Co přinesou nové dedikované grafické čipy od Intelu?

29. 4. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel.com)
Příchod nových grafických čipů Intel Arc začíná konečně nabývat reálných rozměrů. Nástup je to sice pozvolný, ale i základní grafické notebookové čipy nám spolu s velkým množstvím informací o dalších připravovaných modelech ponechávají dostatek prostoru, abychom si rodinu Intel Arc detailněji přiblížili.
Zdroj: Intel.com

Společnost Intel je ve světě osobních počítačů považována primárně za výrobce procesorů, ale ani v segmentu grafických čipů není žádným nováčkem. Zejména v případě integrovaných grafických čipů řady Iris Xe udělal Intel v posledních letech slušné pokroky. Když tedy americký výrobce oficiálně ohlásil přípravy vlastních dedikovaných grafických čipů, vzbudil tím mezi fanoušky a zákazníky značná očekávání. Povede se je však naplnit?

Základem je zcela nová grafická architektura

Základní informace o nových čipech Alchemist, jak se první generace nové architektury grafických čipů od Intelu rovněž označuje, společnost zveřejnila již vloni v létě. Mimo jiné jsme se dozvěděli, že základem nových grafických čipů je škálovatelná grafická architektura Xe, která byla navržena tak, aby vysoký grafický výkon i zcela nové funkce. Počítá se s tím, že architektura bude dostupná ve více variantách (Xe LP, Xe HP či Xe HPC) pro různé typy nasazení (do klientských stanic, serverů či HPC řešení apod.).

Nová architektura je postavena na tzv. Xe jádrech, které jsou obdobou běžně používanějšího označení Execution Units (EU). Každé jádro obsahuje 16 256bitových vektorových jednotek a 16 1024bitových maticových (matrix) jednotek. Veškerá použitá jádra jsou přitom postavená tak, aby jejich počet bylo možné podle potřeby škálovat a vytvářet i velmi výkonná řešení.

Dalšími základními stavebními kameny jsou vedle Xe jader další tři „pomocníci“ – Xe Media Engine (zde zaujme např. hardwarová akcelerace kodeku AV1 – kterou Intel nabídne jako vůbec první) a Xe Graphics Pipelines + Xe Display Engine, které se starají mimo jiné o konektivitu. Z fyzického hlediska jsou podporována rozhraní HDMI 2.0b a DisplayPort 1.4a (2.0 10G ready). Z hlediska frekvencí a rozlišení můžeme počítat až se dvěma 8K 60 Hz HDR výstupy nebo čtyřmi 4K 120 Hz HDR výstupy nebo. U rozlišení 1 080p nebo 1 440p bude možné pracovat s frekvencí až 360 Hz.

Moderní technologie jsou na prvním místě

Nechybí ani specializovaná jádra (XeSS) vyhrazená pro hardwarovou akceleraci ray tracingu. Technologie Intel XeSS využívá, stejně jako obdobná řešení FSR/RSR od AMD či DLSS od Nvidie, umělou inteligenci, a jejím úkolem je jen s minimálními nároky na výkon a spotřebovanou energii vylepšovat obraz (primárně za pomoci automatického přepočtu na vyšší rozlišeni). Velmi zjednodušeně je tedy možné pro lepší ilustraci říci, že lze hrát v kvalitě srovnatelné s rozlišením 4K s výkonem, který by byl jinak dostatečný pouze pro spuštění hry v rozlišení 1 080p. Další vylepšení herních zážitků by měla přinést Smooth Sync, která podobně jako konkurenční režimy G-Sync and FreeSync slibuje hladší a plynulejší obraz díky synchronizaci frekvence obrazovky a grafického čipu. Samozřejmostí je i podpora technologie DirectX 12 Ultimate.

Důležitou součástí architektury Alchemist je také technologie Intel Deep Link. Tento systém se skládá z několika prvků a primárním důvodem jeho existence je bezešvé a ultrarychlé prování GPU a CPU jader. Mimo jiné je tak díky této technologii na základě aktuálních potřeb operačního systému a aplikací (případně her) prioritizovat aktuální důraz na grafický nebo výpočetní výkon. Dále je zde např. funkce Hyper Encode, která by měla, díky schopnosti využívat různé multimediální enginy, přinést (ve srovnání s čipy Iris Xe) až o 60 % rychlejší kódování vybraných multimediálních formátů.

Veškeré možnosti související s grafikou kartou včetně detailního nastavení, streamování, ovladačů, herní knihovny, virtuální webové kamery a řady dalších bude mít uživatel pod palcem díky softwaru Intel Arc Control.

Zejména hráče by pak mohla potěšit informace (potvrzená i samotným Intelem), že nové čipy by měly být otevřené pro taktování.

