T-Mobile se stal hlavním partnerem Národního centra Průmyslu 4.0

26. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: T-Mobile)
Podpora digitalizace malých a středních podniků, rozvoj inovativních projektů za využití privátních mobilních sítí a vytvoření inovačního centra pro Průmysl 4.0. To vše patří mezi cíle Národního centra Průmyslu 4.0 (NCP4.0), jehož hlavním partnerem se od ledna stala společnost T-Mobile.

Partnerství dále rozšiřuje probíhající spolupráci T-Mobile, NCP 4.0 a vysokých škol, například také Českého Institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT, v níž vznikla v loňském roce společná laboratoř podporující rozvoj výzkumného a experimentálního prostředí.

T-Mobile se dlouhodobě specializuje na privátní 5G kampusové sítě pro vysoké školy a průmysl a do jejich rozvoje investoval desítky milionů korun. Spolupracuje přitom s předními univerzitami (VŠB-TU Ostrava, CIIRC ČVUT v Praze, VUT v Brně nebo ČZU v Praze), jejichž vědcům, studentům a spolupracujícím firmám umožňuje vyvíjet inovativní řešení za využití nejmodernějších technologií. Kampusová síť, kterou T-Mobile v loňském roce vybudoval na CIIRC ČVUT, využívá nejrychlejší a nejmodernější digitální technologie podporující LTE, 5G a IoT pro komplexní testování aplikací, komunikace, zařízení, strojů i robotů. Síť pokrývá prostory laboratoří včetně Testbedu pro Průmysl 4.0 o celkové ploše 1 000 m2. Zároveň zde T-Mobile spolu s CIIRC ČVUT založil experimentální laboratoř, ve které bude nadále rozvíjet inovativní řešení pro digitalizaci firem, nad kterou převzal záštitu Hubraum, technologický inkubátor Deutsche Telekom. 

„Digitalizace a automatizace jsou nezbytné k tomu, aby si české firmy nadále zachovaly svou konkurenceschopnost. S jejich nasazením může pomoci užší spolupráce mezi univerzitami a firmami zaměřená na optimalizaci výroby pomocí digitalizace a automatizace procesů. Věřím, že díky propojení nejnovějších technologií ve společné laboratoře získají firmy cílenou podporu při své digitální transformaci,“ doplnil Luboš Lukasík, ředitel divize pro firemní zákazníky a veřejnou správu.

Národní centrum Průmyslu 4.0 je otevřenou platformou propojující akademické prostředí s průmyslovými společnostmi. Sem patří i Testbed pro Průmysl 4.0 CIIRC ČVUT: výzkumná infrastruktura a testovací prostředí, klíčová součást mezinárodního centra RICAIP, která využívá od srpna loňského roku unikátní 5G privátní kampusovou síť od T-Mobile a otevírá tak další možnosti pro efektivní transfer znalostí do průmyslu.

„Díky spolupráci s T-Mobile mohou firmy průmyslové 5G sítě testovat v testbedech našich partnerů v Praze, Brně nebo Ostravě. Postupně vzniknou případové studie, na kterých budou moci díky Hubraumu dále stavět třeba malé společnosti a startupy,“ uvedl Jaroslav Lískovec, ředitel Národního centra Průmyslu 4.0. „V loňském roce jsme si ověřili, že T-Mobile je velmi aktivním a platným partnerem, rozšíření naší spolupráce na hlavní partnerství je tedy logickým a vítaným krokem.“

Štítky: 

Podobné články

Fortinet rozšířil svou bezpečnostní platformu pro ochranu provozních (OT) technologií

28. 8. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Aktualizace bezpečnostní platformy společnosti Fortinet pro provozní technologie (OT) zahrnuje nová zařízení, pokročilé zabezpečené síťové a bezpečnostní operační schopnosti a rozšířené partnerství s předními dodavateli provozních technologií. Čtěte více

Energetika a vodárenství zaznamenaly 4× zvýšení nákladů na obnovu po ransomwaru

31. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Sophos zveřejnil sektorovou studii „Stav ransomwaru v kritické infrastruktuře pro rok 2024“, která odhalila, že medián nákladů na obnovu po útoku v energetice a vodárenství se za poslední rok zčtyřnásobil na tři miliony dolarů. To je čtyřikrát více než celosvětový medián napříč odvětvími. Téměř (polovina 49 %) ransomwarových útoků v těchto odvětvích začalo zneužitím zranitelnosti. Čtěte více

Umělá inteligence v průmyslu je v začátcích, ale přináší nová uplatnění

29. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Honeywell)
Globální studie společnosti Honeywell zaměřená na hodnocení stavu umělé inteligence v průmyslu zjistila, že své původní plány týkající se AI prozatím implementovalo pouze 17 % osob s rozhodovací pravomocí v oblasti AI. Více než 9 z 10 respondentů však uvádí, že přicházejí na neočekávané nové případy jejího využití, ať už ve fázi prototypování, spouštění nebo škálování implementace AI. Čtěte více

Útočníci stále častěji napadají organizace využívající provozní technologie

28. 6. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Téměř třetina (31 %) organizací využívajících provozní technologie (OT) nahlásila za poslední rok více než šest narušení systému. V loňském roce to přitom podle průzkumu společnosti Fortinet bylo pouze 11 %. Čtěte více