ISE 2023: Novinky z oblasti audiovizuálních technologií

23. 2. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Integrated Systems Europe (ISE) je jedním z největších veletrhů zaměřených na profesionály z oblasti audiovizuálních technologií a systémové integrace. Seznámit se zde můžete s trendy z oblastí audia a videa, sjednocené komunikace, vzdělávání, digitálních pracovišť, chytrých domácností a budov, digital signage, osvětlení a inscenací, multimediální tvorby a její produkce a distribuce, ale třeba i bezpečnosti, dohledových center a řady dalších.

Letošního ročníku veletrhu, který se uskutečnil na přelomu ledna a února v Barceloně, se zúčastnilo téměř 60 000 návštěvníků. Význam této akce podtrhla i návštěva španělského krále Filipa VI., prezidenta Katalánska Carlese Puigdemonta a mnoha dalších významných osob.

ISE 2023 si pro sebe na barcelonském výstavišti Fira Gran Via zabralo šest hal a prostor přesahující 56 000 metrů čtverečních. Podtitulem letošního ročníku bylo „Propojení, soucit a tvořivost: Edtech pro měnící se svět“ a zaměření na interakci člověka a digitálních technologií. Kromě výstavních stánků jednotlivých výrobců mohli účastníci v průběhu veletrhu navštívit i celou řadu přednášek a prezentací, kulatých stolů a jiných diskuzí, tiskových konferencí, workshopů a mnoha dalších, často neformálních aktivit.

Všechno souvisí se vším

Jedním z trendů ISE 2023 bylo stále těsnější propojování nejrůznějších technologií, které spolu na první pohled příliš nesouvisejí. Oblast audia a videa byla komplexní vždy, nyní se však integrace různých audiovizuálních a síťových technologií do praktických řešení stává klíčovým faktorem pro expanzi tohoto odvětví. Stále složitější je tak i dělení jednotlivých výrobců a jejich produktů do jasně ohraničených kategorií. Jejich technologie se využívají v mnoha tržních vertikálách a specializovaní integrátoři je často využívají i tam, kde se s tím původně nepočítalo.

Příkladem využití nejmodernějších síťových a audio-video technologií mohou být živé akce, jako jsou třeba koncerty. Dnes se na mnoha z nich kombinují filmové techniky, interaktivní obsah, divadelní design a šablony a (foto)reálná nebo i fantazijní prostředí navozující hluboké smyslové ponoření. Kromě toho umožňují tyto technologie interaktivní zapojení přítomného i vzdáleného publika, například při online streamování. Mezi výrobci i zákazníky tak získávají stále větší oblibu protokoly jako AV-over-IP, což umožňuje přenášet audiovizuální signály po síti.

Ve stále větší míře se zapojují také technologie internetu věcí a umělé inteligence. V budoucnu se bude také více pracovat s vícerozměrnými formáty, které postupně nahradí 2D prezentace. Již nyní můžeme např. ve světě počítačů sledovat nástup obrazovek schopných za pomoci autostereoskopických technik navodit trojrozměrnou iluzi.

Připravit se musíme také na stále intenzivnější prosazování rozšířené, smíšené či virtuální reality. Stále častěji se hovoří o metaverzu, které se sice reálně zatím příliš neprosadilo, ale dříve nebo později jeho čas také přijde. Spolu s tím pak poroste význam výkonných CPU či GPU, herních enginů, CAD designu nebo digitálních dvojčat pro průmyslový výzkum a inženýrství.

Audio a video úzce souvisí také s videokonferenčními technologiemi, sjednocenou komunikací, týmovou spoluprací, hybridní prací nebo vzděláváním. Zde všude se inovace odvíjejí právě od kvality zvuku a obrazu, a to ve spojení se stále výkonnějším hardwarem, síťovými technologiemi, kvalitními (PTZ) kamerami a citlivými mikrofonními poli nebo třeba již zmíněnými IoT prvky (ty mohou např. monitorovat obsazenost zasedacích místností, teplotu nebo kvalitu vzduchu). Čímž se volně dostáváme k chytrým domácnostem a budovám a celé řadě dalších technologií…

Nejnovější trendy ovlivňují také produkci digitálního obsahu. Zde se uplatní produkty, jako jsou kamery, televizory či monitory, projektory, streamovací služby a řešení. K tomu si můžeme přidat AR/VR headsety, síťové technologie, úložiště nebo cloudové služby.

Nejlépe si však nejnovější trendy a technologie představíme na konkrétních produktech. Pojďme na to.

