Poslední čtvrtletí roku 2021 přineslo rekord v počtu DDoS útoků

17. 2. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Během čtvrtého čtvrtletí 2021 byl zaznamenán extrémní nárůst počtu DDoS útoků, který nemá za dobu jejich monitorování obdoby. Ve srovnání s třetím loňským čtvrtletím narostl celkový počet zachycených DDoS útoků o 52 %. To je asi 4,5krát víc než ve stejném období loňského roku.

Od října do konce prosince 2021 zaznamenali výzkumníci společnosti Kaspersky masivní nárůst počtu útoků DDoS – rekordní počet v celé historii monitorování této hrozby.

Analytici Kaspersky spatřují několik důvodů tak rapidního růstu počtu DDoS útoků. Za prvé, v posledních třech měsících každého roku bývají útoky DDoS vždy častější. Kvůli výprodejům a svátkům vrcholí on-line nákupy, studentům začíná zkouškové období a kyberzločinci jsou obecně aktivnější.

Za druhé, objem trhu DDoS je nepřímo úměrný stavu trhu s kryptoměnami. Kapacita pro pořádání DDoS útoků se totiž dá využívat k těžbě kryptoměn, a naopak – vlastníci botnetů mají tedy tendenci přesměrovat výkon na těžbu, když kryptoměna roste, nebo na DDoS, když klesá. Přesně to jsme pozorovali ve 4. čtvrtletí – nárůst počtu DDoS útoků na pozadí prudkého poklesu hodnoty kryptoměn.

Nejvíc útoků DDoS zaznamenali ve 4. čtvrtletí ve Spojených státech (43,55 %), v Číně (9,96 %), v Hongkongu (8,80 %), v Německu (4,85 %) a ve Francii (3,75 %).

„Prostředí hrozeb DDoS se neustále mění a odráží aktuální ekonomické a společenské trendy. Ve 4. čtvrtletí jsme sice očekávali nárůst DDoS útoků v důsledku prodejní sezóny, ale nestabilní situace na trhu s kryptoměnami pozvedla hrozbu DDoS na zcela novou úroveň a zapříčinila absolutní rekord v počtu útoků. Budeme-li vycházet z trendů za poslední léta, nemělo by 1. čtvrtletí roku 2022 vykázat výrazný pokles útoků DDoS. Proto vyzýváme k instalaci profesionálních řešení na ochranu organizací před DDoS útoky,“ řekl Alexander Gutnikov, bezpečnostní expert společnosti Kaspersky.

Štítky: 
Bezpečnost, DDoS, Kaspersky

Podobné články

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více

Zuzana Švecová (Cisco): Dívejte se na bezpečnost očima koncového zákazníka

19. 11. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Zuzana Švecová je od září novou generální ředitelkou české pobočky společnosti Cisco. V rozhovoru jsme probrali nejen její jedenáctileté působení ve firmě, ale i priority v nové roli či technologické novinky v portfoliu Cisco. Čtěte více