Největším rizikem na Androidu zůstávají falešné aplikace

15. 7. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Ve více než třetině všech detekovaných případů pro platformu Android v Česku byl podle Esetu v červnu největším rizikem reklamní malware Andreed. Do českého prostředí se také vrátil trojský kůň Triada, který je rizikem pro elektronické platby v aplikacích. I přes pokles počtu detekcí je v Česku nadále rizikem také bankovní malware Cerberus.

Reklamní malware Andreed se na přední místa v pravidelné statistice hrozeb pro platformu Android v Česku vrátil již v letošním dubnu. V červnu ho bezpečnostní specialisté znovu detekovali ve více než třetině případů.

Pokud tento trojský kůň infikuje naše zařízení, zobrazuje na něm nevyžádanou agresivní reklamu. I když se například v porovnání s bankovním malwarem nejedná o srovnatelně závažné riziko, může Andreed představovat nebezpečí pro naše soukromí. Dokáže totiž sbírat informace o uživatelích a jejich chování na internetu.

„Od okamžiku, kdy se trojský kůň Andreed vyšplhal do čela našich bezpečnostních statistik, vidíme, že útočníci k jeho šíření využívají falešné verze známých her a jejich různé modifikace. Uživatelé si Andreed stáhnou nejčastěji při hledání neoficiálně upravených aplikací pro Android, které jsou v nabídce neoficiálních obchodů třetích stran. Po stažení přitom není vyloučené, že se daná aplikace bude chovat správně a uživatel nepojme žádné podezření, že by něco nemuselo být v pořádku. Jako bonus ke stažení ale získá také škodlivý kód,“ řekl Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti Eset.

Triada – z reklamního malwaru rizikem pro elektronické platby

Mezi hlavními hrozbami pro platformu Android se v Česku znovu objevil trojský kůň Triada. Ve starších verzích z minulého roku šířil především nevyžádanou reklamu a spam, s novějšími funkcemi se však stal rizikem pro elektronické platby v aplikacích. Triada je navíc typem škodlivého kódu, který se v zařízení dokáže dlouho skrývat a je tak velmi obtížné se ho zbavit.

„Trojský kůň Triada dokáže například modifikovat verifikační SMS zprávy a manipulovat tak finančními transakcemi v legitimních aplikacích. Ty totiž nejsou tak chráněné jako například v internetovém bankovnictví. Peníze za nákupy v aplikacích pak Triada přesměruje přímo k útočníkům,“ doplnil Jirkal.

Android zatím úspěšně bojuje s bankovním malwarem Cerberus

Rizikem v Česku zůstává také bankovní malware Cerberus, přestože počet detekcí byl v jeho případě v červnu nízký. Šířil se prostřednictvím dropperu Agent.GJY a bezpečnostní analytici zaregistrovali hlavní útok od 3. do 5. června.

„Dropper Agenet.GJY, který v červnu šířil bankovní malware Cerberus, na sebe bral nejčastěji podobu fitness aplikace, která měla uživatelům navíc nabízet zajímavé reklamy. Aktivní byl ale pouze několik dnů,“ uvedl Jirkal a dodal: „Bankovní malware Cerberus v posledních měsících co do počtu detekcí hodně oslabil. Ukazuje se tak, že v jeho případě se zabezpečení platformy Android a aplikací třetích stran již dokázalo dostat na velmi dobrou úroveň a dostatečně se před touto hrozbou obrnit. Používání tohoto škodlivého kódu se tak útočníkům aktuálně nevyplatí, ačkoli jeho zdrojové kódy byly veřejně přístupné a mohli ho tak využívat i méně zkušení útočníci.“

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za červen 2022:

  1. Android/Andreed trojan (37,60 %)
  2. Android/Triada trojan (6,52 %)
  3. Android/Spy.Cerberus (3,84 %)
  4. Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (3,64 %)
  5. Android/Spy.Cerberus trojan (3,01 %)
  6. Android/TrojanDropper.Agent.JDU trojan (1,98 %)
  7. Android/Clicker.DQ trojan (1,92 %)
  8. Android/Spy.Agent.CBT trojan (1,60 %)
  9. Android/TrojanDropper.Agent.DER trojan (1,60 %)
  10. Android/TrojanDownloader.Agent.WI trojan (1,53 %)

Podobné články

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více

Patrick Müller (Sophos): Budoucnost je ve spravovaných službách

10. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Patrickem Müllerem, senior channel manažerem společnosti Sophos, jsme hovořili o aktuálním dění v oblasti kybernetické bezpečnosti. V rozhovoru se můžete dočíst nejen o aktuálních trendech v segmentu cyber security, ale také o příležitostech, které vám v kombinaci s produkty a službami společnosti Sophos přináší. Čtěte více

Prodej bezpečnostních zařízení ve 2. čtvrtletí 2024 meziročně vzrostl

16. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celkové tržby z prodeje bezpečnostních zařízení ve druhém čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostly o 0,5 % na 4,2 miliardy dolarů, což představuje oproti druhému čtvrtletí roku 2023 nárůst o 20 milionů dolarů. V objemu prodej naopak meziročně klesl o 4,3 % na milion kusů. Čtěte více
Foto: Algotech

Tržby z prodeje bezpečnostních produktů vloni vzrostly o 15,6 %

8. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové tržby za bezpečnostní produkty dosáhly v roce 2023 celkem 106,8 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 15,6 % oproti roku 2022. Růst tržeb byl výrazný – podle IDC zaznamenalo dvouciferný meziroční nárůst všech šest sledovaných kategorií. Růst by měl navíc pokračovat přinejmenším do roku 2028. Čtěte více