Digital signage, které se obejde bez proudu

Společnost Philips Professional Displays and Solutions (PPDS) ve snaze o dosažení dalšího milníku v energetické efektivitě a udržitelnosti vyvinula produktovou rodinu Tableaux, jejíž charakteristickou vlastností je snaha o maximální snížení spotřeby energie. Dosaženo je toho použitím tzv. digitálního papíru (ACeP), díky němuž displeje vyžadují napájení jen v momentě, kdy se mění zobrazovaný obsah. Panely zobrazí asi 60 000 barev a uplatní se v řadě prostředí včetně firem, retailu, veřejných prostor nebo hromadné dopravy. Výrobce zmiňuje, že jsou vhodné např. pro zobrazování otevírací nebo provozní doby, plánů a rozvrhů, nabídek (např. poledních menu či speciálních akcí) nebo reklam a aktuálních promoakcí. Je zřejmé, že tato technologie má svá úskalí, ale navzdory nim se najde celá řada příležitostí, kde nahradí klasické LCD panely nebo projektory. Obrazovky se díky svému pojetí uplatní i na místech, kde je ztížený (nebo dokonce žádný) přístup k elektřině. Navíc jsou lehké a dají se snadno přenášet. Panely budou prozatím dostupné v úhlopříčkách 25" (s poměrem stran 16 : 9) a 28" (32 : 9).

Venkovní zobrazovače od Samsungu

Společnost Samsung představila nové produkty z kategorie digital signage pro venkovní použití. Nejprve uvede na trh venkovní LED zobrazovací panely na rok 2023 (model XHB) určené sportovnímu odvětví a turistickým lokalitám. Všechny čtyři modely řady XHB nabízejí jas 8 000 nitů a kvalitní obraz i na přímém slunečním světle.

Další novinkou společnosti Samsung je malý 24" venkovní displej (OH24B) určený pro nabíječky elektromobilů. Tento venkovní zobrazovač vyniká odolností i dobrou viditelností ve venkovním prostředí. Vysokou odolnost a všestranné využití zajišťuje štíhlá kovová konstrukce, odolnost vůči vodě, prachu a kapalinám (stupeň krytí IP66), ochranné sklo s odolností proti nárazu (IK-10) a tuhý LCD panel odolný vůči vysokým teplotám s jasem 1 500 nitů, což umožňuje provoz i při silném slunečním záření.

Novinky (nejenom) pro sektor vzdělávání

Laserové projektory vycházející vstříc požadavkům propojených tříd a hybridních pracovních prostředí představila společnost Epson. Jednou z novinek je 4KE projektor EB-810E se svítivostí 5 000 lumenů, který i přes super ultra krátkou projekční vzdálenost vytvoří obraz o velikosti až 160". Mezi výhody této přenosné a cenově dostupné řady patří tříčipová technologie 3LCD, pohodlné a rychlé nastavení, nástroje pro pohodlnou spolupráci nebo obsluha pomocí nové aplikace Epson Setting Assist. V průběhu roku Epson uvede na trh také model EB-770Fi, jenž se bude kromě ultrakrátké projekční vzdálenosti vyznačovat funkcemi na bázi prohlížeče, aby zcela vyloučil nutnost použití počítače. Model EB780-Fi pak nabídne vyučujícím i okamžitý online přístup k výukovým lekcím v cloudu, online obsahu a oblíbeným aplikacím přímo z projektoru. Vedle modelů s krátkou a ultrakrátkou projekční vzdáleností uvede Epson na trh také standardní modely EB-L210W, EB-L210SF, EB-L260F a EB-L265F se svítivostí do 4 600 lumenů a obrazem do 310".

Zajímavou novinkou oslovila návštěvníky veletrhu společnost Optoma. Model L1 UST je laserový projektor s ultrakrátkou projekční vzdáleností, který sice nedosahuje takových vlastností jako dříve představený model D2, ale za to je o 40 % menší a o 40 % lehčí. Zdrojem světla jsou zde LED diody (technologie 4LED) s výkonem 1 050 ANSI lumenů a životností až 30 000 hodin. Přístroje slibují 100% pokrytí barevného gamutu Rec.709, několik HDMI portů nebo 15W repro. Novinka by měla být využitelná i pro hráče – odezva by měla činit 15,7 ms u obrazu s rozlišením 1 080p a frekvencí 240 Hz a 27 ms u obrazu s rozlišením 4K a frekvencí 60 Hz.

Společnost Sharp NEC Display Solutions Europe představila novou řadu instalačních LCD projektorů NEC PA1705UL a NEC PA1405UL. Jde o kompaktní, tiché modely pro velkoplošnou vizualizaci, které zaujmou širokými možnostmi profesionální instalace a integrace. Díky provedení bez filtru se mohou pochlubit téměř bezúdržbovým provozem s dlouhou životností. Svými vlastnostmi se hodí např. pro vysoké školy, firemní zasedací místnosti nebo oblast volnočasových aktivit.