Začíná se u notebooků

Jako první se do reálného prodeje dostávají notebookové čipy základní řady Arc 3. V zásadě tedy jde v kontextu nabídky nových čipů o nejméně výkonná řešení určená pro kompaktní a snadno přenosné počítačů. V létě by měly následovat výkonnější série Arc 5 a Arc 7. Spekuluje se, že někdy v té době by se na trh mohli dostat také první zástupci čipů Intel Arc pro desktopové počítače.

Na vybrané podrobnější specifikace jednotlivých modelových řad se můžete podívat v tabulce (která dost jasně naznačuje, že mezi jednotlivými řadami je nutné očekávat skutečně masívní výkonové rozdíly).

Prvním notebookem s čipy Intel Arc se stal Samsung Galaxy Book2 Pro s tím, že další postupně následují. Notebook od Samsung se v tuzemsku (bohužel) neprodává, v zahraničí (exkluzivně v Jižní Koreji) je však k dostání za ceny od přibližně 24 000 Kč bez DPH. Obecně by ceny notebooků vybavených novými čipy Intel Arc 3 měly začínat na úrovni 899 USD, tedy asi 21 000 Kč bez DPH. 

A co ten výkon?

Intel slibuje, že i základní řada Arc 3 umožní hraní mnoha populárních gamingových titulů v rozlišení 1 080p při frekvenci nejméně 60 fps. Série Arc 5 (pro náročnější zákazníky) a Arc 7 (pro nejnáročnější hráče) přinesou ještě vyšší výkon, jehož bude dosaženo např. nasazením většího množství jader, vyšších taktů a kapacitnější GDDR6 paměti (viz tabulka). Na druhou stranu je pak nutné počítat také s výrazně vyšší spotřebou, a tedy rostoucí produkcí odpadního tepla. O vyšších cenách nemluvě.

Obrázek o výkonu si v tomto momentě musíme udělat primárně na základě oficiálních benchmarků a grafů poskytnutých samotným Intelem, které na první pohled nevypadají špatně. Na druhou stranu je takové informace vždy nutné brát s rezervou.

Alespoň trochu reálnější postřehy k výkonu jsou nyní dostupné pouze ve spojitosti s prvními dvěma dostupnými čipy, kterými jsou A350M (pro ultratenké přístroje) a A370M (stále vhodný primárně pro tenká, avšak již o něco výkonnější zařízení). Pro úplnost si doplňme, že tyto jednotky disponují šesti (A350M) nebo osmi Xe jádry (A370M), šesti (A350M) nebo osmi jádry (A370M) pro ray tracing a a 4 GB GDDR6 paměti. Např. serveru www.notebookcheck.net se podařilo v testu 3DMark Time Spy Score pro Intel Arc A350M naměřit 3 494 bodů, čímž se čip zařadil mezi Nvidii GeForce GTX 1060 Max-Q a GeForce GTX 1650 Mobile. V testu 3DMark Time Spy Graphics čip získal 3 197 bodů, což stačilo umístění mezi totožné konkurenční čipy.

Video : 

Podobné články

Jensen Huang, CEO společnosti Nvidia, představuje akcelerátor B200 a "superčip" GB200

Jaké novinky přinese architektura Nvidia Blackwell?

28. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Společnost Nvidia představila novou generaci architektury, kterou budou využívat její budoucí GPU. Nová platforma se soustředí primárně na umělou inteligenci a měla by umožnit provoz LLM (velkých jazykových modelů) s miliardami parametrů, současně však s až 25× nižšími náklady a spotřebou energie než u předchůdců. Opět tak bude možné trénovat o něco větší a složitější AI modely. Čtěte více

Standard GDDR7 schválen. Přinese propustnost až 192 GB/s

12. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: JEDEC, TechPowerUp, Tomshardware.com)
Organizace JEDEC zveřejnila finální podobu standardu pamětí pro grafické karty GDDR7. Paměťové čipy pro grafické karty nadcházejících generací podle něho přinesou propustnost až 192 GB/s. Vedle zvýšení výkonu bychom se měli dočkat také lepší energetické efektivity a dalších inovací. Čtěte více
Cooler Master MasterBox 600

CES 2024: Novinky z oblasti komponentů

22. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Další hojně zastoupenou oblastí jsou na veletrhu CES také počítačové komponenty. Nechybělo tady ani dominantní trio ve složení AMD, Intel a Nvidia, kteří zde představili nové grafické čipy a procesory. Co nabídnout však měly i desítky dalších dodavatelů, jejichž novinky také neujdou naší pozornosti. Čtěte více

AMD představilo nové grafiky střední třídy a novou generaci technologie FSR 3

31. 8. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: AMD)
Grafické karty AMD Radeon RX 7800 XT a Radeon RX 7700 XT se soustředí na výhodný poměr mezi cenou a výkonem a cílí na uživatele, kteří si vystačí s hraním v rozlišení v 1 440p v současných AAA titulech. Karty nabízejí řadu zajímavých technologií včetně nové generace AMD FidelityFX Super Resolution 3 schopné v podporovaných herních titulech výrazně zvýšit obrazovou kvalitu. Čtěte více