Spyware stál v listopadu za třetinou detekovaných hrozeb

15. 12. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní specialisté ESETu na základě zachycených listopadových hrozeb pro operační systém Windows v České republice varují před nárůstem detekcí spywaru Agent Tesla a novými pokusy útočníků obejít bezpečnostní programy.

Spyware Agent Tesla, který se v posledních měsících držel na počtu zhruba pětiny všech detekcí, objevili bezpečnostní specialisté ESETu v listopadu téměř ve třetině všech případů. Nejsilnější útok zachytili 11. listopadu a nejčastější e-mailová příloha, prostřednictvím které se tentokrát spyware Agent Tesla šířil, byla pojmenována Poptavka 00413_pdf.exe.

„Očekávali jsme, že počet případů spywaru Agent Tesla závěrem roku vzroste, jde o běžný jev. Útočníci se častěji zkoušejí dostat k uživatelům, kteří nyní tráví hodně času online,“ uvedl Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET. „Agent Tesla je v Česku dlouhodobě přítomným škodlivým kódem a můžeme očekávat, že se s ním setkáme i v následujícím roce. Budeme nicméně sledovat, jak se bude v nadcházejícím období strategie útočníků, kteří spyware šíří prostřednictvím e-mailových příloh odkazujících svými názvy na faktury, účtenky či jiné dokumenty k platebním transakcím, měnit a vyvíjet. Uživatelé by měli zatím zůstat ostražití, nepodceňovat kvalitní zabezpečení svých zařízení a opatrně nakládat s příchozí elektronickou komunikací.“

Spyware Agent Tesla je škodlivý kód, který útočníci využívají k odcizení přihlašovacích údajů, zejména pak hesel. Rizikem je především pro hesla, která ukládáme do internetových prohlížečů. Ty nejsou před útoky spywarem dostatečně zabezpečené. Odcizená hesla pak využívají k dalším útokům či je mohou prodávat na černých trzích.

Formbook a Fareit oslabují, útočníci zkoušejí nový malware

Vedle nárůstu detekcí u spywaru Agent Tesla ale oslabily v listopadu další dva dlouhodobě přítomné škodlivé kódy v Česku, spyware Formbook a password stealer Fareit. Šířily se především prostřednictvím anglicky pojmenovaných příloh Invoice.exe. a Enquiry&Specification.exe.

„Za poklesem spywaru Formbook a password stealeru Fareit může být na jedné straně listopadový nárůst detekcí u spywaru Agent Tesla, zpozorovali jsme ale, že podobné útoky, které jsme dříve detekovali u Fareitu a Formbooku, nyní přebírá zcela nový malware. Zatím pokusy útočníků použít tento malware ke kampaním proti českým uživatelům ve většině případů selhaly a do statistiky se tak zatím nedostaly, je tu však jasně viditelná snaha útočníků vyvinout novou strategii útoků, která jim pomůže obejít bezpečnostní programy. Nové útoky v tuto chvíli evidujeme pod názvem VBS/Agent.QNH,“ řekl Jirkal.

Často podceňované aktualizace

Mimo opatrnost při nakládání s příchozí poštou je podle bezpečnostních specialistů nyní důležité, aby uživatelé nepodceňovali pravidelné aktualizace jak operačního systému na svých zařízeních, tak jednotlivých programů, včetně bezpečnostního softwaru.

„Uživatelé by nyní měli věnovat pozornost pravidelným aktualizacím svých zařízení a všech programů, které používají. Díky nim budou mít i jejich bezpečnostní řešení nejaktuálnější informace o zcela nových hrozbách. Aktualizaci by si měli instalovat co nejdříve, jakmile bude dostupná,“ dodal Jirkal.

Ačkoli se kybernetická rizika v Česku příliš nemění a uživatelé se dlouhodobě setkávají s několika stejnými typy škodlivých kódů, neměli by rozhodně podlehnout falešnému pocitu, že nyní jim nic nového nehrozí.

„Jakkoli se prostředí kybernetických hrozeb pro operační systém Windows v Česku příliš nemění a na uživatele cílí v převážné většině případů stále stejné škodlivé kódy, současná situace s potenciálně novým typem hrozby je přesně tím signálem, proč nepodceňovat kvalitní zabezpečení a být v určité míře v online prostředí opatrnější. Koncem letošního roku vidíme silnou vlnu phishingových útoků, při kterých útočníci manipulují uživatele ve snaze získat jeho osobní údaje a spyware ve svém šíření vsází na podobnou strategii – útočníci se nás snaží přesvědčit, že e-mailová příloha je opravdová a my ji musíme otevřít, protože obsahuje důležité sdělení k našim objednávkám nebo finančním transakcím. Uživatelé by si však měli pamatovat, že jakýkoli e-mail, SMS nebo zpráva v chatu, která nepřišla od odesílatele, kterého známe, může být potenciálně nebezpečná a klikat na odkazy či otevírat soubory v takové zprávě je pro uživatele velkým rizikem,“ uzavřel Jirkal z ESETu.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za listopad 2022:

  1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (30,85 %)
  2. Win32/Formbook trojan (5,94 %)
  3. Win32/PSW.Fareit trojan (2,23 %)
  4. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (1,64 %)
  5. MSIL/Spy.RedLine trojan (1,38 %)
  6. DOC/Agent.IS trojan (0,98 %)
  7. Win64/Farfli trojan (0,89 %)
  8. OSX/Empr trojan (0,73 %)
  9. Win32/Rescoms trojan (0,67 %)
  10. Win32/PSW.Agent.ONW trojan (0,66 %)
Štítky: 

Podobné články

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více
Foto: Algotech

Tržby z prodeje bezpečnostních produktů vloni vzrostly o 15,6 %

8. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové tržby za bezpečnostní produkty dosáhly v roce 2023 celkem 106,8 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 15,6 % oproti roku 2022. Růst tržeb byl výrazný – podle IDC zaznamenalo dvouciferný meziroční nárůst všech šest sledovaných kategorií. Růst by měl navíc pokračovat přinejmenším do roku 2028. Čtěte více