Do vzdělávací oblasti míří také velkoformátový interaktivní displej Samsung Flip, který v nejnovější edici splňuje požadavky pedagogů a firem na souběžné připojení k různým zařízením. Umožňuje propojit počítač s displejem Flip a přenášet obsah nebo používat aplikace. Uživatelé mohou například psát nad obsah přenesený z počítače na displej Flip a sdílet jej v reálném čase. Nové řešení zlepšuje použitelnost při práci na dálku a vytváří bezproblémové pracovní prostředí tím, že umožňuje optimalizovat využívání displeje při připojení k obrazovkám jiných zařízení.

Systémy pro moderní konferenční místnosti

Svými novinkami přispěla do dění veletrhu také společnost Logitech. Logitech Sight je stolní kamera pro zasedací místnosti vybavená umělou inteligencí a možností snímání více účastníků. Lepší pohled pro vzdálené účastníky zajistí nový přístup k automatickému rámování, kdy kamera ve spojení s videopásmem v přední části místnosti inteligentně zaměřuje na aktivní řečníky, ale snímá i neverbální reakce ostatních. Výsledkem by měly být přirozenější a interaktivnější schůzky. Logitech na svém stánku prezentoval také univerzální dokovací stanici Logi Dock s ovládáním schůzek a hlasitým odposlechem.

Řešení pro týmovou komunikaci a spolupráci nabízí již delší dobu i společnost Lenovo. Novinkou z jejího portfolia je systém ThinkSmart View Plus připravený na míru platformě Microsoft Teams Display. Samostatné zařízení se 27" dotykovým displejem uživatelům poskytuje přístup k chatu, kalendáři a souborům v aplikaci Teams i možnost připojovat se ke schůzkám. Podporováno je i sdílení obrazovky a režim monitoru (do kterého se přístroj přepne po připojení počítače prostřednictvím rozhraní USB-C). Možné je také plynulé přepínání různých uživatelů (např. na pracovištích se sdílenými pracovními stoly nebo v konferenčních místnostech). Další výbava čítá 5W reproduktory, čtveřici mikrofonů, 4K IRGB kameru nebo možnost využívání pasivního stylusu.

Své nové sety pro hybridní práci představilo HP. Společnost využívá síly spojení značek HP a Poly, která se plně projevuje např. v kombinaci minipočítače HP s 12. generací procesorů Intel Core i7 a 16 GB RAM a sady Poly Room Kit. Řešení je certifikované pro platformy Teams Rooms a Zoom Rooms, dodává se pro různě velké místnosti a uživatelům poskytuje široké možnosti spolupráce, snadnou integrovanou správu i vysoký stupeň zabezpečení. Poly Studio Focus Room Kit pro MS Teams Rooms je pak intuitivní konferenční řešení se špičkovou kvalitou zvuku i obrazu. K tomu přispívají technologie jako NoiseBlockAI a Acoustic Fence, jež potlačují veškeré rušivé zvuky kromě hlasu mluvčího. K uživatelskému zážitku přispívá také video z inteligentní 4K kamery a funkce Poly DirectorAI pro automatické udržování mluvčího v záběru.

Novinky z oblasti videostěn

Společnost Sharp/NEC na veletrhu ISE 2023 uvedla na trh nové dvLED videostěny LED-E012i-217 a LED-E025i-217. Série dvLED E přináší všechny výhody LED diod s jemným rozestupem pixelů do prostředí podnikových zasedacích místností nebo kamkoli jinam, kde se využívají prostředky digitální prezentace. Toto předpřipravené řešení obsahuje vše, co zákazník potřebuje pro implementaci velkoformátové vizualizace bez překážek v podobě okrajových rámů, s vynikajícím jasem a vysokým kontrastem, které uživatelé docení zejména na místech s intenzivním okolním osvětlením. Produkt je navržený pro rychlé a jednoduché nastavení, je lehký a tenký pro nenápadnou integraci ve volném prostoru i při montáži na zeď. Všechny komponenty jsou navíc snadno přístupné pro údržbu a nabízí možnost servisního zásahu z přední strany. Navzdory své cenové dostupnosti produkt nedělá ústupky v oblasti spolehlivosti, životnosti ani bezpečnosti.

Společnost Sharp/NEC však uvedla na trh i další novinky. Např. modely MultiSync M751 a NEC MultiSync M861, které přinášejí dva mimořádně velké formáty 75" a 86" a technologii NEC Open Modular Intelligence.

