jednotky (Graphics Compute Die) jsou produkovány prostřednictvím 5nm procesu TSCM, AMD Infinity Cache paměť (Memory Cache Die) je pak založena na 6nm procesu stejného výrobce.
K nejdůležitějším inovacím použité architektury z technologického hlediska patří využití tzv. čipletového designu (jde o obdobu přístupu big.LITTLE firmy Intel), který umožňuje kombinovat různé typy jader (v tomto případě například akcelerátory specializované na AI nebo raytracing) a zároveň přináší i vysoký výkon a energetickou účinnost.
Karty by měly být ve srovnání s předchozí generací až 1,5× výkonnější a AMD vyzdvihuje také poměr mezi výkonem a cenou (a nebojí se v tomto případě ani srovnání s přímou konkurencí v podobě grafik od Nvidie založených na architektuře Ada).
Karty dále disponují např. i novým AMD Radiance Display Enginem s rozhraním DisplayPort 2.1 a (a prozatím exkluzivně) i režimem UHBR 20. V praxi to znamená (oproti DP 1.4) až 3× vyšší datovou propustnost, podporu vyšších rozlišení nebo schopnost zobrazit více barev (až 68 miliard odstínů). Při použití nekomprimovaného formátu umožňují karty přenést 8K signál s frekvencí 60 Hz (s podporou 10bitových barev). Při využití komprese (Display Stream Compression – DSC) lze z karet „vymáčknout“ až 8K při 120 Hz nebo dokonce 12K při 60 Hz. Nechybí ani pokročilé vzorkování barvonosných složek (4:4:4).
Na své si tak přijdou i skutečně nároční uživatelé, kteří si budou moci svou práci bez problémů prohlédnout i na extra velkých monitorech (ačkoli na monitory, které dokáží bezezbytku zužitkovat všech vlastností nových grafik si podle všeho ještě nějakou dobu počkáme). Samozřejmostí je také podpora formátů HDR10. Připojit bude možné až čtyři monitory (díky trojici standardních konektorů DisplayPort a jedné jeho zmenšené variantě).
Obě karty disponují také podporou kódování a dekódování moderního formátu AV1, který si velmi dobře rozumí s vysokými rozlišeními, rychlými frekvencemi, širokými barevnými gamuty, HDR a dalšími pokročilými technologiemi.
Dva nové modely
Radeon PRO W7900 je tím nejlepším, co dokáže AMD v tuto chvíli v daném segmentu nabídnout. Grafika nabízí 96 výpočetních jednotek, 6 144 stream procesorů, ECC, 48 GB paměti GDDR6 a propustnost až 864 GB/s (využívá se 384bitová sběrnice). AMD Infinity Cache nabízí 96 MB. Maximální TDP činí až 295 W a celkový výkon může dosahovat až 61 TFLOPS (FP32). Karta využívá unikátní tříslotový chladicí systém, který potenciálně zabrání instalaci karty do některých typů skříní, ale na oplátku by měl být tišší než při použití duálního chlazení.
Levnější Radeon PRO W7800 nabízí 70 výpočetních jednotek (4 480 stream procesorů), ECC, a dále disponuje 32 GB paměti GDDR6 s propustností až 576 GB/s. Sběrnice je 256bitová. AMD Infinity Cache pracuje se 64 MB. TDP dosahuje až 260 W a výsledný výkon je až 45 TFLOPS (FP32). Chladicí systém je v tomto případě dvouslotový.
K napájení obě karty využívají konektor v konfiguraci 2 × 8 pinů.
Softwarová podpora
Mezi profesionální aplikace, které mohou efektivně těžit z přítomnosti větší paměti a dalších technologií, patří Adobe Premiere Pro & After Effects, Autodesk 3ds Max & Maya, Blender, Boris FX Sapphire, Dassault Systèmes SOLIDWORKS Visualize, DaVinci Resolve, Lumion, Maxon Redshift a mnoho dalších. Výhodou by měl být rovněž software pro profesionály dodávaný přímo společností AMD, jehož prostřednictvím dokážou karty řady W7000 dokonce překonat nativní rozlišení použité obrazovky a dynamicky upravovat obraz tak, aby se zvýšila snímková frekvence a celkový výkon bez dopadu na kvalitu. V tomto ohledu jde o významné zlepšení, které je částečně umožněno obrovskou pamětí obou modelů.
Ceny a dostupnost
Karty budou dostupné během druhého čtvrtletí 2023. Zájemci o levnější model W7800 si budou muset připravit částku odpovídající 2 499 USD (zhruba 53 000 Kč bez DPH), u vyššího modelu hovoříme o ceně 3 999 USD (tedy asi 85 000 Kč bez DPH).