Živá produkce

Panasonic představil novou generaci platformy pro živou produkci Kairos využitelné v televizních studiích, během vzdálených přenosů i při streamování živých sportovních utkání a koncertů. Systém virtualizuje tradiční funkce přepínačů a odstraňuje mnohá hardwarová omezení starších systémů díky inovativní architektuře CPU/GPU. Multiformátová funkce Agile I/O navíc odstraňuje běžná omezení SDI přepínačů. Nyní výrobce rozšířil ekosystém platformy Kairos o výkonné, avšak tiché core mainframy AT-KC200 a AT-KC2000, které jsou vhodné i pro větší a složitější produkci a distribuci. Např. varianta KC2000 zdvojnásobuje počet výstupů, zvyšuje výkon minimálně o 30 % a kapacitu klipového přehrávače o 500 % na 900 GB. Nové 4RU šasi se vyznačuje vysokým průtokem vzduchu při nižších otáčkách ventilátoru, což výrazně snižuje hluk a umožňuje umístit platformu přímo do prostoru akce. Platforma Kairos nativně podporuje přechod na IP a cloudové pracovní postupy.

Své široké produktové portfolio na ISE prezentovala také společnost Canon. Zmínit můžeme profesionální PTZ kameru CR-N700, která je určena např. pro vysílací společnosti. Zařízení disponuje CMOS snímačem typu 1.0 a procesorem DIGIC DV7. Díky tomu může nabídnout kvalitní obraz v rozlišení 4K s frekvencí 60 fps, vzorkování 4 : 2 : 2 a 10bitovou barevnou hloubku. I takto kvalitní obraz lze přitom přenášet prostřednictvím protokolu IP. K tomu je samozřejmě k dispozici široká škála doplňkových funkcí pro náročné zákazníky. Mezi nové funkce, které Canon uvede právě v této kameře, ale později je zpřístupní i pro další modely, patří možnost automatického sledování a automatického pohybu ve smyčce. Funkce jsou dostupné formou aplikací ke stažení a umožňují vytvořit samostatné řešení pro produkci videa bez potřeby externího hardwaru. Aplikace se snadno konfigurují a hodí se pro široké spektrum scénářů, od vysokoškolských přednášek a živých firemních akcí přes televizní vysílání až po bohoslužby.

Svou produktovou řadu M4250 zaměřenou primárně na přenos audia a videa na veletrhu předváděla společnost Netgear. Tyto přepínače jsou jedinečné díky inovativnímu grafickému uživatelskému rozhraní orientovanému na segment AV. Odstranění příliš složitých nabídek naplněných IT žargonem umožnil zjednodušený přístup ke konfiguraci založené na šablonách.

Podobné články

ViewSonic se dlouhodobě zaměřuje na inovace

24. 7. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Josef Švejda ze společnosti ViewSonic se v rozhovoru zaměřil na klíčové trendy ve spotřebitelském segmentu, jako je autonomní fungování zařízení a integrace Wi-Fi a Bluetooth konektivity. Představil také nejzajímavější produktové novinky značky a vysvětlil, proč jsou produkty ViewSonic atraktivní volbou pro resellery. Čtěte více

Dynamický mikrofon Genesis Radium 350D zaujme funkcemi i cenou

22. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Genesis)
Mikrofon je dnes standardním vybavením milionů hráčů a podcasterů na celém světě. Vybrat model, který bude dostatečně snímat zvuk a potlačí nežádoucí efekty z pozadí, však může být problém. GENESIS Radium 350D je možností pro ty, kdo hledají cenově dostupné řešení schopné tyto nároky splnit. Čtěte více

Loxone představilo inovativní technologii Master/Client pro distribuci zvuku

21. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Loxone)
Společnost Loxone, která se zabývá automatizací domácností a komerčních prostor, uvedla na trh novou technologii Master/Client. Tato technologie umožňuje snadnou instalaci a flexibilní rozšíření audio systémů komerčních budov, provozů i domácností s minimálními náklady na kabeláž. Výsledkem je špičková kvalita zvuku s výjimečnou energetickou účinností a všestranností. Čtěte více

Netgear přináší vylepšení své platformy pro správu AV sítí

19. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Netgear)
Společnost Netgear přináší významný upgrade platformy určené k efektivní správě audiovizuálních (AV) sítí. Nový bezplatný software Netgear Engage 2.0 poskytuje centralizovaný a uživatelsky přívětivý způsob správy AV sítí. Jeho prostřednictvím je možné z jednoho místa konfigurovat a spravovat jakékoli zařízení, které je součástí celkové instalace. Čtěte více